Jei jums sunku prisiminti, kada paskutinį kartą leidotės atostogauti ar mėgavotės kokybišku poilsiu, tai gana ryškus ženklas, kad jums – laikas atitrūkti nuo kasdienės rutinos. Atostogos ir kokybiškas poilsis turėtų būti jūsų gyvenimo dalimi, o ne kažkuo, kam turite nusipelnyti. Išbandykite kokybiško poilsio pasiūlymus NoriuNoriuNoriu platformoje.
Tačiau jei neleidžiate sau ilsėtis nepaisant patiriamos įtampos ar nuovargio, ilgainiui jums taps vis sunkiau funkcionuoti kasdienybėje, o į duris „pasibels“ ligos. Pateikiame aštuonis požymius, kad jūsų kūnas ir protas reikalauja poilsio.
Jaučiatės negatyviai
Jeigu savo kasdienybėje pradėjote jausti besitęsiantį nuobodulį, nuovargį ar netgi apatiją, jei kasdienė veikla jums nebeteikia tiek džiaugsmo, kiek anksčiau, jei stokojate motyvacijos atlikti darbotvarkėje surašytus darbus – tai ženklas, kad laikas skirti laiko atostogoms. Iš niekur nieko pasireiškusi vidinė „tuštuma“ ir negatyvumas dažniausiai yra signalas, kad kūnui ir protui trūksta poilsio.
Jaučiate fizinius skausmus
Kuomet jaučiame nerimą, nuovargį ar kitus negatyvius jausmus, smegenys išskiria kortizolį („streso hormonas“), kuris organizmui sukelia stresą. Jei iš pradžių dėl patiriamo streso galite jausti tik psichologinius sunkumus, ilgainiui jie gali išsivystyti į fizinius skausmus, kaip krūtinės, nugaros, galvos skausmai, virškinimo problemos, galvos svaigimas ir taip toliau. Be to, lėtinis nuovargis išsekina imuninę sistemą, dėl ko organizmas tampa mažiau atsparus įvairių ligų sukėlėjams. Taigi vertėtų nelaukti, kol jūsų kūną pakirs liga – vos pajutus kad ir menkus fizinius skausmus, svarbu į juos tinkamai reaguoti, savo kūnui suteikiant taip reikalingą poilsį.
Patiriate miego sunkumų
Dėl intensyvaus streso hormonų išsiskyrimo, daugelis žmonių patiria miego problemų. Jei pastebite, kad jums tapo sunku užmigti, dažnai nubundate naktį ir nebegalite užmigti, ar po miego nakties jaučiatės visai nepasiilsėję – tai ženklas, kad jūsų organizmui reikalingas poilsis. Jei atsainiai žvelgsite į savo nekokybišką miegą, galite „prisišaukti“ rimtesnių sutrikimų, tokių kaip nemiga.
Darbe padarote klaidų
Kuomet organizmas patiria lėtinį nuovargį ar stresą, prastėja koncentracija, sprendimų priėmimas, užduočių atlikimas. Jei pastebite, kad darbe jums sunku susikaupti, iki galo atlikti užduotis, ar susiduriate su prastėjančiais darbo rezultatais, prastėjančia atmintimi – tai gali būti ženklas, kad jums trūksta kokybiško poilsio.
Renkatės žalingus įveikos mechanizmus
Jeigu pastebite, kad vakarais linkstate atsipalaiduoti su vyno taure, nesveiku maistu, o nedarbo dienomis visą dieną praleidžiate lovoje žiūrėdami serialus – gali būti, kad kenčiate nuo perdegimo. Verta atkreipti dėmesį, jog žalingi streso įveikos mechanizmai (kaip alkoholis) tik dar labiau apsunkina organizmo būklę. Apie organizmo perdegimą praneša ir negalėjimas atlikti anksčiau įprastų laisvalaikio veiklų, tokių kaip sportas.
Net ir menkos problemos atrodo didelės
Jeigu jums stresą sukelia netvarkyti namai ar nepavykusi vakarienė, jeigu po eilinio konflikto su artimu žmogumi jaučiatės išsekę, jeigu menki trikdžiai darbuose jus išveda iš kantrybės – akivaizdu, kad esate pervargę. Sveikas organizmas adekvačiai reaguoja į menkas problemas.
Darbas patapo jūsų gyvenimu
Visą dieną praleidžiate darbe ir grįžę namo galvojate apie darbus? Apleidote savo hobius ir laisvalaikio veiklas, nes nuolatos dirbate ir nebeturite tam jėgų? Visi jūsų pokalbiai su artimaisiais sukasi tik apie darbus? Jei šie klausimai yra apie jums, vadinasi, kad laikas pasiilsėti.
Patiriate santykių problemų
Jei su aplinkiniais jums vis sunkiau palaikyti pokalbius, jei pastebite, kad jūsų santykiais su artimaisiais suprastėjo, gali būti, kad dėl to kaltas jūsų nuovargis. Nelaukite, kol santykių problemos pagilės ir skirkite laiko sau pasikrauti energijos.