Hemorojus – tai problema, su kuria tenka susidurti daugeliui. Laimė, šiuolaikinė medicina siūlo ne vieną gydymo metodą, kuris leidžia efektyviai spręsti šią nemalonią problemą. Aptarkime svarbiausius gydymo būdus.
Kaip padėti sau?
Skausmas, patinimai, dirginimas – tai dažni hemorojaus simptomai. Jei hemorojaus gydymas dar nėra paskirtas, vis tiek galite sau padėti.
Valgykite daug ląstelienos turinčių produktų, juos būtina įtraukti į mitybą. Ląsteliena padidina išmatų tūrį ir palengvina tuštinimąsi, sumažina įtampą, padeda išvengti dujų kaupimosi. Daug ląstelienos yra vaisiuose ir daržovėse, nesmulkintų grūdų produktuose.
Jei susiduriate su skausmu, naudokite vietinio veikimo tepalą ar žvakutes. Tai laikinas problemos sprendimas, tačiau jei laukiate vizito pas gydytojai tokios priemonės yra puikia išeitimi. Jų galima įsigyti be recepto, tad tiesiog užsukite į vaistinę.
Naudokite šilto vandens voneles kelis kartus per dieną. Vanduo atpalaiduoja ir sumažina skausmą bei kitus nemalonius pojūčius, kuriuos sukelia hemorojus.
Jei jaučiate stiprų skausmą, padėti gali ir geriami nuskausminamieji. Svarbiausia prisiminti, kad visa tai yra tik laikinas sprendimas – bet kuriuo atveju reikalingas hemorojaus gydymas, todėl neužsiimkite savigyda ir kreipkitės į medikus.
Kaip gydomas hemorojus?
Hemorojus dažniausiai yra gydomas chirurginiu būdu – pašalinamas. Gali būti taikomi skirtingi metodai, o koks hemorojaus gydymas lazeriu yra tinkamiausias, įvertinęs situaciją, sprendžia gydytojas. Gana dažnai naudojamas gydymas žiedais, dar vadinamas ligatūra. Specialūs gydomieji žiedai yra dedami ant hemorojinių mazgų ir sustabdo juose kraujotaką, todėl mazgas išnyksta per kelias dienas.
Kitas populiarus metodas yra koaguliacija. Jai atlikti gali būti naudojamas lazeris, elektra, infraraudonieji spinduliai. Tai puikus metodas, kuris užtikrina greitą rezultatą ir minimalų diskomfortą pacientui.
Skleroterapija – gydymas, kurio metu leidžiamas specialus medikamentas (aplink hemorojų), kuris paveikia kraujagysles ir mazgas sumažėja.
Taip pat gali būti atliekama hemorojaus operacija su vietine nejautra ar narkoze. Toks hemorojaus gydymas paprastai skiriamas tik tada, kai kiti metodai nėra efektyvūs. Tokia operacija dažniausiai trunka apie pusvalandį ir jos metu yra pašalinami hemorojiniai mazgai. Paciento atsigavimo laikotarpis ir savijauta priklauso nuo bendros sveikatos būklės.
Ar įmanoma išvengti hemorojaus?
Nors skaičiuojama, kad ši problema vargina kone tris ketvirčius suaugusiųjų, hemorojų dažniausiai lema priežastys, kurias galime kontroliuoti. Dėl to prevencija yra labai svarbi, o ją sudaro fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba. Judėti yra labai svarbu, nes tai gerina viso organizmo būklę ir padeda sumažinti įtampą tiesiojoje žarnoje, skatina virškinimą.
Taip pat reikėtų valgyti daug ląstelienos turinčių produktų, vartoti pakankamai skaidulų, gerti daug skysčių. Visa tai leis subalansuoti ir kūno svorį, nes nutukimas yra viena iš hemorojaus priežasčių.
Be to, svarbu ir kasdieniai tuštinimosi įpročiai: venkite pernelyg ilgai sėdėti ant klozeto, stipriai stangintis. Vos pajutus norą tuštintis, reikėtų keliauti į tualetą – laukiant išmatos gali prarasti drėgmę, todėl jos bus sunkiau pašalinamos ir sukels spaudimą tiesiojoje žarnoje.