Marijampolės savivaldybėje ilgai darbo neranda apie 700 žmonių, apie 150 iš jų gauna socialinę pašalpą. Dažniausiai žmonės neįsidarbinimo priežastimis įvardija neturėjimą kaip nuvažiuoti į darbo vietą, viso laiko pareikalaujantį artimųjų slaugymą, mažamečių vaikų priežiūrą, nesugebėjimą atsikratyti priklausomybės, kvalifikacijos stoką, sveikatos problemą ar tiesiog paprasčiausią nenorą dirbti.
Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis sako, kad ilgai nerandantiems darbo bus ateinama į pagalbą: „Šiemet pareiškėme norą dalyvauti Valstybės programoje, skirtoje užimtumui skatinti ir motyvacijai nedirbantiesiems didinti, kad galėtumėme padėti nedirbantiems marijampoliečiams grįžti į darbo rinką. Kiekvienas ilgai darbo nerandantis žmogus tam turi savo priežastį, tačiau dažniausiai tos priežastys nėra sprendžiamos ir žmogus pamažu tampa ilgalaikiu bedarbiu ir socialinių išmokų gavėju. Norime padėti tai pakeisti ir pabandyti padėti žmonėms išspręsti darbą susirasti trukdančias problemas“.
Ilgalaikių bedarbių motyvavimo modelis nėra naujas – dar 2019 metais jis buvo pradėtas įgyvendinti šešiose pilotinėse savivaldybėse. Pastebėta, kad motyvuojant dirbti pradėjo apie 29 procentai asmenų, o ilgesniam laikui darbo rinkoje įsitvirtino apie 16 procentų buvusių ilgalaikių bedarbių.
Pasak Karolio Podolskio, bedarbių užimtumo skatinimo ir motyvavimo modelis būtų taikomas tiems žmonėms, kurie daugiau kaip metus nedirba ir gauna socialines pašalpas. Užimtumo tarnyba, seniūnijos ar nevyriausybinės organizacijos rekomenduotų konkrečius žmones, kuriems būtų taikoma atvejo vadyba. Kitaip tariant, su kiekvienu asmeniu bendrautų nedirbančių asmenų atvejo vadybininkas, kuris atliks asmens poreikių ir galimybių įvertinimą, išsiaiškins pagrindines priežastis, trukdančias įsilieti į darbo rinką, atvejo komanda – teiks pasiūlymus dėl paslaugų asmeniui parinkimo, jų teikimo apimties ir eiliškumo.
Pavyzdžiui, jeigu žmogus dirbti negali dėl to, jog namuose slaugo artimąjį, jam būtų pasiūlyta padėti pasirūpinti slaugomuoju (lankomoji priežiūra, senelių namai ar pan.). Jeigu pagrindinė priežastis yra susisiekimas – būtų teikiama pavėžėjimo paslauga. Pasitaiko atvejų, kai žmogus tiesiog nedrįsta eiti į darbo pokalbį, tokiu atveju jam bus pasiūlyta lydimoji pagalba. Taip pat į motyvacijos priemonių paketą įeina visos įprastai teikiamos socialinės paslaugos, o jei prireiks kitokios paslaugos, ji bus nupirkta konkrečiam atvejui.
Planuojama, kad ši nauja paslauga bus pradėta teikti nuo rugpjūčio-rugsėjo mėnesio ir modelyje dalyvaus apie 40 žmonių.
Marijampolės savivaldybės administracijos inf.