Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, Trijų karalių dieną prasidėjo Šakių 2016 metų kalendoriaus kelionė. Jau spėjęs bičiuliškai susitikti su kaimynų sintautiškių kalendoriumi, iškiliausių rajono žmonių ir įvykių metraštis atvyko ir Griškabūdžio miestelin, kur kaskart yra laukiamas ir mielai sutinkamas.
Šioje kelionėje gerbiamą svečią, tapusį ne vieno griškabūdiečio ištikimu dienų palydovu, lydėjo Lina Ėringienė, Danutė Batisienė, Rita Mockeliūnienė. Tai jų lūpomis nuo centrinės aikštės, kur kadaise subėgo septyni keliai, kur buvo miesto turgus, stovėjo bažnyčia ir varpinė bei senasis ,,pliumpas“, iš kurio zanavykės nešdavo vandenį, prasidėjo kelionė kalendoriaus puslapiais. Pati svarbiausia gatvė joje – Tautos ir istorijos, kurioje Nepriklausomybės signatarų Jono Basanavičiaus, Justino Staugaičio,Saliamono Banaičio, Jono Vailokaičio pėdsakai, Kovo 11- osios akto liudininko Algirdo Endriukaičio prisiminimai, kitų Šakių krašto žymių žmonių dvasia. Toliau – Meno, Dvasios sergėtojų, Medikų, Rašytojų, Kultūros versmės gatvės, kuriomis kadaise vaikščiojo ir dabar vaikšto mūsų krašto žmonės, paliekantys pėdsakus rajono istorijoje.
Iš kalendoriaus puslapių sveikinasi rajono meras, beje, ir jubiliatas Juozas Bertašius, ir Seimo narys Mindaugas Bastys, ir Šakių seniūnas Dalius Jasevičius, ir dvasininkai, savivaldybės, kultūros, švietimo, medicinos darbuotojai. Kaip ir kasmet, trumpos jubiliejus švenčiančių iškiliausių rajono žmonių biografijos, svarbiausi rajono renginiai, naudinga informacija, istorijos, poezijos, dailės kūriniai, senojo ,,Suvalkiečio“ ištraukos. 2016 metai paskelbti Bibliotekų, Vietos bendruomenių, Prezidento Kazio Griniaus Metais, tad dalis straipsnių paskirta šioms temoms. Kalendoriaus sudarytoja – Šakių viešoji biblioteka.
Griškabūdiečiai taip pat yra aktyvūs kalendoriaus sudarytojų pagalbininkai. Viršelio ir nuotraukų autorius – Vidas Venslovaitis, kurio tėviškė – Bliuviškių kaimas – vos už keleto kilometrų nuo Griškabūdžio. Iliustruoti padėjo kultūros centro direktorė Rasa Uzialienė bei gimnazijos dailės mokytojos Rimutės Amonienės moksleiviai. Nuoširdžiomis melodijomis kalendoriaus kelionę visomis gatvėmis lydėjo trio iš jau minėtų Bliuviškių – Vaida Stankevičienė, Jūratė Tumosaitė ir Valdas Sinkevičius. Rajonų literatų tekstais sukurtos dainos, skirtos gimtinei, romantiški gitaros akordai tapo neatsiejama dvasingos popietės dalimi. Tai – tarsi nostalgiškas intarpas šakiečių kelionėje per metus.
Kalendorius pas Šakių rajono gyventojus atkeliauja septynioliktąjį kartą. Ne tiek jau daug beliko iki pilnametystės, buvo pajuokauta. O iš tikrųjų – tai ilgo, kruopštaus ir atsakingo darbo kūrinys. Skaitytojai varto spaustuvės dažais kvepiančius puslapius, akimis bėga nuo vieno mėnesio prie kito įvykių, nors jie dar tik bus, dar tik sausis, o kur dar metų pabaiga… tačiau kalendorių sudarytojų mintys dėlioja jau kitų metų leidinį… Tad kalendoriaus kelionė nesibaigianti, kaip ir metų tėkmė.
Vitalija Ližaitienė