Kadangi saugaus suvartojamo alkoholio kiekio nėra, bandant sumažinti jo sukeliamus negalavimus, žmonės neretai griebiasi savijautą po vakarėlio neva pagerinančių priemonių, tokių kaip įvairūs nuskausminamieji, energetiniai gėrimai, stipri kava ir pan.
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis pasakoja, jog dalis visuomenėje sklandančių mitų apie pagirių palengvinimą ne tik nėra teisingi, bet ir gali dar labiau pakenkti.
Kas vyksta organizme?
Vaistininkas D. Auškalnis paaiškina, kad besaikis alkoholio vartojimas gali padaryti išties nemenką žalą įvairiems organams ir jų sistemoms: pakenkti kepenų veiklai, sukelti smegenų pažeidimus, pažinimo funkcijos sutrikimus, bloginti atmintį, paskatinti psichikos sutrikimų atsiradimą. Anot jo, alkoholis taip pat pažeidžia širdies ir kraujagyslių, virškinimo ir imuninę sistemas.
„Vakarėlio metu vartojant daug alkoholio arba maišant įvairius alkoholinius gėrimus, sveikatai kyla rimtų pavojų. Pirmiausia, didelis alkoholio kiekis per trumpą laiką gali sukelti apsinuodijimą alkoholiu, pasireiškiantį vėmimu, viduriavimu, skrandžio skausmais, atminties spragomis, sąmonės netekimu, sutrikusiu kvėpavimu.
Taip pat padidėja dehidratacijos ir elektrolitų disbalanso rizika, ypač jei alkoholis maišomas su kofeino turinčiais gėrimais, kurie taip pat skatina skysčių netekimą. Negana to, kita diena po vakarėlio – tarsi išnyksta: dažnas žmogus dieną skiria jėgų atstatymui, nepajėgia intensyviai mąstyti, užsiimti didesnio aktyvumo reikalaujančiomis veiklomis, nes jaučia nuovargį ir pagirias“, – sako D. Auškalnis.
Savigyda – ne visada geriausia išeitis
Vaistininkas pastebi, kad dažnas žmogus pagirių simptomus, pavyzdžiui, galvos skausmą, malšina paracetamolio preparatais, tačiau būtina žinoti, kad šis vaistas yra skaidomas būtent kepenyse, kaip ir alkoholis. Dėl šios priežasties toks savigydos būdas padidina kepenų pažeidimų ar net kepenų nepakankamumo pavojų.
„Dar vienas visuomenėje gajus mitas, kad vakarėlio metu ar iš karto po jo išgėrus stiprios juodos kavos ar energetinių gėrimų, pagirios bus lengvesnės. Visgi, tai gali turėti neigiamą poveikį organizmui – šie gėrimai gali padidinti širdies ritmą ir kraujospūdį dėl juose esančio kofeino kiekio. Alkoholio vartojimas kartu su kava arba energetiniais gėrimais taip pat gali sukelti dehidrataciją, virškinimo sutrikimus ir nervų sistemos dirglumą. Todėl, nors stiprios kavos ar energetinių gėrimų vartojimas gali suteikti trumpalaikį energijos pliūpsnį, labai svarbu atkreipti dėmesį į galimas neigiamas pasekmes juos vartojant šalia alkoholio“, – pažymi „Camelia“ vaistininkas.
Jis įvardija, kad nemaža dalis pacientų, ypač artėjant savaitgaliui arba po jo, taip pat domisi preparatais, padedančiais sumažinti pagirių simptomus. Dauguma jų pagreitina alkoholio metabolizmą ir padeda iš organizmo greičiau pašalinti toksinus, taip pat turi antioksidacinį poveikį.
Dalijasi vertingais patarimais
Po vakarėlių vaistininkas rekomenduoja vartoti vitaminą B1, būtiną alkoholio skaidymo procesams organizme ir palengvinantį organizmo atsistatymą po alkoholio vartojimo. Vertėtų suvartoti ir didesnę vitamino C dozę, kadangi jis veikia kaip antioksidantas ir padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus. Tai gali būti vaisių ar daržovių kokteiliai, imbieras, maisto papildai.
D. Auškalnio nuomone, skysčių balansą organizme greičiau atkurti padės ir įvairūs mikroelementai, tokie kaip magnis, kalis, natris, cinkas ar selenas. Pastarieji sumažins raumenų spazmus, nuovargį, galvos skausmą ir padės greičiau atgauti jėgas.
„Svarbu suprasti, kad vienintelė veiksminga apsauga nuo apsinuodijimo alkoholiu yra saikingas jo vartojimas arba visiškas atsisakymas. Saikingai vartojant alkoholį pirmiausia rekomenduoju gerti daug vandens, o prieš tai būtinai būti sočiai pavalgius. Labai svarbu vengti maišyti skirtingus alkoholinius gėrimus ir skirti pakankamai laiko poilsiui bei miegui“, – sako D. Auškalnis.