Artėjant didžiausioms metų šventėms ir moksleivių žiemos atostogoms, tėvai ima planuoti, kaip šias atostogas vaikui išnaudoti turiningai. Daugelis moksleivių turi asmeninius išmaniuosius telefonus, todėl atostogų metu naršydami gali praleisti netgi daugiau laiko nei įprastai. Kaip stebėti vaikų veiklą internete ir riboti naršymo laiką?
„Neribojant laiko, mažieji išmaniųjų telefonų naudotojai galėtų visą dieną praleisti žaisdami žaidimus, susirašinėdami su draugais ar naršydami internete. Moksleivių atostogų metu, tėvams išėjus į darbus, vaikų praleidžiamą laiką naršant telefone tėvai gali nesunkiai stebėti ir riboti naudojantis specialiomis šeimos programėlėmis“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Naudokite šeimos programėles
Jei norite sužinoti, kiek laiko jūsų vaikas praleidžia naršydamas internete ir kokiuose puslapiuose lankosi, galite pasinaudoti „tėvų kontrolės programėlėmis“ (angl. parental control apps). Jos padės ne tik nustatyti vaiko buvimo vietą, bet ir leis užrakinti įrenginį nuotoliniu būdu, nustatyti dienos naršymo laiko limitą.
„Viena populiariausių tokio tipo programėlių operacinės sistemos „Android“ vartotojams – „Google Family Link“. Atsižvelgdama į vaiko amžių, ji blokuoja vaikams netinkamą turinį ir interneto puslapius, leidžia tėvams valdyti atžalų praleidžiamą laiką naudojantis telefonu. „Apple“ įrenginių naudotojams rekomenduojama naudoti gamintojų automatiškai įdiegtą funkciją „Screen Time“ – ji taip pat leis atlikti visus šiuos veiksmus. Funkciją aktyvuosite „Nustatymų“ (angl. Settings) skiltyje „Screen Time“, – pasakoja M. Vrubliauskas.
Pasak jo, tokios programėlės veikia daugelyje išmaniųjų telefonų, tačiau jų veikimui užtikrinti reikalingas pastovus interneto ryšys, tam puikiai tinka mobilusis internetas.
Atkreipkite dėmesį į saugumą
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad dauguma vaikų būna patiklūs, o internete gausu ne tik nepilnamečiams netinkamos informacijos, bet ir sukčių. Todėl prieš prasidedant žiemos atostogoms, kurių metu, tikėtina, vaikas turės daugiau laisvo laiko naršyti telefone ir žaisti žaidimus, vertėtų dar kartą priminti svarbiausias saugaus elgesio internete taisykles ir paraginti išlikti budriems.
„Klastingiausi yra iššokantys langai (angl. pop-up), kuriuose dažniausiai būna apgaulingas sveikinimas, jog kažką laimėjote. Vaikai gali neatskirti klaidinančios informacijos nuo tikros – tokiu būdu iš jų gali būti išviliota svarbi informacija“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.
„Bitės Profo“ teigimu, vaikai turėtų laikytis esminės taisyklės – iššokančius langus uždaryti ir nieko juose nespausti.
„Jei vaikas pakankamai įgudęs naudotis išmaniuoju telefonu, verta išmokyti jį padaryti ekrano nuotrauką (angl. screenshot), kad kilus neaiškumams, jis galėtų ją atsiųsti tėvams ir pasitikslinti, ką šiuo konkrečiu atveju turėtų daryti. Be to, reikėtų riboti vaikų naudojimąsi socialiniais tinklais, nebent jie būtų pakankamai suaugę, kad suprastų juose slypinčių pavojų riziką – grėsmę papulti į sukčių rankas, prarasti jautrius asmens duomenis“, – sako M. Vrubliauskas.