Argi jums nepatinka komandinis darbas? Tai išties nuostabus dalykas. Jo pagalba galime nuveikti ir pasiekti daugiau. Galime išsikelti aukštesnius tikslus ir juos įgyvendinti.
Komandinis darbas yra svajonių darbas tik tada, kai komanda yra stipri.
Tačiau, kai komanda negaluoja, tai gali pražudyti komandinio darbo vaisius. Dažniausiai tai neįvyksta per naktį. Tiek stiprios komandos statymas, tiek jos griuvimas užima daug laiko.
Tikriausiai ir patys tai puikiai suprantate. Galbūt pamenate, kai mokydamiesi mokykloje ar studijuodami universitete buvote priversti dirbti grupėje ir kartu pristatyti ne patį geriausią darbą? Dauguma iš mūsų nekentėme tokių užduočių ir norėjome jas pabaigti ir kuo greičiau užmiršti. Pamenu, kad dažnai turėdavome tik vieną susitikimą tam, kad pasiskirstytumėme darbus, o juos atlikdavome individualiai. Kitą kartą susitikdavome tik pristatymo dieną.
Kaip vadovai, privalome atpažinti, kai mūsų komandos sveikata šlubuoja.
Esame lyg gydytojai, diagnozuojame komandos viduje pasirodžiusius ligos simptomus, ir reaguojame skirdami tinkamų vaistų. Mūsų pareiga – palaikyti komandos gyvybingumą ir neleisti jokioms ligoms jos užpulti.
Dirbau įvairiose pramonės šakose ir pastebėjau penkias „ligas“, kurios žlugo komandinį darbą. Jos vyrauja įvairiose komandose – pelno siekiančiose ar nepelno siekiančiose organizacijose, didelėse ar mažose įmonėse, jau įsitvirtinusiuose ar visiškai naujuose versluose.
1) Sąmyšis
Kai komandoje trūksta aiškumo, žmonės pradeda kurti savas taisykles. Komanda, kurioje vyrauja sąmyšis nepasieks savo tikslo. Svarbu, kad komanda suprastų savo paskirtį, kiekvieno komandos nario užduotį ir atsakomybes, projekto tikslą ir prieš akis matytų rezultatą, kurio tikimąsi. Kai šių dalykų nėra, komandos jaučiasi taip lyg jų darbas būtų nieko vertas. Arba dar blogiau – kad jie švaisto laiką.
2) Abejingumas
Kiekvienas komandos narys, nuo aukščiausio rango iki žemiausio, privalo turėti nuostatą, kad komandinis darbas yra ypatingai svarbi veiklos dalis. Jei atsiranda žmogus, kuris tuo abejoja, jis gali tapti virusu, kuris užkrės visą komandą. Jei vadovas tinkamai nepateikia komandinio darbo svarbos, parodydamas verte, nepaisant sunkumų, kylančių dirbant su kitais žmonėmis, komanda greit iširs ir nariai pradės dirbti atskirai vienas nuo kito.
3) Savanaudiškumas
Visos organizacijose dirbantys ar savanoriaujantys žmonės yra vedami individualių paskatų. Kiekviena komanda turėtų žinoti, kad tai ką jie kuria kartu yra svarbiau nei asmeniniai tikslai. Kitais žodžiais tariant, nė vienas žmogus neturėtų sureikšminti algos, apdovanojimų, pripažinimo ar statuso kaip svarbesnių darbo aspektų negu rezultatas, kurio siekia komanda. Kaskart privalome prisiminti, kad „mes“ esame daugiau negu „aš“.
Komandinis darbas efektyviausias tada, kai vadovai parodo savo palaikymą tiek žodžiais, tiek veiksmais.
4) Atskirtis nuo kitų komandos narių
Viena iš komandinio darbo efektyvumo priežasčių – komandos narių patirčių, įgūdžių ir idėjų įvairovė. Deja, per dažnai komandose yra vienas ar du aktyvūs, dominuojantys nariai, visiškai nustelbiantys kitų narių įsitraukimą, reikalingą geriausiam galimam rezultatui pasiekti. Kai žmogus nesijaučia veiklos dalimi, jo pastangos bus skurdžios, o dėl to nukentės ir rezultatas. Laikui bėgant, tokia atskirtis kenkia komandoms ir priverčia daugelį dirbti atmestinai.
5) Vadovų atsitraukimas
Būtent čia prasideda tikrasis vadovų darbas. Komandos, dirbančios su mumis ir mums privalo jausti valdžioje esančiųjų palaikymą. Komandų formavimo nepakanka – privalome suteikti visus įmanomus įrankius, leisiančius sužibėti. Per dažnai komandos jaučiasi atskirtos, lyg paliktos vienui vienos, o tai gali sukelti susierzinimą ir nusivylimą. Komandinis darbas efektyviausias tada, kai vadovai parodo savo palaikymą tiek žodžiais, tiek veiksmais.
O kaip gyvena jūsų vadovaujamos komandos? Ar jose yra kokių nors „ligų“?
Jeigu nesate tikri, susitikite su savo komanda, papasakokite jiems apie šias „ligas“. Skirkite laiko jiems tai apmąstyti, paklauskite jų nuomonės. Jeigu „ligos“ kartojasi, pats laikas pradėti su jomis kovoti.
Atpažinkite simptomus, pulkite „ligos“ šaltinį ir jūsų vadovaujamos komandos taps stipresnės, efektyvesnės ir produktyvesnės.
Iš anglų k. vertė Nora Popova.
Adaptavo Jonas Petrikas
Straipsnio autorius: Timas Parsonas
„The Journey Church“ vyresnysis pastorius
Orginalus straipsnis (Anglų k.):
5 Diseases That Kill Teamwork