Anot senųjų šaltinių, „Labai dažnai tenka girdėti senų žmonių pasakojimus apie „lenkmetį“, „prancūzmetį“, bet apie prūsų buvimą Suvalkijoje retai kada išgirsi.
Per paskutinį Lietuvos-Lenkijos padalinimą visa Suvalkija, taip pat Gardinas, Balstogė atiteko vokiečiams. Berlyno valdžia naujai įgytas žemes pavadino Naująją Rytų Prūsijos karalyste. Jau prieš 1794 metų Kalėdas vokiečiai nutarė užimti naujuosius žemių plotus. Pagal karo sutartį su Rusija ir Austrija, prūsai atsiriekė savo pyrago dalį.
Į Virbalį atsikėlė vyriausioji vokiečių kariuomenės būstinė. Netrukus vietiniai pradėjo mokėti naujus mokesčius.
Prūsams rūpėjo kuo greičiau nuginkluoti vietos gyventojus. Pamažu, iš lėto, nenorėdami sukelti neapykantos, visus ginklus surinko.
Aštuonioliktojo amžiaus pabaigoje vokiečiai stipriai smaugė suvalkiečius. Naikino vienuolynus ir vežė į Užnemunę naujuosius kolonistus. Kai prūsai galutinai įsitvirtino, pradėjo steigti vadinamas „budelijas“. Čia buvo vykdomos mirties bausmės – kariami nusikaltėliai.
Pirmą kartą „budelijų“ prireikė 1797 metais. Vokiečiai nutarė Jokūbą Kazlauską nužudyti įpynus jį į ratą. Tuo reikalu Baltstogės teismo rūmai kreipėsi į Karaliaučiaus įstaigas prašydami atsiųsti budelius. Iš vietinių nesurado norinčių tokį darbą atlikti. Ir tik po poros metų į Suvalkiją atvyko budelis vokietis. Jis ir įvykdė kelias egzekucijas. Bet netrukus išvyko ir negrįžo.
Vėliau naujuoju budeliu paskirtas tūlas vokietis, kariuomenės felčeris. Jis pasiūlė „budeliją“ įkurti Marijampolėje. Tačiau iškėlė sąlygą. Netoli Kudirkos Naumiesčio esantį Meištų dvarelį norėjo gauti dovanų.
Naujojoje Rytų Prūsijos karalystėje buvo nutarta įsteigti net tris „budelijas.“ Viena iš jų turėjo būti Marijampolės paviete. Šiai „budelijai“ buvo nustatytas Krosnos palivarkas.
Galutinai tokių įstaigų steigimas buvo užbaigtas 1802 metais. Tačiau netrukus Napoleonas Bonapartas sumušė vokiečius. Tilžėje 1807 m. buvo pasirašyta taikos sutartis. Visa Suvalkija ir apskritai – Rytprūsių karalystė iš vokiečių buvo atimta. Sūduva pateko į Varšuvos Kunigaikštystės sudėtį. Atsidūrė prancūzų įtakos zonoje.
Aišku kartu iš Lietuvos išsikraustė ir budeliai.“
1935 m.