Nėštumo pradžia – džiaugsmingas, tačiau ir labai daug atsakomybių reikalaujantis laikotarpis moters gyvenime. Kasdieniai įpročiai ir net mityba šiuo periodu lemia, kokius pamatus pavyks padėti naujagimio sveikatai.
„Camelia“ tinklo vaistininkė Urtė Peleckytė–Gaigalė dalijasi, ką svarbu žinoti pirmąjį nėštumo trimestrą.
Folio rūgšties svarba
Neretai pamatai nėštumui pradedami kloti dar tik jį planuojant. Vaistininkė U. Peleckytė-Gaigalė sako, kad dauguma pacienčių jau žino, jog prieš pastojant svarbu, jog organizmui netrūktų vitamino B9, dar kitaip vadinamo folio rūgštimi.
„Šis mikroelementas turi teigiamos įtakos vaisiaus nervinio vamzdelio susidarymo procesui, taip pat saugo vaisiaus nervų sistemą nuo žalingų aplinkos veiksnių ir mažina apsigimimų riziką. Svarbu žinoti, kad suaktyvėjus vaisiaus bei placentos augimui, reikalingas didesnis folio rūgšties kiekis, nei įprastai. Esant jos trūkumui gali sutrikti leukocitų, eritrocitų bei epitelinių ląstelių dauginimasis, o tai gali lemti priešlaikinį nėštumo nutrūkimą, placentos atsiskyrimą, mažą naujagimio svorį“, – sako U. Peleckytė-Gaigalė.
Anot jos, folio rūgštis taip pat mažina preeklampsijos – nėštumo sukeltos hipertenzijos kartu su proteinurija (baltymo šlapime) riziką. O jeigu kankina rytinis pykinimas, šio mikroelemento papildus rekomenduojama vartoti vakarais, nes pirmoje dienos pusėje jie gali dirginti skrandį.
Nuo rytinio pykinimo padės imbieras
Nėščiųjų pykinimas yra gana dažnas negalavimas, su kuriuo susiduria maždaug 80 proc. nėščiųjų, ypač pirmąjį trimestrą. Neretai nemalonūs simptomai gali kilti iš karto pabudus ir trukti visą rytą ar kamuoti net ir dienos metu. Nors vadinamasis rytinis pykinimas dažniausiai gali sukelti nepatogumų, tačiau guodžia tai, kad negalavimas neretai praeina antrojo trimestro pradžioje.
„Esant pykinimui galima naudoti imbiero turinčius preparatus arba pakramsnoti šviežios šaknies gabaliuką, gerti šio prieskonio arbatą. Kovojant su pykinimu teigiamai veikia mėtiniai ledinukai arba pipirmėčių arbata“, – liaudiškas pykinimą slopinančias priemones įvardina vaistininkė.
Ji priduria, jog pabudus rekomenduojama iš karto nesikelti, o dar kurį laiką pagulėti, pagurkšnoti vandens, lengvai užkąsti. Kamuojamoms pykinimo nėščiosioms patariama valgyti lengvą, mažiau prieskonių turintį maistą.
Maistas – nebūtinai vaistas
Ne veltui juokaujama, kad besilaukiančios moterys valgo už du, todėl labai svarbu skirti pakankamai dėmesio mitybai ir pasirūpinti, kad organizmas gautų kuo daugiau reikalingų medžiagų, nesusidurtų su kalorijų deficitu.
Pasak vaistininkės, nėštumas gali būti puikus metas stiprinti sveikos mitybos įgūdžius. O ir įprastai dažna moteris nėštumo metu jaučia didesnę motyvaciją savo mitybos racione sumažinti pridėtinio cukraus turinčių produktų, gazuotų gaiviųjų gėrimų, pusfabrikačių kiekius. Taip pat besilaukiant rekomenduojama saikingai vartoti miltinius patiekalus, riebų, gruzdintą maistą.
„Nėščiosioms patartina visu laukimo periodu atsisakyti žalios ar šaltai rūkytos mėsos, nepasterizuotų pieno produktų, termiškai neapdorotos žuvies, moliuskų, austrių. Valgant šiuos produktus kyla didelė apsinuodijimų, kurie gali pakenkti tiek besilaukiančiai moteriai, tiek vaisiui, rizika.
Visgi nėštumas – puikus metas atrasti sezonines sodo gėrybes, ypač naudingos ankštinės daržovės, daugiau baltymų turintis produktai: varškė, sūris, natūralus jogurtas. Laukiantis naudingų medžiagų galima gauti ir iš tinkamai paruoštos žuvies, kokybiškos mėsos, kietai virtų kiaušinių. Taip pat rekomenduojama vartoti grūdinės kilmės produktus, esančius mitybos piramidės pirmajame lygmenyje, pavyzdžiui, avižas, grikius, perlinės kruopas. Naudinga pasimėgauti ir juoduoju šokoladu, džiovintais vaisiais, graikiniais riešutais“, – patarimais dalijasi vaistininkė U. Peleckytė-Gaigalė.
Medikamentai – tik pasitarus su gydytoju arba vaistininku
Jeigu vargina stiprūs pykinimo priepuoliai ar kankina kiti nemalonūs simptomai, vertėtų pasikonsultuoti su prižiūrinčiu mediku ir tik tada griebtis medikamentų. Nėštumo metu vaistininkė nerekomenduoja užsiimti savigyda.
„Patarčiau pasidairyti saugių nereceptinių vaistų, galimų vartoti šiuo gyvenimo periodu, pavyzdžiui, preparatus nuo skausmo, kurių pagrindinė veiklioji medžiaga – pracetamolis. Tačiau bet kuriuo atveju jų nederėtų vartoti savarankiškai ir verčiau pasikonsultuoti su vaistininku ar nėštumą prižiūrinčiu specialistu. Kai kuriais atvejais medikamentinis gydymas net nebūtinas“, – akcentuoja U. Peleckytė-Gaigalė.
Grožis kitaip
Net jei besilaukianti moteris jaučiasi puikiai, kai kurių grožio procedūrų ar kosmetikos priemonių ingredientų taip pat rekomenduojama vengti. Vaistininkė akcentuoja, kad nėštumo metu geriau nenaudoti kremų, kuriuose yra sintetinio vitamino A, hormonų, priemonių turinčių daugiau nei 2 proc. salicilo rūgšties. Taip pat patariama kol kas atsisakyti soliariumų, garinių pirčių, karštų vonių. Vaistininkė pataria cheminius plaukų dažus keisti natūraliais.
„Sakoma, kad nėštumo metu dažna moteris švyti, todėl net ir atidėtos įprastos grožio procedūros, tikėtina, leis mėgautis atvaizdu veidrodyje. Besilaukiančioms moterims patariama atsisakyti rūgštinių ir lazerinių procedūrų. Taip pat svarbu odą saugoti nuo saulės spindulių, nes nėštumo metu ji gali būti jautresnė. Patarčiau atsargiau rinktis ir kvepalus – aštrūs, intensyvus kvapai gali sukelti diskomfortą ir pykinimą“, – priduria U. Peleckytė-Gaigalė.