Medicinos mokslų daktarė, Čikagos universiteto mokslininkė Dana Suskind kartu su tyrėjų komanda sukūrė tarptautinę programą ,,Trisdešimt milijonų žodžių“ (TMŽ), kuri tapo inovacija ankstyvojo kūdikių ugdymo srityje. Pagrindinis iniciatyvos tikslas – padėti tėvams suvokti kūdikių ir vaikų iki ketverių metų amžiaus ankstyvosios kalbinės aplinkos svarbą bei parodyti jiems, kaip programos metodus pritaikyti praktikoje. Jau kovo 3-iąją dieną TMŽ pasibels ir į Lietuvos šeimų duris – žiniomis apie tarptautinius tyrimus neuroplastiškumo srityje dalinsis ir su iniciatyvos planais šalyje supažindins programos ambasadore tapusi informacijos ir komunikacijos mokslų magistrė, geštalto psichoterapijos praktikė Žydrė Dargužytė-Černiauskė.
Mažylio smegenys ̶ nebaigtas kūrinys
Mokslininkai jau seniai įrodė, kad iki ketvirtojo gimtadienio vyksta didysis smegenų augimas, iš esmės nulemiantis tolimesnius vaiko gebėjimus. Taigi, mažylio ateities perspektyvoms daugiausiai įtakos turi tai, kas šeimose vyksta per šiuos gyvenimo metus. Smegenys, patyrusios žodžių badą, negali vystytis taip, kaip galėtų. Būtent jų gebėjimas keistis dėl naujai įgytos patirties – neuroplastiškumas – įkvepia ne tik mokslo pasaulio atstovus aktyviau tyrinėti kūdikių aplinką šeimose, bet ir pačius tėvus skirti daugiau kokybiško laiko savo vaikams. Tėvai ankstyvuoju raidos etapu yra kaip statybininkai, tobulinantys nebaigtą kūrinį – smegenis. Pagrindinė jų statybinė medžiaga – žodžiai.
Kalbėjimas su kūdikiais
„Neretai tėvai sutrinka išgirdę raginimą daugiau kalbėti su savo vaikais. O pagrindinis jų argumentas – juk vaikas kol kas nesupranta to, ką sakau, negali atsakyti. Toks mąstymo būdas labai ydingas, iš esmės kenkiantis naujų jungčių kūrimuisi kūdikio smegenyse“, – sako TMŽ ambasadorė Lietuvoje Žydrė Dargužytė-Černiauskė.
Nors kūdikiai žodžiais negali papasakoti apie savo norus, labai svarbu reaguoti į kiekvieną jų gugavimą, žvilgsnį ar judesį ̶ toks tėvų rūpestis ir dėmesingumas yra mažylio smegenų vystymosi garantas. Moksliniai tyrimai taip pat paneigė mitą, kad čiauškėjimas su vaiku yra bereikšmis dalykas. Mamos sakinys, tariamas pailginant tam tikras balses, pavyzdžiui, ,,myyyliu savo mažyyyylį“ gali nuskambėti tik kaip meilės išraiška, tačiau toks kalbėjimas iš tiesų padeda statistiką renkančioms kūdikio smegenims lengviau suvokti garsus, kurie aiškiai skiriasi nuo kitų, nes kiekvienas jų yra akustiškai ,,padidintas“, jei lygintume su į suaugusius nukreipta kalba. Svarbus tampa net ir kiekvienas gyvūno ar daikto skleidžiamo garso pamėgdžiojimas: katės miaukimas – ,,miau miaaaaau miauuuuuu“, mašinos važiavimas – ,,vrumbrumdumbum“ ir kt. „Rekomenduotina kiekvieną sakinį ištarti skirtingu balso tonu bei palydėti kitokia veido išraiška – taip mažylio smegenys yra skatinamos analizuoti garsus“, – aiškina Ž. Dargužytė-Černiauskė.
Šiuolaikinės technologijos: pliusai ir minusai
Ką daryti tiems, kurie su vaikais praleidžia mažai laiko? Pasodinti vaiką į vežimėlį arčiau televizoriaus ar paguldyti ant lovos ir duoti jam į rankas „kalbantį“ planšetinį kompiuterį ̶ dažnas tėvų sprendimas. Mažylis įbeda akis į spalvotus judančius objektus, o tėvai gali ramiai pasišnekučiuoti ar atlikti svarbius darbus. Pasauliniu mastu atlikti tyrimai rodo, kad tai visiškai neveiksminga kalbos mokymosi procese. „Kūdikiui ar vaikui iki ketverių metų labai reikia dialogo, kad jo smegenys galėtų sėkmingai mokytis. Kitaip ekrane rodomi vaizdai tampa bereikšmiais. Ką galima padaryti kitaip? Jei negalite apsieiti be išmaniųjų įrenginių, mokomuosius filmukus ar kitą vaizdo medžiagą žiūrėkite kartu su vaiku ir kalbėkitės“, – pataria Ž. Dargužytė-Černiauskė.
Kuo anksčiau, tuo geriau
TMŽ ambasadorė Lietuvoje kalba ir apie vieną vis dar gajų mitą, jog neretai tėvai bijo iš vaiko atimti vaikystę jį mokydami. Nuo pat vaiko gimimo svarbi kiekviena su juo praleista minutė: ,,Kuo anksčiau pradėsime lavinti vaikų smegenis, tuo geriau. Taikydama TMŽ principus, auginu ir savo 6 mėnesių dukrą Vėtrą. Namuose mažai tylos: nuolatos bendraujame, kartu skaitome knygas, aptariame dienos įvykius. Darbo su mažyle rezultatai tikrai akivaizdūs: ji smarkiai patobulėjo. Tikiu, kad būdama apsupta žodžių, greitai ir nesunkiai prabils ir pati“.