VIN yra angliško termino Vehicle Identification Number trumpinimas, tai, pažodžiui verčiant, yra automobilio identifikavimo numeris. Šis unikalus 17-os skaičių ir raidžių numeris skirtas apibrėžti būtent tą automobilį, prie kurio yra pritvirtintas. Automobilio identifikavimas, kaip ir žmogaus identifikavimas yra skirti išskirti kiekvieną automobilį ir jo ypatybes bei istoriją.
Nuo 1981-ųjų metų kviekvienas automobilis privalėjo turėti VIN standartus atitinkantį numerį. Kiekvienas kodo skaičius ar gretimų skaičių junginys atskleidžia vis daugiau informacijos apie automobilį ar patį kodą.
Šio kodo jums tikrai prireiks draudžiant automobilį, ieškant jam skirtų dalių, naudojantis autorizuoto serviso paslaugomis, taip pat jis reikalingas ir valdžios institucijoms. Taip pat VIN dekodavimo platformos, tokios kaip carvertical.com/lt gali pateikti ir informaciją apie automobilio ridą, istoriją, avarijas, žinomas tiems automobiliams problemas ir kitą vertingą informaciją.
Kur ieškoti VIN?
Lengviausias būdas rasti VIN – vairuotojo pusėje, priekinio lango apačioje, beveik pačiame kampe, taip pat jis dar randamas vairuotojo pusės slenkstyje tiek apačioje, tiek viršuje.
Naujesniuose automobiliuose siekiant sumažinti multimedijų vagysčių skaičių VIN yra įrašomas programinėje įrangoje.
Kaip dekoduoti VIN?
WMI yra pasaulinis gamintojo identifikatorius (angl. World Manufacturer Identifier), tai yra pirmieji trys simboliai. Kiekvienas gamintojas turi bent vieną identifikatorių. Pirmasis simbolis apibūdina šalį, kurioje gaminamas automobilis. Turint omenyje, kad didieji gamintojai dažnai turi po kelias gamyklas šis numeris reikšmingas ir perkant, nes, pavyzdžiui, Argentinos Volkswagen gamykloje gamintas modelis gali būti labiau pritaikytas tai rinkai, todėl jo anksčiau nesimatę trūkumai gali išryškėti patekus į kitą klimato juostą. Antrasis ir trečiasis numeriai yra gamintojo kodas, gamintojui du ženklai skiriami tiek dėl to, kad yra keli gamintojai, kurių pavadinimas prasideda ta pačia raide – pvz. „Honda“ ir „Hyundai“, tiek dėl to, kad gamintojai dažnai turi antrines įmones (Acura, Infinity, Lexus), ar atskirą transporto priemonių rūšį (keleiviniai ar komerciniai automobiliai). Pavyzdžiui JHM reiškia Japonijoje surinktą lengvąjį Hondą automobilį, JH1 – krovininį ten pat surinktą gamintojo automobilį, o JH4 – Hondos antrojo ženklo Acura automobilį. Kiekvienas automobilis turi savo atskirą išskyrimą, tačiau visus galima susirasti internete.
Nuo ketvirto iki aštunto ženklo yra užkoduotos pagrindinės automobilio specifikacijos – modelis, kėbulo tipas, variklis ar pavarų dėžė.
Devintasis numeris nieko bendro su automobiliu neturi. Tai yra apsauginis numeris. Turint kitus skaičius vidurinį numerį galima ir apskaičiuoti patiems naudojant iššifravimo lentelę. Jei jūsų apskaičiuotas numeris nesutampa su automobilio – yra tikimybė, kad automobilio VIN yra padirbtas. Taip pat, jei devintasis ar bet kuris simbolis yra „I“, „O“ ar „Q – VIN yra tikrai padirbtas, nes šie simboliai dėl panašumų į „1“ ir „0“ nenaudojami.
Dešimtasis – septynioliktasis simboliai yra vadinami automobilio identifikavimo sekcija (angl. Vehicle Identifier Section). Dešitmtasis numeris parodo gamininimo metus. Kadangi abėcėlėje naudojamų raidžių ir vienaženklių skaičių aibės yra ribotos – numeriai kas 20 metų kartojasi. T.y. Tiek 1980, tiek 2000-aisiais pagamintų automobilių gaminimo metai žymimi raide „A“. Tačiau 20 metų yra pakankamas laiko tarpas nesuklysti sprendžiant, kada automobilis pagamintas.
Vienuoliktasis numeris yra gamyklos toje pačioje šalyje numeris. Kai kurie gamintojai turi savo gamyklas stengiasi pritaikyti tik tam tikroms transporto rūšims gaminti – vienose gamyklose gaminami lengvieji automobiliai, kituose – kroviniai, trečiuose – visureigiai.