Vilkaviškyje prieš kelias dienas dėl iškasto ir rūkti ėmusio sprogmens keletui valandų buvo sustabdytas eismas dalyje S. Nėries gatvės, šalia „Emsi“ degalinės ir Vilkaviškio miesto stadiono.
Kasdami žemę tranšėjai, apie 14 val. statybininkai išvertė kažką panašaus į betono gabalą. Šis staiga pradėjo rūkti ir netgi pasirodė atvira liepsna. Darbai iš karto buvo nutraukti, apie keistą ir galimai pavojingą radinį informuotos specialiosios tarnybos.
Atvykus policijai ir ugniagesiams, iš iškasto luito teberūko dūmai, tačiau liepsnos nebuvo. Ugniagesiai gelbėtojai dūmus nuslopino putokšliu.
Teritorija buvo aptverta 100 m spinduliu, iš degalinės, esančios už 200 m, evakuoti žmonės. Iškviesta ir Marijampolės ugniagesių komanda su cheminių incidentų likvidavimo įranga, atlikti radiologiniai matavimai. Nustatyta, kad radiacinis fonas bei dujų kiekis nepakitęs, aplinka saugi. Belaukiant išminuotojų iškastas objektas buvo apdengtas polietileno plėvele ir apkastas žemėmis, siekiant išvengti kontakto su oru.
Atvažiavę Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Alytaus skyriaus išminuotojai nustatė, kad tai – dalimis iškasta aviacinė 100 kg bomba ZAB. Sprogmuo nuvežtas sunaikinti į buvusį sąvartyną Pavembrių kaime.
Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas kapitonas Nerijus Alekna paaiškino, jog per karą lėktuvui numetus bombą greičiausiai nesuveikė jos sprogdiklis ir sprogmuo sutrupėjo. Anot kariškio, galima daryti prielaidą, kad dėl sąlyčio su oru rūkti ėmė baltasis fosforas, kurio užpildu užtaisomi padegamieji šaudmenys: artilerijos sviediniai, minosvaidžių minos, aviacinės bombos, granatos.
– Šiuo atveju tai buvo bomba, kurios sudėtyje buvo ne paprasta, o dūmus skleidžianti sprogstamoji medžiaga. Tai reiškia, jog griaunamoji jėga yra šiek tiek mažesnė, tačiau sprogmuo vis tiek pavojingas, – kalbėjo išminuotojas.
Kaip žinia, mūsų rajone nuo II pasaulinio karo likusių sprogmenų randama išties nemažai, bet dažniausiai tai būna artilerijos sviediniai ir minosvaidžio minos. Aviacinių bombų aptinkama gana retai.
Eglė Mičiulienė “Santaka”