Rugpjūčio 9-ąją minima Tarptautinė bendradarbystės (angl. coworking) diena – kasmetė šventė, skirta paminėti ir paskatinti pasaulinį bendradarbystės erdvių konceptą. Šiandien pasaulyje suskaičiuojama daugiau nei 35 000 bendradarbystės erdvių, o jų naudotojai vis labiau vertina šį patrauklų darbo vietos modelį ir inovacijas.
Bendradarbystės koncepcija oficialiai gimė jau beveik prieš 20 metų – 2005-aisiais, kai Bradas Neubergas atidarė pirmąją bendradarbystės erdvę San Fransiske. Jo vizija buvo sukurti erdvę, kurioje nepriklausomo darbo laisvė derėtų su biuro aplinkos struktūra ir bendruomeniškumu. Novatoriška B. Neubergo koncepcija greitai išpopuliarėjo ir bendradarbystės erdvės pradėjo kurtis didžiuosiuose pasaulio miestuose. Modelis evoliucionavo, kad atitiktų ne tik laisvai samdomų darbuotojų, bet ir mažųjų įmonių, startuolių bei netgi didelių korporacijų, ieškančių lanksčių darbo vietų sprendimų, poreikius.
„Šiuolaikinės bendradarbystės erdvės siūlo ne tik darbo vietas. Klientai čia randa susitikimų kambarių, renginių erdvių, privačių pokalbių kabinų, virtuves bei reguliarius bendruomenę telkiančius renginius. Erdvių valdytojai rūpinasi ne tik patalpų funkcionalumu, patogumu ir aprūpinimu, bet ir emocine sveikata, suteikdami specialias erdves atsipalaiduoti ar pakeisti darbo aplinką, pasisemti įkvėpimo“, – pasakoja pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrų „Workland“ vadovė Lietuvoje Laura Panovienė.
Daugybę privalumų turinčios bendradarbystės erdvės pritraukia įvairių sričių profesionalus – ne tik įmones, bet ir dirbančiuosius individualiai. Patrauklu tai, kad, skirtingai nei tradicinė biuro nuoma, kai mokama už naudojamus kvadratinius metrus, bendradarbystės erdvės suteikia lanksčias sąlygas, leidžiančias plėsti ar mažinti pagal poreikius tiek erdvę, tiek darbuotojų skaičių. Dažnu atveju toks sprendimas leidžia ir pragmatiškai planuoti išlaidas, sutaupyti. Tarptautiniai tinklai siūlo dar platesnes galimybes, kai viena naryste galima naudotis net keliose šalyse esančiomis paslaugomis.
L. Panovienė pažymi ir dar vieną bendradarbystės centrų pranašumą – bendruomeniškumą, apie kurį vis daugiau kalbama, ir tai, kaip svarbu žmogui gauti palaikymo bei įkvėpimo. Pirmiausia – dirbantiems individualiai, kuomet dirbant namuose šio resurso pritrūksta. Bendruomenė padeda plėsti ir verslo ryšius, atrasti bendradarbiavimo formų, gauti rekomendacijų. Yra teigiančių, kad profesionali aplinka, bendruomenė padeda padidinti produktyvumą ir motyvaciją, palyginti su darbu namuose ar kavinėse.
„Čia organizuojami verslo augimo, inovacijų ir investicijų skatinimo renginiai. Įprasta forma yra ir specialūs renginiai naujiems bendruomenės ryšiams kurti ir įsitraukimui stiprinti“, – pasakoja L. Panovienė.
Šiandien minima „coworking“ diena kaip tik ir liudija, kaip kiekvienam iš mūsų svarbu socialiniai ryšiai, gyvas bendravimas ir palaikymas. Kartais jėgų ir įkvėpimo suteikia tiesiog kito žmogus buvimas šalia. Kaip apibendrina „Workland“ vadovė Lietuvoje – bendradarbystės erdvės sujungia skirtingus, tačiau verslius bei kūrybingus žmones.