Lietuvos valstybinius miškus valdančios VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) administracija įsikurs Kazlų Rūdoje, buvusios Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos patalpose. Jose, esančiose šio miesto Miškininkų gatvėje Nr. 1, šiuo metu yra VMU Kazlų Rūdos regioninio padalinio, sujungusio Kazlų Rūdos ir Marijampolės miškų urėdijas, būstinė. Ji iš minėtų patalpų turėtų persikelti į Marijampolę – atlaisvinti būtiną plotą VMU centrinei būstinei.
„Politinis sprendimas priimtas, bet dar liko detalės – turi būti pateikti galutiniai skaičiavimai.
Svarstyta keletas alternatyvų, viena iš jų – Kazlų Rūda. Dėl vietos keltos kelios sąlygos: kad nereikėtų vykdyti plyno lauko statybų ar labai didelių rekonstrukcijų, t. y. nereikalautų didelių kaštų, taip pat buvo vertinama pačių pastatų būklė. Kazlų Rūdoje puikūs pastatai, mokomoji laboratorija, pakanka vietos darbuotojams įsikurti. Iš čia geras ir greitas susisiekimas – automagistralė, geležinkelis, arti Kaunas, netoli ir VDU miškininkystės studijų bazė, svarbu, kad kompetencija ne mažėtų, o didėtų. Be to, Kazlų Rūdos savivaldybė viena iš miškingiausių, joje veikia daug miško pramonės įmonių. Iš esmės viskas arti ir pagal Vyriausybės programą, regioninę politiką bei tikslus viskas palankiai susikomplektuoja“,- tinklalapiui www.miskininkas.eu komentavo aplinkos ministras Kąstutis Mažeika.
Jo nuomone, per vasarą VMU jau turėtų persikelti į savo nuolatinę vietą, nes už dabartines laikinas patalpas Vilniuje reikia mokėti nuomą. Patiems darbuotojams dėl persikraustymo problemų neturėtų kilti, specialistai sukomplektuoti ir dirba, jie žinojo, kad jų darbo vieta bus viename iš regionų. „Dar buvo kalbama apie Panevėžį ir Kauną, manome, kad pasirinkta geriausia vieta“,- patikino aplinkos ministras.
Kazlų Rūda – miškų apsuptas miestas, 27 km į šiaurę nuo Marijampolės, Kazlų Rūdos savivaldybės ir seniūnijos centras. Regione išplėtota miškininkystė ir miškų pramonė. Buvusi Kazlų Rūdos mokomoji miškų urėdija, įkurta 1920 m., vykdė kompleksinę miškų ūkio veiklą – čia yra daug miškų, kurie naudojami kaip mokymo, mokslinio tyrimo, selekcinės sėklininkystės objektai, o informacinis centras „Miško muziejus“ užsiėmė pažintine ir švietėjiška veikla.
Vienas iš didžiausių darbdavių Kazlų Rūdoje – medžio drožlių plokščių ir baldų gamykla UAB „IKEA Industry Lietuva“. Pasaulinio švedų koncerno IKEA įmonė Kazlų Rūdoje veikia nuo 2008 metų, joje, be vietinių, dirba ir aplinkinių miestų – Marijampolės, Vilkaviškio, Kauno bei kitų – gyventojai.
Kita didelė įmonė – UAB “Jūrės medis”, vienas iš didžiausių klijuotos medienos konstrukcijų gamintojų Baltijos šalyse. Konstrukcijos čia gaminamos nuo 1974 m., o įmonės ištakos siekia net 1909-uosius, kai vokiečių pirklys Tokleris Jūrės kaime pastatė naują pramoninę lentpjūvę . UAB „Jūrės medis“ gamina tiesias ir lenktas klijuotos medienos statybines konstrukcijas, medienos denginius, taip pat rąstinius namus, pirtis ir vasarnamius iš klijuoto tąšo.
Be šių didelių gamintojų, Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje dirba daug mažesnių privačių su miško ir medienos sektoriumi susijusių įmonių.
Tad tikėtina, kad pagaliau bus užbaigta daugiau kaip metus veikiančios VMU įsikūrimo epopėja, prasidėjusi nuo urėdijų reformos pradžios. Jos sumanytojai bei pirmieji vykdytojai miškininkus ir visuomenę bandė įtikinti, kad geriausia vieta naujai valstybinių miškų administratorei – Katinų kaimas Panevėžio rajone, kur būstinei siūlyta pritaikyti buvusios mokyklos patalpas.
Nuotraukos – Dainiaus Šerono.
Regionų naujienos informacija