Europos Parlamento narys Andrius Kubilius trečiadienį Strasbūre vykstančios plenarinės EP sesijos debatų apie Rusijos eskalaciją karo prieš Ukrainą metu pasveikino pergales skinančius ukrainiečius.
Pasak europarlamentaro, akivaizdu, kad šio karo pabaiga priklauso tik nuo to, kiek ginklų perduos Vakarų valstybės.
„Gėda Europos Sąjungai – JAV jau perdavė ginklų, kurių vertė – 25 milijardai eurų, tuo tarpu visos ES ir jos valstybių narių perduotos ginkluotės vertė – viso labo 6 milijardai eurų. Ta pati situacija ir su finansine parama – ES smarkiai atsilieka nuo JAV teikiamos paramos. Mūsų pareiškimų apie solidarumą negana – reikia apčiuopiamų lėšų iš ES“, – pabrėžė A. Kubilius.
Remiantis žiniasklaidoje pasirodžiusiais pranešimais, Europos Sąjunga vėluoja suteikti savo pažadėtą didelės apimties finansinį pagalbos paketą Ukrainai.
Pasak europarlamentaro, sankcijos Rusijai veikia, tačiau skausmingiausia nauja sankcija ir bausmė Putinui būtų neatidėliotinas Specialiojo tribunolo agresijos nusikaltimams, kuris tiesiogiai tirtų ir Putino veiksmus, sukūrimas.
Kalbėdamas apie tebesitęsiantį karą, A. Kubilius pažymėjo, kad Ukrainos kariuomenė viršija visus NATO standartus.
„Taigi ne Ukraina turėtų prašyti narystės NATO, o Aljansas turėtų prašyti Ukrainos prisijungti. Kadangi Ukraina vykdo NATO misiją – stabdyti imperinę Rusijos plėtrą į Vakarus“, – kalbėjo EP narys A. Kubilius.
Politikas pažymėjo, kad „mes galime rusams padėti palaidoti jų imperines svajas – su neatidėliotina Ukrainos naryste NATO ir derybomis dėl narystės ES, prasidėsiančiomis kitų metų pradžioje, mes parodysime Rusijai, kad Ukraina pasitraukė iš imperinės pilkosios zonos“.
Europarlamentarai diskusijoje išsakė nuomones apie V. Putino grasinimus panaudoti branduolinį ginklą, Rusijoje vykdomą mobilizaciją ir fiktyvius „referendumus“ okupuotose Ukrainos teritorijose.
Šioje plenarinėje sesijoje siūlomoje priimti rezoliucijoje dėl Rusijos vykdomo agresijos karo prieš Ukrainą eskalavimo, valstybės narės ir kitos Ukrainą remiančios šalys raginamos solidžiai padidinti savo karinę pagalbą, ypač puolimui naudojamų ginklų tiekimą, nes tai leistų Ukrainai laimėti karą prieš Rusiją. Taip pat raginama parengti didelio masto lendlizo karinės pagalbos priemonę Ukrainai, kuri atitiktų JAV tiekiamos karinės įrangos mastą.
Dokumento projekte vienareikšmiškai smerkiami neteisėti ir nepagrįsti pseudo referendumai, grasinant ginklu surengti iš dalies okupuotoms Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių teritorijoms aneksuoti; primenama, kad šie „referendumai“ vyko pažeidžiant JT Chartiją ir tarptautinę teisę; atmetami suklastoti „referendumų“ rezultatai ir, savo ruožtu, šių teritorijų įtraukimas į Rusijos sudėtį bei jų nepripažįstama; laikomasi nuomonės, kad rezultatai yra niekiniai. Europarlamentarų nuomone, aneksija prilygsta pavojingai ir neatsakingai eskalacijai bei akivaizdžiam tarptautinių normų, kuriomis užtikrinama tarptautinė taika ir visų valstybių saugumas, teritorinis vientisumas bei suverenumas, pažeidimui.
Be to, rezoliucijoje smerkiami pastarojo meto Rusijos branduoliniai grasinimai Ukrainai, jie laikomi neatsakingais bei pavojingais; perspėjama, kad, jei Rusija panaudos branduolinį ginklą prieš Ukrainą, tarptautinės bendruomenės atsakas bus greitas ir ryžtingas, o jo pasekmės Rusijai – rimtos.
Dėl rezoliucijos teksto bus balsuojama ketvirtadienį.
Užsakymo numeris: SG-20-152