Erika SIMNIŠKYTĖ
Marijampolietis Dominykas Dilys – tikras savo miesto patriotas. Po studijų užsienyje vaikinas grįžo į gimtąjį miestą ir būtent čia kuria savo gyvenimą.
Esate asociacijos Atviras mikrofonas direktorius Kokia šios asociacijos veikla?
Asociacija Atviras mikrofonas nuo pat pirmų įkūrimo dienų užsiima jaunų Marijampolės krašto muzikantų veikla. Nenoriu vartoti žodžių globojame muzikantus, nes tai nebūtų tiesa, tačiau organizacijos darbai visuomet siekia suteikti reikiamą pagalbą gyvą muziką atliekantiems žmonėms. Atviras mikrofonas organizuoja koncertus, padeda atlikėjams įrašyti demonstracinius garso įrašus, rasti vietą repeticijoms, populiarinti savo muziką televizijos ir radijo eteryje ir pan. Šiais metais po nejaukios pertraukos pabandėme atgaivinti Gatvės muzikos dieną Marijampolėje, prisidėjome prie Miesto dienų, rugsėjo 1-osios švenčių organizavimo. Norime, kad mūsų veikla prisidėtų prie miesto muzikinės kultūros vystymosi. Labai tikiuosi, kad tai darome sėkmingai.
Kuo dar užsiimate?
Mano pagrindinis darbas yra Marijampolės moksleivių kūrybos centre. Čia dirbu su jaunimu, esu įkūręs mokomąją radijo studiją, iš kurios mokinių kuriamos laidos yra transliuojamos internetu. Šiuo metu Centre įrengiame repeticijų salę muzikantams, nes jaunimui to labai trūko. Taip pat neretai mane galima pamatyti renginių metu prie scenos ar garso pulto, nes dirbu garso operatoriumi, tačiau ši veikla, nors ir mėgstama, bet nėra pagrindinė. Tikriausiai jau dabar matote – viskas, ką darau, yra vienaip ar kitaip susiję su muzika.
Studijavote užsienyje. Kodėl baigęs mokslus nusprendėte grįžti į Marijampolę?
Užsienis yra užsienis, ten išvažiavau mokytis, o ne gyventi. Žinoma, kai paragauji kitokio gyvenimo, tai minčių kyla įvairiausių, bet aš iš prigimties esu kuriantis žmogus – man norėjosi užsienį sau susikurti čia – Marijampolėje. Net drįsčiau sakyti, kad su mano profesija (esu baigęs muzikos technologijų ir radijo transliavimo bakalauro studijas) daugiau neišnaudotų galimybių yra mažesniame mieste nei didmiestyje. Manau, Marijampolėje mano jau nebe pirmus metus sėkmingai daromi darbai yra geras argumentas ginče Lietuva VS Užsienis.
Netrukus bus išleista Atviro mikrofono kompaktinė plokštelė Marijampolės muzika 2015. Kaip ir kam kilo idėja ją išleisti? Kaip atrinkote atlikėjus ir kūrinius?
Netrukus bus išleista antroji kompaktinė plokštelė. Pirmasis leidinys klausytojams buvo pristatytas praėjusiais metais. O idėja yra tokia paprasta, kad net nenoriu prisiimti jos autorystės: yra muzikantai, jų atliekama puiki muzika – man norisi tai įamžinti. Kol dar gyvuoja fizinis muzikos leidybos formatas, reikia turėti kažką apčiuopiamo, kad galėtum kitiems parodyti, padovanoti, pasipuikuoti ir t. t. Panašius projektus nusižiūrėjau nuo užsienyje veikiančių mažų leidybinių kompanijų (t. y. išleisti ne vieno atlikėjo albumą, o kelių muzikantų muzikos rinkinį), bet muzikos pasaulyje tai nėra naujiena, tiesiog jaučiau, kad yra visos galimybės tai padaryti ir Marijampolėje. Atlikėjų neatrinkinėjau, nes jų nėra tiek daug, kad turėčiau tokią prabangą. Beveik viską įrašėme gyvai (vasarą vykusių koncertų metu), todėl kokias dainas atlikėjai atliko –iš tokių ir rinkausi darydamas plokštelės galutinį šabloną. Žinoma, kažkiek medžiagos teko atsisakyti dėl techninių dalykų, bet iš tiesų, man atrodo, kad nuo manęs visiškai nepriklausė nei kokie žmonės grojo, nei kokias dainas jie pasirinko. Ir taip jau antrus metus iš eilės.
Kaip manote, ar Marijampolėje yra pakankamai veiklos jauniems žmonėms? Ko trūksta šio miesto kultūriniam gyvenimui?
Veiklos jaunimui Marijampolėje yra tikrai net daugiau nei jaunimas pajėgia įsisavinti. O jei kas nors ir aptinka nišą, kurioje veiklos trūksta, nėra sudėtinga patiems kažką suorganizuoti. Žinoma, kultūrinis gyvenimas nėra toks, kokį mačiau kažkur užsienyje ar net kituose miestuose Lietuvoje, bet reikia į viską žvelgti paprasčiau ir nesitikėti to, ko realiai negali būti. Marijampolė nėra toks didelis miestas ir viskas pas mus tikrai gerai. Juk vyksta ir pogrindiniai ir vieši koncertai, kultūros gauname ir nemokamai, ir brangiai – tik spėk visur pabūti. Jei kuriantys ir toliau kurs, o lankytojai toliau lankysis, Marijampolei nereikės net Kultūros sostinės vardo, mes tiesiog būsime kultūros sostinė – patys sau.
Kokie yra Jūsų laisvalaikio pomėgiai?
Laisvalaikio pomėgiai yra muzika ir dviratis. Deja, žiemos metu užsiimu tik vienu, nes kartais net šiltuoju metų laiku baisu sprandą nusilaužti važiuojant Marijampolės dviračių takais (jei kiekviename straipsnyje reikia dėl ko nors bent truputį paburbėti, tai aš paburbėsiu dėl prastų dviračių takų mūsų mieste). Net į darbą kartais dviračiu važiuoju, o kad turėčiau kažkokius kitus ryškius pomėgius – nepastebėjau.
Su kokia veiklos sritimi siejate savo ateitį?
Jei ateitis nenumes kažkokių netikėtumų, aš labai norėčiau užsiimti būtent tuo, kuo užsiimu dabar, tik viską daryti dar kokybiškiau ir geriau. Bet niekuomet negali žinoti – gal imsiu ir atrasiu save kokioje nors man visiškai netikėtoje srityje. Nors iki šiol nuo muzikos toli nepabėgau ir abejoju, ar pabėgsiu. Mano akys visuomet dairosi kokios įdomios veiklos, nes norisi viską išbandyti net ir Marijampolėje.