Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausia tragiškų gaisrų kyla antrąją gruodžio mėnesio pusę. Kaip rodo praėjusių 3 metų gaisrų statistika, nuo gruodžio 15 d. iki metų pabaigos vidutiniškai šalyje žūsta 13 žmonių, tai beveik du kartus viršija vieno mėnesio žūstančiųjų gaisruose vidurkį.
Dažniausios tokių skaudžių gaisrų priežastys – neatsargus žmonių elgesys buityje, krosnių ir dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo pažeidimai, neatsargus rūkymas.
„Šiais metais gaisrai nusinešė jau 78 žmonių gyvybes. Net 95 proc. atvejų žuvusieji savo namuose nebuvo įsirengę autonominių dūmų detektorių, kurie galėjo išgelbėti jų gyvybę, – sako Departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Aurimas Gudžiauskas. – Noriu priminti, kad autonominius dūmų detektorius privaloma įsirengti kiekvienuose namuose, o jeigu jūsų artimieji jų neturi – tai gali būti puiki Kalėdų dovana.“
Kadangi daugiausia žūčių gaisruose būna šventiniu laikotarpiu, pareigūnas prašo gyventojų elgtis atsakingai ir pasirūpinti savo namų ir artimųjų saugumu: nerūkyti lovoje ar apsvaigus, nuorūkas gesinti nedegioje peleninėje, neperkaitinti krosnių, nepalikti atidarytų pakuros durelių, krosnių įkūrimui nenaudoti degių, greitai užsiliepsnojančių skysčių, nelaikyti prie krosnies malkų ar kitų degių medžiagų, nedžiovinti prie jos drabužių, nepilti smilkstančių anglių ir pelenų į plastikinius kibirus, nepalikti be priežiūros kūrenamų krosnių ir židinių bei nepatikėti jų prižiūrėti mažamečiams vaikams.
„Atsargiai elkitės ir su žvakėmis, parinkite joms tinkamą vietą, kad arti nebūtų degių medžiagų ar dekoracijų, nepalikite jų be priežiūros. Naudokite tik tvarkingas girliandas ir elektrines dekoracijas. Užtikrinkite, kad lauke naudojamos elektrinės girliandos ir dekoracijos būtų tinkamos naudoti lauko sąlygomis, tinkamai pritvirtintos, o jų laidai nebūtų apsemti vandens“, – pataria A. Gudžiauskas.
Pareigūnas įspėja ir šeimininkes, gaminančias maistą šventėms: „Nepalikite gaminamo maisto be priežiūros, pažiūrėkite, kad aplink viryklę ar krosnį nebūtų prikaupta degių medžiagų ar daiktų. Užkaitus puodą ar uždėjus keptuvę, neišeikite iš virtuvės trumpam prigulti, pailsėti ar pažiūrėti televizorių, nes per kelias minutes gali įsiliepsnoti didžiulis gaisras. Jeigu puode ar keptuvėje užsidegė riebalai, jokiu būdu negesinkite jų vandeniu, nes įvyks sprogimas. Puodą ar keptuvę uždenkite dangčiu ar storu audiniu, kad į vidų nepatektų oras, ir išjunkite dujas ar elektrą viryklėje.“
Departamento duomenimis, šiemet dėl maisto pridegimo ugniagesiai gelbėtojai pas gyventojus skubėjo 582 kartus ir šių gaisrų metu išgelbėjo 29 žmones.
Ugniagesiai gelbėtojai linki saugių švenčių!