Rugsėjo 16-ąją Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešoji biblioteka pakvietė savo krašto istorijai neabejingus žmones į pažintinį pasivaikščiojimą po Višakio Rūdą – vienintelį etnografinį kaimą Marijampolės regione, turintį urbanistinę, kraštovaizdinę ir architektūrinę reikšmę.
Šiame kaime yra išlikę unikalūs dviejų gyvenviečių tipų – kupetinio ir gatvinio kaimų bruožai. Kaimo kūrimosi istoriją, perpintą pirmųjų gyventojų vargais ir džiaugsmais, pastatų ir gatvių išdėstymo specifiką vaizdingai pasakojo ekskursijos vadovė, Višakio Rūdos kultūrinių renginių organizatorė Birutė Kerušauskienė.
Višakio Rūdos bendruomenė aktyviai puoselėja savo krašto istoriją ir saugo istorines relikvijas. Miestelyje veikia net keli muziejai. Didžiausią įspūdį susirinkusiems padarė „Palėpių paslaptys“ – Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčios palėpėse ir buvusioje špitolėje saugomi įvairūs apeiginiai drabužiai, istoriniai reliktai ir buities rakandai. Kraštiečių klėtelėje saugomas įžymių kraštiečių: Dovydaičių, I. Plioraičio, O. Arminienės ir kitų atminimas. O klebonijos klėtelėje – religinio paveldo eksponatai, kurių pavydėtų ne vienas didmiesčio muziejus.
Pasivaikščiojimas baigtas Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešosios bibliotekos Višakio Rūdos filiale, apžiūrint senovinių knygų parodą, kurios didžiąją dalį surinko ilgametė šių apylinkių tyrinėtoja, kraštotyrininkė, mokytoja Ona Dainelytė – Arminienė.
Džiugu, kad į šį Europos paveldo dienų renginį mūsų krašte atvyko ir keliautojų iš Vilniaus, Kauno bei Šakių.