Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kviečia Ukrainos vaikų globėjus, lietuvius ir ukrainiečius išklausyti mokymus, skirtus karo traumą patyrusius vaikus auginantiems žmonėms.
Kas yra karo trauma ir potrauminio streso sindromas, kaip padėti baisius įvykius išgyvenusiems vaikams susigrąžinti saugumo jausmą ir išgyventi traumą – apie tai 7 dalių mokymų kurse.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, šiuo metu Lietuvoje jau yra virš 19 tūkst. vaikų iš Ukrainos, beveik 1 300 iš jų į šalį atvyko be savo tėvų.
„Karo traumą patyrusiems vaikams reikia ypatingo dėmesio, priežiūros ir saugumo jausmo. Mes, nepatyrusieji tokio streso, galime nesuprasti, kodėl netikėti judesiai, garsai ar net kvapai gali vaikui sukelti nerimą, baimę ar kitus neigiamus jausmus. Mokymuose pateikiama informacija, kaip atpažinti, kada vaikas jaučiasi nesaugus ir kaip jam sukurti saugumo jausmą, padėti atsigauti po traumos“, – sako I. Skuodienė.
Iki šiol vaikus globoti norintys žmonės turėdavo išklausyti globėjams skirtus mokymus, kurie užtrunka ilgesnį laiką. Atsižvelgiant į karo situaciją ir nuolat didėjantį karo pabėgėlių skaičių, laikiniai yra atsisakyta ištęstinio mokymų kurso Ukrainos vaikų globėjams, o su baziniais dalykais kiekvienas globėjas supažindinamas asmeniškai, suteikiant jam reikalingiausią informaciją.
Parengtas mokymų kursas padės geriau suprasti nuo karo bėgančių vaikų poreikius ir juos atliepti, tad su jais kviečiami susipažinti tiek Ukrainos vaikus globojantys žmonės, tiek ukrainiečių šeimas į savo namus priėmę asmenys.
Mokymus veda licencijuoti TBRI (angl. Trust Based Relational Intervention) praktikai, baigę mokslus pagal specialią programą, skirtą darbui su įvairias emocines, psichologines traumas patyrusiais vaikais ir vaiko teisių apsaugos sistemos ekspertai. Ši mokomoji medžiaga pateikiama patogiu formatu – atskirais vaizdo įrašais, skirtais atskiroms temoms aptarti, kad asmenys, kurių šeimose yra apsistoję vaikai, atvykę iš Ukrainos, arba asmenys, kurie savo kasdieniniame darbe susiduria su nuo karo iš Ukrainos pabėgusiais vaikais, turėtų patogų įrankį plėsti žinias, ugdyti kompetencijas ir gilinti pažinimą, kaip efektyviai padėti įveikti ir išgyventi potrauminio streso sindromą, kaip reaguoti į pakitusį vaiko elgesį ir kaip vaikui padėti.
Mokymų medžiaga parengta lietuviškai su ukrainietiškais subtitrais. Mokymų medžiagą galima rasti čia.
Šiuo metu Lietuvoje yra 1 239 vaikai iš Ukrainos, atvykę be savo tėvų. Iš jų 290 atvyko grupėmis, 989 pavieniai vaikai. Didžiajai daliai vaikų yra nustatyta globa su juos atlydėjusiais žmonėmis – broliais, seserimis, seneliais ar kitais emociniais ryšiais susijusiais asmenimis. 14 vaikų yra nustatyta globa lietuvių šeimose.
Vaikio teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie LR SADM inf.