Darbovietė dažno pavadinama „antraisiais namais“. Todėl labai svarbu, kad kiekvienas darbuotojas jaustųsi saugiai, patogiai, kad būtų paisoma įmonės vertybių, interesų. Norint užtikrinti palankią darbo aplinką, svarbu skatinti darbuotojus ilsėtis, siekti pusiausvyros tarp atsakomybių ir poilsio; įvertinti savo kolegas, padėkoti jiems už darbą; plėtoti konstruktyvų dialogą, kai kalbama apie padarytas klaidas. Žinoma, nedera pamiršti ir gerą fizinę darbo aplinką lemiančių veiksnių: gero apšvietimo, patogaus darbui interjero, darbo saugos ir dezinfekcijos priemonių. Žemiau teikiami patarimai, tikimasi, leis sukurti ir puoselėti palankią darbo aplinką.
Patogus darbui interjeras ir geras apšvietimas
Būtiniausi raštinės reikmenys, estetiškas ir patogus interjeras, darbo saugos ir dezinfekcijos priemonės, kokybiškas apšvietimas leis užtikrinti saugią ir patogią darbo erdvę. Raštinės reikmenų parduotuvė – vieta, kur neabejotina, kad rasite darbui reikalingiausias priemones: nuo popieriaus gaminių iki rašymo ir koregavimo priemonių.
Geriausia, jei darbo erdvė turi ne vieną langą, o kelis. Kuo daugiau natūralios šviesos pateks į vidų, tuo gyvybingesni ir darbingesni jausis darbuotojai. Labai svarbu pasirūpinti lubų ir stalo šviestuvais, turinčiais reguliuojamą apšvietimą.
Kalbant apie biuro interjerą, patartina vadovautis „mažiau yra daugiau principu“, kai darbo erdvėje yra tik tai, kas reikalingiausia: būtini skaitmeniniai prietaisai, kokybiški baldai (kėdė, stalas, lentyna, sofa). Žinoma, aplinka neturėtų panėšėti į pernelyg oficialią: jaukumo suteiks dirbtiniai ar tikri augalai, didelis sieninis laikrodis, paveikslas, kiti minimalistiški akcentai (statulėlės, žvakės ir kt.).
Darbo kultūra, paremta abipuse pagarba
Darbe praleidžiame daug laiko, su kolegomis kartais bendraujame daugiau ir dažniau nei su šeimos nariais, tad itin svarbu kurti emociškai palankią darbo aplinką. Svarbų vaidmenį čia vaidina darbo kultūra, paremta abipuse pagarba, geraroniškumu, orumu.
Kuo palankesnė emocinė aplinka darbe, kuo mažiau įtampos ir nepagarbos vienas kito atžvilgiu, tuo didesnis produktyvumas, geresnė darbuotojų sauga ir sveikata. Ne vienas ekspertas pažymi: kai paisoma bendražmogiškų vertybių ir plėtojamas teigiamas emocinis klimatas, laimi visi – darbdavys, darbuotojas ir visuomenė.
Nėra universalių, kiekvienai organizacijai pritaikomų sprendimų, svarbu kurti tai, kas pasiteisintų jūsų įmonei. Verta investuoti į emocinės aplinkos kūrimą ir gerinimą darbe, kurti iniciatyvas, kurios leistų išsiaiškinti darbuotojų poreikius ir juos atliepti. Taip pat reikalinga taikyti skaidraus atlygio ir specialistų vertinimo politiką, skatinti įvairovės kultūrą, diegti lyderystės principus.
Pastangos neliks nepastebėtos – kai darbuotojas jausis saugus (ne tik fiziškai, bet ir emociškai), įvertintas, daug labiau tikėtina, kad jis savo darbą suvoks kaip prasmingą, teikiantį pasitenkinimą, naudingą visuomenei. Taip pat darbuotojas sieks aukštų rezultatų, greičiau ir sklandžiau susidoros su motyvacijos krizėmis, išliks lojalus įmonei.
Iš to, kas pasakyta, akivaizdu, kad darbas daugumai nebėra tik darbas. Darbuotojas nori, kad būtų paisoma jo interesų, atliepiami svarbiausi poreikiai. Geras emocinis klimatas, abipusiškai pagarbus požiūris ir našiam darbui pritaikytas biuras – svarbiausi palankios darbo aplinkos komponentai.