Jau kurį laiką viešoje erdvėje pasigirsta įvairių įžvalgų apie naują, nuo kitų metų pradžios įsigaliojančią Viešosios Petro Kriaučiūno bibliotekos struktūrą.
Kai kurie gyventojai gan skaudžiai sureagavo į būsimą reformą, po kurios veiks nebe 8 bibliotekos skyriai kaimuose, o važinės bibliobusas, kuris aptarnaus 17 kaimų. Sutaupytos lėšos bus naudojamos kitų kaimiškųjų bibliotekos skyrių atnaujinimui, naujos įrangos įsigijimui ir knygų fondo kaimuose turtinimui.
Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos apgalvota iniciatyva
Iniciatyva pakeisti stacionarius skyrius į dar daugiau kaimų aptarnaujantį bibliobusą gimė Marijampolės Petro Kriaučiūno bibliotekai jau maždaug prieš 8 metus. Kaimo bibliotekos reikalauja atnaujinimo: remontų, naujų baldų ir įrangos, tam, kad lankytojų skaičius nemažėtų, o bibliotekose būtų jauku ir malonu lankytis.
Šiuo metu Marijampolės savivaldybės kaimiškosiose teritorijose veikia 21 bibliotekos skyrius. Visi jie reikalauja investicijų, tačiau tikrai ne visus skyrius yra tikslinga renovuoti dėl labai didelių investicijų kaštų, kurie niekaip nekoreliuotų su mažu skaitytojų skaičiumi. Natūralu, kad, analizuojant situaciją, biblioteka išskyrė 8 padalinius, kuriuose mažėja skaitytojų ir į kuriuos investuoti didžiules lėšas būtų netikslinga.
Optimalus sprendimas investicijas nukreipti į tuos skyrius, kuriuose skaitytojų skaičius yra stabilus ir nemažas, o mažai skaitytojų turinčių bibliotekų veiklą pakeisti bibliobusu.
Skaičiais grįstas sprendimas
Aštuoni bibliotekų skyriai yra pasirinkti išanalizavus gyventojų skaičių, naujų skaitytojų telkimo perspektyvas ir neperspektyvias investicijas į infrastruktūrą.
Balsupių biblioteka įsikūrusi buvusio darželio patalpose, kurių 1 aukštas yra nenaudojamas. Didžiuliame beveik 500 kvadratinių metrų pastate veikia tik ši įstaiga, o šildyti reikia visą nenaudojamą pastatą. Kuro sąnaudos būna išties milžiniškos, o patalpų būklė tikrai prasta. Prižiūrėti reikia ne tik pastatą, bet ir visą aplink jį esančią teritoriją. Taip pat nėra galimybių perkelti bibliotekos veiklos į kitas patalpas. Ši biblioteka turi tik 121 skaitytoją, tačiau daugiau nei 30 skaitytojų naudojasi miesto bibliotekos paslaugomis.
Meškučiuose veikianti biblioteka turi 119 skaitytojų, iš kurių 69 naudojasi miesto bibliotekos paslaugomis. Šalia esančio Kumelionių kaimo gyventojai renkasi lankytis ne Meškučių, o miesto bibliotekoje, o ir atstumas iki centrinės bibliotekos – tik 6 km.
Mokolų bibliotekoje iš 117 skaitytojų yra tik 41 Mokolų kaimo gyventojas, atstumas iki miesto bibliotekos yra tik apie 3 km.
Tautkaičių bibliotekos išlaikymas atsieina daug lėšų ir skaičiuojama, kad 1 bibliotekos vartotojo aptarnavimo kaina viršija 200 eurų.
Padovinio bibliotekoje vandens tiekimo sistema yra avarinės būklės, materialinė bazė prasta. Bibliotekos paslaugomis naudojasi 63 Padovinio kaimo gyventojai, nemažai registruotų lankytojų yra iš Marijampolės miesto.
Šventragio biblioteka nuo Igliaukos bibliotekos yra nutolusi kiek mažiau nei 3 km. Skaitytojų ši biblioteka turi tik 37, o ir bibliotekininkė čia užsuka tik pusdieniui kelias dienas per savaitę.
Igliškėlių bibliotekoje stebimas lankytojų skaičiaus mažėjimas, o pati įstaiga įsikūrusi viena didžiuliame pastate, patalpos šildomos kondicionieriumi, o išlaikymo sąnaudos neproporcingai didelės. Net 20 procentų šios bibliotekos registruotų vartotojų gyvena Marijampolės mieste.
Daugirdų biblioteka šildoma viduje įrengta malkine krosnele, reikalinga būtų atnaujinti visą šildymo sistemą, kas reikalautų nemažų investicijų, turint omenyje, kad tik 56 Daugirdų kaimo gyventojai naudojasi šio skyriaus paslaugomis, o artimiausia biblioteka yra nutolusi apie 6 km.
Būtent šių išvardintų bibliotekų skaitytojai nuo kitų metų sulauks alternatyvios paslaugos – mobiliosios bibliotekos.
Alternatyva – mobilioji biblioteka
Mobilioji biblioteka, kitaip tariant bibliobusas, būtų alternatyva fiziniams skyriams. Jeigu skyriai veikia 8 kaimiškosiose vietovėse, tai bibliobusas apkeliautų net 17 kaimų ir galbūt į knygų mylėtojų ratą įtrauktų daugiau žmonių.
Bibliobuse bus įrengta knygų fondo ir išdavimo sistema, bus skaityklos erdvė, darbo kompiuteriu vieta, aprūpinta internetu. Čia bus galima atsispausdinti ar nuskenuoti dokumentus, o bibliobuse dirbanti bibliotekininkė rekomenduotų įdomiausius leidinius ir knygas.
Ši mobilioji biblioteka būtų praturtinta naujausiais ir populiariausiais leidiniais ir galėtų pasiekti žmones atokesniuose kampeliuose.
Bibliobusas nustatytais maršrutais važinės nuo antradienio iki šeštadienio, o aptarnavimo grafikas bus sudarytas atsižvelgiant į skaitytojų pageidavimus ir remiantis kitų savivaldybių gerąja patirtimi.