Sugriežtinus aplinkosaugos reikalavimus vis yra daugiau dėmesio skiriama nuotekų surinkimui ir jų valymui. Šiuolaikiniai nuotekų valymo įrenginiai geba vandenį išvalyti net iki 95 – 98 procentų, todėl šis vanduo būna nuleidžiamas į paviršinius vandenis arba kitu variantu – į gruntą. Pasirinkus tiek vieną, tiek kitą variantą jūs prisidėsite ne tik prie gamtos tausojimo, bet ir dėl savo sveikatos gerovės, nes tiek, kas neturi nuotekų valymo sistemų gali užsikrėsti ir užkrėsti gamtą įvairiausiomis infekcijomis.
Kaip yra klasifikuojami nuotekų valymo įrenginiai?
Nuotekų valymo įrenginiai turi keletą alternatyvų, kurios yra priskiriamos prie bendro klasifikavimo. Tie, kas nori plačiau susipažinti su šiomis sistemomis, pradžioje turi sužinoti, kaip vyksta jų skirstymas:
- kai perteklinės nuotekos yra išsiurbiamos asenizacine mašina;
- kai perteklinės nuotekos yra pumpuojamos į filtracijos maišus;
- kai perteklinės nuotekos yra pumpuojamos į dumblo tankintuvą.
Turėtų kilti klausimas, kuris variantas yra populiariausias. Tokiu laikomas – kai perteklinės nuotekos yra išsiurbiamos asenizacine mašina. Šis būdas yra priimtiniausias, nes yra itin aukštas išvalymo laipsnis, neskleidžia kvapo ir tyliai veikia. Taip pat teigiama, kad yra mažos elektros sąnaudos, nesudėtingas montavimas bei nereikalinga papildoma filtracinė įranga.
Kas vyksta nuotekų valymo metu?
Nuotekų valymo įrenginys yra sudarytas iš dviejų kamerų, kurios yra vienoje talpoje. Kai nuotekos patenka į įrenginį, pirmiausiai jos nukeliauja į vidinę kamerą, kur maišosi kartu su aktyviuoju dumblu. Šiam procesui yra reikalingas ir oras, nes jis palaiko aktyvaus dumblo gyvybę, kurį galima išgauti orapūtės pagalba. Biologinis valymas yra paremtas mikroorganizmų veikla, prie kurios prisideda aktyvusis dumblas. Laisvoje būsenoje įvyksta organinių medžiagų (teršalų) skaidymas su fiksuotais mikroorganizmais, kurie yra prisitvirtinę prie bioįkrovos.
Aktyvaus dumblo susidarymas ir organinių medžiagų skaidymas vyrauja aeracinėje zonoje. Aktyvus dumblas iš šios zonos kameros patenka į išorinę kamerą (antrinis nusodintuvas), kurioje dumblas dėl specialių gravitacijos jėgų yra atskiriamas ir nuleidžiamas žemyn į apatinę prietaiso dalį, o švarus vanduo kyla aukštyn bei išteka.
Kaip reikėtų tinkamai rūpintis nuotekų valymo sistemos švara?
Jeigu turite biologinį valymo įrenginį, tuomet turite žinoti, jog į jį papildomai jokių bakterijų nereikia pilti. Šios bakterijos jame atsiranda savaime, todėl tam, kad gaminys veiktų tvarkingai, nereikėtų trikdyti mikroorganizmų veiklos. Taip pat reikėtų stengtis į unitazą nemėtyti atliekų, kurios galėtų sukelti sistemos užsikimšimą.
Žinoma, nuotekų valymo sistemoje kaupiasi dumblas, kurį po tam tikro laiko reikia pašalinti. Viskas priklauso nuo įrenginio našumo, kiek kartų per metus reikės valyti sistemą. Tam, kad sužinoti, ar metas jau pašalinti nešvarumus, atlikite tokį bandymą: paimkite skaidrų indą ir pasemkite aericinėje kameroje esančio vandens ir dumblo mišinio. Šiam tirpalui leiskite nusistovėti – jeigu po 30 minučių dumblas užima 60 procentų arba net daugiau tūrio, metas jį pašalinti.