Termometro stulpeliams rodant vasariškus rodiklius, kalendorius visgi primena, jog už lango – ruduo. Su jo atėjimu, imame ruoštis artėjančiam šildymo sezonui, o jo metu derėtų pasirūpinti ir savo pačių saugumu.
„Sūduvos gidui“ Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Marijampolės priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos vyr. specialistė Ilona Barauskienė teigė, kad gyventojų sveikata ir jų būtų būklė atsižvelgiant į priešgaisrinę saugą yra vienas svarbiausių tikslų.
Siekiant, kad gyventojai tinkamai rūpintųsi būsto gaisrine sauga, nuolat vykdomos prevencinės akcijos, tokios kaip „Saugūs namai“, „Būk budrus, išvenk gaisro“ ar „Padėk artimui“.
Specialistė informuoja, kad nuo šių medžių pradžios, šių akcijų metu Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai aplankė per 800 gyvenamųjų būstų Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybėse.
Akcijų metu, gyventojams sutikus, lankant tiek individualius, tiek daugiabučius namus, pareigūnai vertino šildymo įrenginių ir elektros instaliacijų būklę, o prireikus ir teikdavo konsultacijas ar vykdydavo praktinius patarimus, kurių metu buvo supažindama, kaip užtikrinti saugią aplinką ir paruošti būstą šildymo sezonui.
Vienas svarbiausių saugumo užtikrinimo elementų yra autonominio dūmų detektoriaus turėjimas. I. Barauskienė primena, kad pastarojo turėjimas yra privalomas.
Visgi, tik 60 proc. aplankytų būstų tokius detektorius turėjo. Be to, specialistė akcentuoja, kad jo turėjimas, savaime neužtikrina saugumo – prietaisas gali padėti tik tuo atveju jeigu yra tvarkingas ir veikiantis, jis turi būti tinkamai įrengtas ir taisyklingai eksploatuojamas.
Specialistė išskiria vieną atvejį, kai autonominis dūmų detektorius išgelbėjo daugiabučio namo gyventojų gyvybes. Suveikus dūmų jutiklio signalui gyventojai skubiai iškvietė ugniagesius gelbėtojus.
Laiku atvykus pagalbai incidentas baigėsi tik patalpų uždūminimu, buvo išvengta žalos turtui ar sveikatai.
Laiptinės gyventojai teigė, kad detektoriai padeda kasdieniame gyvenime, įspėja apie svylantį maistą ar elektros instaliacijas ir jau ne kartą padėjo atkreipti į tai dėmesį bei išvengti baisių pasekmių.
Saugumo nepamiršti derėtų ir individualių namų gyventojams – apie 30% aplankytų būstų šildosi kieto kuro krosnelėmis.
Nors dauguma apžiūrėtų įrenginių buvo tvarkingi, tačiau dūmtraukio valymu pasirūpino ne visi, todėl specialistė rudenėjant primina, kad tai ypač svarbu prieš šildymo sezono pradžią, nes neatlikus šio veiksmo, vėliau gali tekti susidurti su skaudžiomis pasekmėmis.
Detektoriaus įrengimo atmintinė