Marijampolėje kasmet daugėja atnaujintų ir rekonstruotų automobilių stovėjimo aikštelių prie daugiabučių namų. Gyventojai aktyviai naudojasi galimybe gauti savivaldybės dalinį finansavimą ir džiaugtis patogesniu gyvenimu, kai nebereikia sukti galvos ieškant kur pasistatyti automobilį. Nauja, lygios dangos, erdvi automobilių stovėjimo aikštelė daro gyvenamąją vieta kur kas patrauklesne.
„Šiais metais Marijampolėje suplanuota remontuoti ar rekonstruoti 10 automobilių stovėjimo aikštelių prie daugiabučių namų. Palyginus su praėjusiais metais, atnaujinamų aikštelių skaičius nemažėja. Šiuo metu darbai jau baigti dar dviejose aikštelėse – prie daugiabučių namų Jaunimo g. 9 ir J. Ambrazevičiaus Brazaičio g. 17“, – pasakoja savivaldybės meras Povilas Isoda.
Prie daugiabučio namo Jaunimo g. 9 esanti aikštelė buvo ypatingai siaura ir prastos būklės, todėl čia gyvenantiems žmonėms buvo tikras iššūkis rasti vietos automobiliui. Pagal parengtą projektą aikštelė buvo gerokai išplatinta: iš 105 kvad. metrų ploto pavirto į kur kas erdvesnę – 558 kvad. metrų ploto erdvę automobiliams. Planuojama, kad čia laisvai tilps nebe keli, o 17 gyventojų automobilių. Viena vieta bus skirta neįgaliesiems.
Kita, J. Ambrazevičiaus-Bražaičio g. 17 aikštelė buvo kiek didesnė, tačiau jos būklė taip pat buvo bloga. Anksčiau buvusi beveik 700 kvad. metrų aikštelė pavirto į 1015 kvad. metrų aikštelę, kurioje dabar laisvai telpa 48 automobiliai. Dvi vietos skirtos neįgaliesiems.
Primename, kad dar 2016 metais savivaldybės taryba patvirtino Fizinių ar juridinių asmenų, kitų organizacijų ar jų padalinių, pageidaujančių skirti tikslinių lėšų savivaldybės bendrojo naudojimo įvažiavimo kelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių ir kitų infrastruktūros objektų remonto, rekonstravimo ar įrengimo darbams, pasiūlymų teikimo ir vertinimo tvarkos aprašą. Šios programos esmė – fiziniai ar juridiniai asmenys, prisidėdami savo lėšomis ne mažiau nei 20 proc., pateikia reikiamus dokumentus, savivaldybės taryba skiria likusią dalį lėšų, o tada administracija atlieka darbus.
Tad, jeigu daugiabučių namų savininkų bendrija nusprendžia remontuoti, rekonstruoti ar įrengti automobilių stovėjimo aikštelę prie daugiabučio gyvenamojo namo, pirmiausia turi atlikti šiuos paruošiamuosius darbus:
- Namo bendrijos pirmininkas ar butų ūkio administratorius, administruojantis daugiabutį namą, sušaukia visuotinį gyventojų susirinkimą, kurio metu gyventojai balsuoja dėl aikštelės rekonstravimo. Jeigu daugiau nei 50 proc. gyventojų pritaria automobilių aikštelės rekonstravimo darbams ir sutinka finansuoti tam tikrą procentinę dalį (ne mažiau 20 proc.) numatomų atlikti aikštelės rekonstravimo darbų vertės, tai priimamas sprendimas aikštelę rekonstruoti. Sprendimas turi būti įformintas visuotinio gyventojų susirinkimo protokole.
- Namo bendrijos pirmininkas ar butų ūkio administratorius, administruojantis daugiabutį namą, turi įsitikinti, ar aplink arba šalia namo esantis žemės sklypas yra oficialiai įformintas pagal detaliojo plano sprendinius ir ar gyventojai turi sklypo nuomos sutartį. Jeigu ši informacija jam nėra žinoma, reikia kreiptis į Registrų centrą su prašymu išduoti žemės sklypo duomenų išrašą, kuriame bus visa informacija apie žemės sklypą.
- Jeigu namo gyventojai neturi reikalingų dokumentų, tuomet reikia kreiptis į Marijampolės savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyrių su prašymu išduoti detaliojo plano fragmentą. Turint šį fragmentą, reikia atlikti sklypo kadastrinius matavimus. Juos atlikus, reikia kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Marijampolės skyrių ir sudaryti sklypo nuomos sutartį.
- Kai sutvarkyta ir jau turima sklypo nuomos sutartis, reikia kreiptis į privačius architektus ar projektuotojus, kad jie parengtų aikštelės rekonstravimo, įrengimo techninį darbo projektą remonto atveju (lokalinę sąmatą).
- Turint projektą, reikia kreiptis į atestuotą ekspertizės įmonę, kad ši atliktų projekto ekspertizę.
- Pats namo bendrijos pirmininkas ar butų ūkio administratorius, administruojantis daugiabutį namą, šį ekspertuotą techninį projektą turi įkeltį į informacinę sistemą „Infostatyba“, kad būtų suformuotas statybą leidžiantis dokumentas. Jeigu to padaryti nepavyksta ar atsiranda kitų trukdžių, tuomet galima kreiptis į tuos pačius architektus ar projektuotojus, kurie jums rengė techninį darbo projektą, su prašymu, kad jie techninį projektą įkeltų į informacinę sistemą „Infostatyba“. Statybą leidžiantis dokumentas suformuojamas per 20 darbo dienų.
- Su prašymu Marijampolės savivaldybės administracijai turite pateikti visuotinio susirikimo protokolą, techninį darbo projektą, projekto ekspertizės aktą ir statybą leidžiantį dokumentą.