Permainingų orų lydimą pavasarį atėjo laikas pakeisti sezoninę avalynę. Neretu atveju žieminę avalynę iškeičiant į naujus pavasarinius batelius galima susidurti su pūslelių pritrynimu ant pėdų.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad ne visi dar žino, kaip atskirti pūsleles nuo nuospaudų, bei dalijasi skirtingais jų gydymo būdais.
Pritrynimas ir nuospauda – kuo skiriasi?
Pirmiausia reikia atskirti, kas yra nuospauda, o kas pritrynimas, pasakoja vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, vaistinėje užsukus klientui, neretai tenka drauge išsiaiškinti, kuris iš tikrųjų odos pažeidimas jį kankina.
„Nuospaudą ir pritrynimo sukeltą pūslelę ne visuomet paprasta įvardinti klientams, o tai labai svarbu, kadangi jų gydymas stipriai skiriasi. Todėl besikreipiant į vaistininką dėl vieno iš tokių odos pažeidimų, jis jūsų perklaus – kaip šis atsirado ir atrodo. Pagrindiniai skiriamieji bruožai: nuospauda yra sukietėjusi, skaudanti ir ilgalaikė pasekmė, tuo tarpu pūslelė – momentinis avalynės nutrynimas“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.
Nė už ką nepradurkite pūslelių patys
Avalynės pritrintų pūslelių pradurti patiems namuose negalima, – kaip svarbiausią taisyklę įvardija vaistininkė. Ji pataria ant pūslelių klijuoti specialius hidrokoloidinius pleistrus.
„Hidrokoloidiniai pleistrai sugeria drėgmės perteklių ir sukuria palankias sąlygas odos pažeidimui gyti. Taip pat šie pleistrai apsaugo pūslelę arba žaizdą nuo purvo, mikrobų ir bakterijų, padeda išvengti naujų pūslių susidarymo. Tik nesistenkite šio pleistro nuimti nuo pūslelės anksčiau laiko – kantriai palūkėkite, kol jis pats nukris, o iki tol drąsiai maudykitės ir nebijokite jo sušlapinti“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.
Vaistininkė pataria rinktis storesnius pleistrus nuo pritrintų pūslelių. Tai apsaugos nuo tolimesnio avalynės trynimo. Visgi jeigu pagrindinė avalynės trynimo priežastis yra per maži batai, patariama ją pakeisti, mat čia nebepadės jokios kitos priemonės.
Kada nuospaudą šalina chirurginiu būdu?
Susidaryti nuospaudoms prireikia daug laiko, tačiau dažniausiu atveju mes jomis susirūpiname tik pajutus skausmą, pasakoja vaistininkė. Norint panaikinti nuospaudas, veiksmingiausiai padeda priemonės su salicilo rūgštimi.
„Ši rūgštis pasiekia gilesnius odos sluoksnius ir sunaikina pačią nuospaudos šaknį. Pirmiausia nuospaudą galima gydyti naudojant pleistrus, kurių sudėtyje randama ši rūgštis. Kadangi ši neretai pradedama gydyti jau pajutus skausmą, patariama rinktis storesnius pleistrus, kurie padėtų išvengti diskomforto vaikščiojant. Ir svarbiausia – nešiokite patogią avalynę bei rinkitės natūralios sudėties kojines vietoje sintetinių“, – pataria vaistininkė J. Aleknienė.
Nuospaudos gali atsirasti ne tik ant pėdų, bet ir ant rankų. Kadangi jų oda yra minkštesnė, nuospaudos neretai susitvarko savaime, tačiau šioms nepranykstant vaistininkė pataria išmėginti drėkinančias voneles su aliejais arba kremą su šlapalu, kuris pašalina raginį odos sluoksnį.
Vaistininkė priduria, kad jei šalia nuospaudos atsirado žaizdelė – rūgšties naudoti negalima. Tokiais atvejais patariama kreiptis į specialistą, jog šis pašalintų nuospaudą chirurginiu būdu.