Sausio 8 d. sudarytas šių metų karo prievolininkų sąrašas, į kurį įtraukti virš 25 tūkst. karo prievolę turintys ir teisės aktų reikalavimus atitinkantys jaunuoliai. Sąrašas buvo sudarytas nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje panaudojant specialią kompiuterio programą ir bus paskelbtas savaitės pabaigoje.
Į jį neįtraukti asmenys, kurie yra atlikę bei atlieka tikrąją karo tarnybą ar dėl sveikatos būklės negali jos atlikti, turintys dvigubą Lietuvos ir kitos šalies, į kurias Vyriausybė yra uždraudusi jiems vykti, pilietybę ir tie, kuriems tarnyba atidėta teisės aktų nustatyta tvarka.
Iš viso 2025 m. į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose planuojama pašaukti 3865 karo prievolininkus, kurie pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą metinį šaukimo planą tarnybą atliks 19 kariuomenės vienetų, tarp jų pirmą kartą Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno ryšių ir informacinių sistemų batalione, kuriame po bazinio kurso kariai specializuosis informacinių technologijų ir kibernetinės gynybos srityse, ir Karinių jūrų pajėgų Karinių laivų flotilėje. Planuojama, kad daugiausia – apie 770 – būsimųjų karių papildys Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalioną, o pirmieji 2025 m. karo prievolininkai tarnybą pradės Kęstučio pėstininkų, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bei Ryšių ir informacijos sistemų batalionuose.
„Visi žinome, kad valstybė stipri tiek, kiek stiprūs ir vieningi yra jos piliečiai. Nežinau prasmingesnio įsipareigojimo Lietuvai nei pasirengimas ją ginti, pasiryžimas atiduoti gyvybę saugant mūsų žmones ir Lietuvos žemę. Esu dėkinga kiekvienam Privalomosios pradinės karo tarnybos kariui – buvusiam, esamam ir būsimam – nes jūsų drąsa ir valia įkvepia saugumo jausmą mūsų visuomenėje. Kiekvienas mūsų turėsime savo vietą ginant Lietuvą, tačiau mūsų kariuomenė yra mūsų stipriausia apsauga, mūsų gynybos šerdis. Mes padarysime viską, kad būtumėte tinkamai aprūpinti ir paruošti, ir tikimės, kad daugelis Jūsų atras savo pašaukimą mūsų ginkluotosiose pajėgose“, – sakė Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Siekiant užtikrinti, kad karo prievolininkų sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebėjo atstovai iš Lietuvos skautijos, Lietuvos šaulių sąjungos ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos.
„Stebėtojų akivaizdoje sudaromas karo prievolininkų sąrašas yra svarbi kasmetinė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos funkcija, žyminti naujo šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą pradžią. Į šiuos sąrašus patekę asmenys turi galimybę nelaukti oficialių nurodymų – jie gali atlikti tarnybą pirmumo tvarka, taip pretenduodami į palankesnį tarnybos laiką ir vietą bei didesnes išmokas. Viskas, ką reikia padaryti, – susisiekti su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padaliniu ir pateikti prašymą“, – sakė Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) direktorius Arūnas Balčiūnas.
Karo prievolininkai į tarnybą bus skiriami tik patikrinus sveikatą ir pripažinus tinkamais tarnybai, likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki tarnybos pradžios. Atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą 2025 m. bus šaukiami į karo prievolininkų sąrašą įtraukti tarnybos atidėjimo priežasčių neturintys 2002–2006 m.,1999–2001 m. gimę ir 2024 m. studijas baigę jaunuoliai. Nuo 2025 m. sausio 1 d. jaunuoliai, sulaukę 17-ojo gimtadienio, per vieną mėnesį privalo susisiekti su kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, tada bus organizuojamas pirminis sveikatos patikrinimas dėl tinkamumo karo tarnybai.
Į sąrašus nepatekę, tačiau norintys atlikti tarnybą asmenys, nuo 18 iki 38 metų, prašymus gali teikti regioniniuose KPKT skyriuose ir poskyriuose. Pasirinkusiems tarnybą savo noru sudaromos galimybės rinktis tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.
Aktuali informacija karo prievolininkams teikiama:
- Interneto svetainėje karys.lt
- Nemokama linija Lietuvoje – +370 800 12340
- Skambinantiems iš užsienio – +370 706 76854
- Regioniniuose KPKT skyriuose ir poskyriuose: https://www.karys.lt/bendraukime/musu-kontaktai/14