Įsibėgėjus žiemai, daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – jų vaikai serga dažniau nei įprastai. Peršalimo ligos ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos tampa kone kasdienybe: vos pasveikęs po vienos ligos, vaikas netrukus suserga kita.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė dalijasi patarimais, kaip sustiprinti vaiko imuninę sistemą, kad jis būtų atsparesnis virusams ir ligoms.
Kodėl vaikai serga dažniau nei suaugusieji?
„Jei vaikas serga dažniau nei 6-8 kartus per metus arba jo ligos trunka ilgiau nei įprastai, tai gali būti ženklas, kad jo imuninė sistema yra nusilpusi. Vaikui dažnai gali kartotis ausų, gerklės ir bronchų infekcijos. Taip pat neretu atveju vaikas jaučia nuovargį, energijos trūkumą, praranda apetitą ir dažniau susiduria su alerginėmis reakcijomis“, – sako vaistininkė J. Deksnienė.
Vaistininkė įvardija kelias priežastis, kodėl vaikai virusinėmis ligomis serga dažniau nei suaugusieji:
„Vaikai mokyklose ir darželiuose dažnai palaiko artimesnį kontaktą nei suaugusieji savo darbo vietoje. Vaikai dažniau apsikabina vienas kitą, dalijasi žaislais ir kitais daiktais, o tai leidžia infekcijoms plisti kur kas greičiau. Be to, svarbu nepamiršti, kad uždarose, rečiau vėdinamose patalpose, kuriose būna daug žmonių, didėja tikimybė užsikrėsti virusinėmis ligomis“, – pasakoja vaistininkė J. Deksnienė.
Kokių vitaminų reikia vaiko imunitetui?
„Stipriam imunitetui ypač reikalingi C, D, A, B grupės vitaminai, cinkas. Jeigu pastebėjote, kad vaiko imunitetas nusilpo, pirmiausia atkreipkite dėmesį, ar pakankamai šių vitaminų ir mineralų gauna jūsų vaikas. Galima atlikti kraujo tyrimus, kurie padės nustatyti šių vitaminų ir mineralų trukūmą. Prieš pradėdami vartoti vitaminus, pasikonsultuokite su gydytoju arba vaistininku“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.
Visgi vaistininkė J. Deksnienė priduria, kad imunitetui stiprinti svarbu ne tik subalansuota mityba bei vitaminų ir mineralų įvairovė, bet ir kasdieniai vaiko įpročiai.
„Visų pirma, labai svarbu, kad vaikas reguliariai užsiimtų fizine veikla, o dar geriau – jei tai vyksta gryname ore. Taip pat būtina užtikrinti, kad vaikas pakankamai išsimiegotų. Mažiems vaikams rekomenduojama miegoti bent 10-12 valandų per parą. Priešingu atveju, esant miego trūkumui, vaiko imuninė sistema gali nusilpti“, – pasakoja vaistininkė J. Deksnienė.
Ji pastebi, kad daugelis suaugusiųjų pamiršta vieną paprastą, tačiau veiksmingą priemonę, padedančią sumažinti sergamumą virusinėmis ir bakterinėmis ligomis:
„Dažnas rankų plovimas ir tinkami higienos įpročiai gali padėti sumažinti virusų ir bakterijų plitimą. Viešose vietose, tokiose kaip mokyklos, darželiai, parduotuvės ar viešasis transportas, lengva pasigauti ligų sukėlėjus, todėl svarbu vaikams priminti, kodėl reikia dažnai plauti rankas. Taip pat labai naudinga profilaktiškai plauti nosį jūros vandeniu, nes tuomet nosies gleivinė yra sudrėkinama ir efektyviau apsaugo nuo įvairių virusų“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.