Visi esame girdėję apie plastiko, mikroplastiko žalą, bandymus mažinti jų kiekį ar net stengtis visai atsisakyti. Oficialiai mikroplastikai apibrėžiami kaip mažesni nei penkių milimetrų skersmens plastikai, kurie nesuyra ir kaupiasi dirvožemyje bei vandenyje. Mikroplastikas gali kauptis gyvuose organizmuose – susidaro vidiniai įbrėžimai, užsikemša svarbios gyvybinės sistemos.
Didžioji dalis mikroplastiko į jūrinę aplinką patenka iš sausumos per upes ir pakrantes, taip pat per jūrinius šaltinius – žvejybą ir laivybą. Antrinės mikroplastiko dalelės susidaro mechaninės trinties metu. Netgi mūsų vartojamoje dantų pastoje, kosmetikoje yra plastiko. Visa tai nukeliauja į vandens telkinius.
Europoje šiuo metu vykdomas projektas „Plastiko piratai“. Jame dalyvauja 10 šalių. Marijampolės Rimanto Stankevičiaus progimnazijos 5c ir 6b klasių mokiniai taip pat entuziastingai prisijungė prie šios veiklos.
Lapkričio 10 d. mokiniai vyko prie Marijampolės senosios užtvankos ir atliko tyrimą. Pagal pateiktą metodiką buvo skaičiuojamos, rūšiuojamos, sveriamos šiukšlės, matuojama upės tėkmės greitis, nustatinėjamas mikroplastiko kiekis vandenyje ir t.t. Visi duomenys buvo kruopščiai suvedami į paprastą, vėliau į virtualią anketą. Šiuos duomenis analizuos Europos mokslininkai ir pateiks skaičiavimus, kaip ir kiek yra užterštos upės Europoje. Surinkti mikroplastiko mėginiai išsiųsti tolimesnei analizei.
Mokiniai ne tik surinko čia esančias šiukšles, bet ir susipažino su mokslininkų atliekų tyrimų etapais. Virtualiame žemėlapyje jau yra pateikti duomenys apie mūsų upės užterštumą, kurį netrukus bus galima palyginti su visos Europos upių užterštumu.
Visą vykdomą veiklą galima rasti puslapyje https://www.plastic-pirates.eu/en