Didžiosios metų šventės jau visai čia pat, tad dabar pats tinkamiausias metas supakuoti likusias dovanas bei apsipirkti šventiniam stalui. Prekybos tinklo „Rimi” sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria, kaip planuoti prieššventinį apsipirkimą, kad patiekalai ant stalo būtų ne tik gardūs, bet ir palankūs sveikatai, o apsipirkimas prieš šventes neištuštintų piniginės. Juk nieko nėra svarbiau nei gera savijauta po švenčių.
Šventinį stalą rekomenduoja planuoti iš anksto
Kaip teigia dietologė, švenčių planavimas yra sveikatai palankus jau vien dėl to, kad šventės savyje neša daug pozityvo, o pozityvios emocijos teigiamai veikia sveikatą. Žinoma, nė viena šventė neapsieina ir be trupučio jaudulio.
„Tikriausiai nėra tokios tautos, kur šventės pagrindinis akcentas nebūtų maistas. Man, kaip gydytojai dietologei, didžiosios metų šventės susijusios ne tik su geromis emocijomis, bet ir su pošventine situacija, kai atėję pacientai skundžiasi persivalgymu ir to sąlygotais sveikatos sutrikimais. Todėl labai svarbu išankstinis Kūčių ir Kalėdų stalo maisto planavimas, apsisprendimas, kokį maistą ruošime – daugiau tradicinį, o galbūt kažką naujo. Kuo anksčiau pradėsime planuoti, tuo šventinių patiekalų kokybė bei rezultatas bus labiau tenkinantis”, – sako gydytoja.
Pasak jos, gera savijauta po švenčių yra susijusi su pasirinktu teisingu maisto kiekiu: „Iš anksto pradėjus ruoštis šventėms ir planuojant pirkinius, reikėtų pasiskirstyti, kuris šeimos narys bus atsakingas už tam tikrą patiekalą: kas rūpinsis desertu, o kas – užkandžiais. Galima prisiminti tradicinius receptus, susiderinti su visais ateinančiais bei ta linkme susidėlioti maisto įvairovę, patiekalų kiekį bei papuošimus.”
Kokybiškus produktus išsirinkti padės ženklinimas
Gydytoja akcentuoja, jog ne ką mažiau svarbu nedaryti kompromiso maisto kokybės sąskaita ir šventiniams patiekalams rinktis maistingus produktus: „Renkantis pirminę žaliavą – vaisius ar daržoves – reikėtų atkreipti dėmesį į jų šviežumą ir išvaizdą, o pirmenybę teikti ekologiškiems produktams. Žaliavą pasirinkti šiek tiek lengviau, nes nereikia skaityti produkto etikečių, tuo tarpu renkantis kitą patiekalo ingredientą, reikėtų atkreipti dėmesį į jo ženklinimą, kuris padės pasirinkti sveikatai palankiausią variantą.”
Sutaupyti padės pirkinių krepšelis ir sezoninės prekės
Gydytojai dietologei savo darbe dažnai tenka susidurti su pacientais, kamuojamais įvairiausių sveikatos sutrikimų. Žmonės, atėję į konsultaciją, prasitaria, jog norėtų ne tik maitintis sveikatai palankiau, bet ir sutaupyti apsiperkant. Šioje situacijoje gydytoja visada turi net kelis patarimus.
„Jei apsipirkti eisime su iš anksto paruoštu pirkinių sąrašu, tikrai sutaupysime, nes pirksime tik tai, kas yra tame sąraše. Pati apsipirkdama pastebiu, jog brangiau kainuoja tai, kas yra nesezoniška. Tuo tarpu sezoninės prekės yra ne tik sveikatai palankesnės, bet ir ekonomiškesnės. Tad produktų susiplanavimas ir maisto sąrašėlio susidarymas bei prekių sezoniškumas yra du dalykai, kuriais vadovaujantis galima sutaupyti”, – sako E. Gavelienė.
Pasak „Rimi” komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos, ieškant produktų šventiniam stalui žmonėms sutaupyti taip pat padeda pirkimas iš anksto nuolaidų metu. „Svarbiausia yra tinkamai paskirstyti finansus ir nepirkti visų maisto produktų vienu metu. Pirkėjai gali ieškoti nuolaidų populiariausioms ilgo galiojimo maisto kategorijoms, pavyzdžiui, aliejui, konservams, kavai, riešutams jau dabar, o prieš pat šventę išlaidas skirti greitai gendančiam maistui”, – siūlo ekspertė.