Rugsėjo paskutinį savaitgalį į Gelgaudiškį tradiciškai sugužėjo armonikieriai iš visos Lietuvos – į baigiamąjį koncertą rinkosi tikri šios muzikavimo srities meistrai, ištikimiausi klausytojai, skambėjo gražiausios polkos. Šiemet organizatoriai projekto „Gelgaudiškio armonika“ veiklas skyrė Sūduvos metams paminėti – armonikavimo tradicijos šiame krašte gyvos nuo seniausių laikų.
Tradicija puoselėjama daugiau nei du dešimtmečius
„Gelgaudiškio armonika“ – kasmetis, jau 22-ą kartą vykęs Gelgaudiškio kultūros centro (dabar – Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinio) rengiamas ir įgyvendinamas projektas, puoselėjantis etninio muzikavimo tradicijas. Šiuo projektu suburiami visų Lietuvos regionų armonikavimo puoselėtojai – skirtingo amžiaus atlikėjai, šios srities specialistai bei klausytojai. Renginių dalyvių diskusija apie grojimo manieras, techniką skatina muzikantus, ypač jaunus, palaikyti ir populiarinti grojimo armonika meną. Projektu, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šakių rajono savivaldybė, siekiama užtikrinti vietos tradicijų, kuriančių regiono identitetą, tęstinumą, bendruomenėse aktualizuoti nematerialaus kultūros paveldo svarbą, skatinti jo sklaidą. Ir tai projekto įgyvendintojams puikiai pavyksta – kasmet į Gelgaudiškyje organizuojamus renginius suvažiuoja armonikieriai iš įvairiausių Lietuvos kampelių.
Saviti pasirodymai ir žiūrovų simpatijos
Šiemet Gelgaudiškyje vyko kūrybinė laboratorija „Polka“, kur įvairaus amžiaus ir skirtingo profesionalumo muzikantai paruošė po vieną polkos kūrinį, o baigiamojo koncerto metu galėjo pagroti dar po du pasirinktus kūrinius. Į armonikierių šventę, kaip ir kasmet, dalyviai atvyko iš Marijampolės, Pakruojo, Ariogalos, Kauno bei kitų vietovių. Koncerto metu grojo ir ilgametis Gelgaudiškio armonikierius Pijus Damušis, nepraleidęs nė vienos armonikierių šventės!
Šiemet į šventę po kelerių metų pertraukos atvyko ir vyriausias „Gelgaudiškio armonikos“ dalyvis Jonas Ruzginas, kuriam neseniai sukako 93 metai. Iš Domeikavos atvykę Steponas Rumba ir Zita Zdanavičienė, groję duetu, savo pasirodymą pavertė tarsi atskira programa. Kiekvieno dalyvio pasirodymas buvo skirtingas, savitas ir visi armonikieriai sulaukė gausaus gerbėjų aplodismentų . Koncerto metu žiūrovai galėjo balsuoti už labiausiai jiems patikusį armonikierių – šį titulą šiemet pelnė Vidas Mureika iš Lekėčių (Šakių r.). Tiesa, žiūrovai ne tik klausėsi – pagal armonikierių grojamas melodijas salėje žvaliai sukosi kelios poros.
Šventinį koncertą vainikavo Raseinių kultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblio „Dubysa“ pasirodymas. Kolektyvui vadovauja Lietuvoje žinomas armonikavimo tradicijų puoselėtojas Dainius Maslauskas, nuo 2013 m. dalyvaujantis visuose „Gelgaudiškio armonikos“ renginiuose. „Dubysoje“ griežia Raseinių krašto muzikantai, kurie visų muzikavimo paslapčių išmoko savarankiškai, nėra baigę jokių specialių mokslų ir tai yra gražus gyvosios tradicijos pavyzdys.
Renginys įkvėpė naujas idėjas
Pasak tęstinio projekto „Gelgaudiškio armonika“ vadovės Tatjanos Vrubliauskienės, jau patirta, kad jo veiklos yra prieinamos visoms amžiaus grupėms, neįgaliesiems, skirtingų socialinio sluoksnių ir išsilavinimo žmonėms. „Armonikavimas skatina etninės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo pažinimą, tęstinumą. Manau, kad mūsų veiklos stiprina tautinę savimonę – daugėja jaunų, armonikomis grojančių atlikėjų, kurie noriai semiasi patirties iš ilgamečių muzikantų. Būtent dalyvaudamos mūsų projekto veiklose skirtingos kartos turi galimybę dalintis etninio muzikavimo patirtimi. Baigiamajame koncerte, muzikavimo tradicijų puoselėjimo veikloje dalyvauja tiek atlikėjai, tiek žiūrovai“, – tikina T. Vrubliauskienė. Visos projekto veiklos kasmet yra filmuojamos ir ši medžiaga sugula į kompaktines plokšteles. Jos platinamos grojimo armonika puoselėtojams ir bendruomenei, į Gelgaudiškį atvykstantiems svečiams. Tai, pasak organizatorių, padeda nušviesti nematerialaus kultūros paveldo – armonikavimo tradicijų atsinaujinimą, kultūros įstaigų bendradarbiavimą bei partnerystę tarp skirtingų sektorių ir institucijų.
Šiemet vos tik nuskambėjus armonikierių polkoms, projekto organizatoriai, pastebėję koncerto metu šokančius žiūrovus, jau planuoja 2023-ųjų veiklas – kitąmet Gelgaudiškyje skambės gražiausios armonikų melodijos, o pagal jų taktą šoks tautinių šokių kolektyvai! Daugelis vyresnės kartos žmonių tikriausiai dar prisimena gražiausius šokių vakarus, kuomet užgrieždavo armonika… Kol armonikos gros, tol bus gyvos tradicijos!