„Istoriją kuria žmonės“, – tokiu šūkiu besivadovaujanti leidykla Leidybos idėjų centras pavasarį išleido solidžią ir išliekamąją vertę turinčią dvitomę knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Knygos leidėjai apibendrino per 25-erius Nepriklausomybės metus nueitą kelią ir surinko 2272 Lietuvą kūrusių, kuriančių, jos vardą garsinančių ir pasaulyje pripažintų asmenybių biografijas. Iš daugiau nei dviejų tūkstančių mokslininkų, menininkų, sportininkų, politikų, pareigūnų, visuomenės ir išeivijos veikėjų, pedagogų, medikų, verslininkų ir kitų įvairiausių sričių atstovų 48 galima vadinti Marijampolės krašto šviesuoliais. Antrajame leidinio tome galima rasti tokių iš Marijampolės krašto kilusių, ne vienerius savo gyvenimo metus šiam kraštui ir Lietuvai paskyrusių ar čia besidarbavusių asmenybių biografijas: UAB „Swetrak“ direktoriaus Gerardo Brazausko, pasaulio kiokušin karatė čempionės Margaritos Čiuplytės, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjos Laimos Garnelienės, verslininko Aldevino Gelgotos, poeto, dramaturgo, eseisto Gintaro Grajausko, prozininko, eseisto Romo Gudaičio, garso menininko Ginto Kraptavičiaus, kalbininko, vertėjo Algirdo Sabaliausko, operos solisto Edmundo Seiliaus, Europos čempiono, krepšininko Dariaus Songailos ir kitų.
Leidinys nuo kitų biografinių žinynų skiriasi tuo, kad greta sausų enciklopedinių faktų pateikiami individualūs ir įdomūs bemaž kiekvienos asmenybės atsakymai į leidėjų užduotus klausimus, kokius savo pasiekimus asmuo vertina labiausiai ir kokie Lietuvos pasiekimai per šiuos 25-erius metus jam atrodo didžiausi ir svarbiausi. Šiuos atsakymus papildo asmenybių pasakojimai apie šeimą, laisvalaikį, o biografijų pradžioje pateikiami savotiški žodžio „asmenybė“ apibrėžimai – šį sudėtingą klausimą knygos herojams uždavę leidėjai džiaugiasi gavę įvairiausių atsakymų.
„Man gera matyti, kaip Lietuvoje atgyja bendruomeniškumas. Jo apraiškos vis ryškesnės ir tai labai vienija visus mus. Gera, kad turiu galimybę prisidėti prie šios veiklos“, – mintimis apie nepriklausomos Lietuvos pasiekimus dalijasi Marijampolėje gimęs, Marijampolės Jono Totoraičio vidurinę mokyklą ir Marijampolės muzikos mokyklą baigęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operos solistas Edmundas Seilius. Operos solistas yra koncertavęs Vokietijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Japonijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, JAV, Vengrijoje ir kitose šalyse. E. Seilius pelnė ne vieną apdovanojimą: „Bruce Foot“ fondo premiją, Marijampolės globėjo šv. Jurgio medalį, projekte „Triumfo arka“ ir su Marijampolės choru TV3 muzikiniame projekte „Chorų karai“ laimėjo 2-ąją vietą. Žinomas operos solistas įsitikinęs, kad „Asmenybė – tai žmogus, išsiskiriantis savo erudicija, gyvensena ir pasiaukojimu. Tai sektinas pavyzdys ir šviesulys kitiems.“
Marijampolėje gimė ir socialinių mokslų daktaras, Mykolo Romerio universiteto Politikos ir vadybos fakulteto Politikos mokslų katedros docentas, Mykolo Romerio universiteto kancleris, politikos apžvalgininkas, rašytojas Saulius Spurga. Per nepriklausomos Lietuvos metus S. Spurga taip pat dirbo savaitraščio „Atgimimas“ korespondentu, redaktoriumi, radijo „Laisvoji Europa“ korespondentu, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojų sekretoriato patarėju, naujienų portalų „Omni.lt“, „Balsas.lt“ vyriausiuoju redaktoriumi ir Mykolo Romerio universiteto sekretoriumi. „Asmenybe laikau žmogų kūrėją, o jo kūrybos sritys gali būti pačios įvairiausios, – knygoje „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo S. Spurga. – Asmenybę išskiriančios savybės, tos, kurios būtinos kūrybingumui, – savarankiškas mąstymas, intelektas, darbštumas. Vertybė, kurią norėčiau išskirti, yra įsipareigojimas bendruomenei: ir savo artimiausiai aplinkai, ir tautai, valstybei. Man atrodo nepriimtina dažnokai deklaruojamo įsipareigojimo valstybei forma, turinti irzlumo, supriešinimo, destruktyvumo atspalvį.“
Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė, Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos dainavimo metodinės grupės pirmininkė, dainavimo mokytoja metodininkė, Vilkaviškio muzikos mokyklos solinio dainavimo mokytoja metodininkė Gitana Pečkytė-Vilkelienė taip pat gimė Marijampolėje. Be to, mokėsi Marijampolės Vinco Mykolaičio-Putino vidurinėje mokykloje ir net dešimt metų dirbo Marijampolės kolegijos Edukologijos ir socialinio darbo fakulteto Muzikos katedros dainavimo lektore. Gausybę apdovanojimų pelniusi G. Pečkytė-Vilkelienė apie savo šeimą knygoje pasakoja: „Savo tėvams esu labai dėkinga už gražią vaikystę, už tai, kad nestabdė manęs renkantis be galo sudėtingą dainininkės profesiją. Šiandien esu laiminga, nes dirbu tai, ko troškau nuo pat vaikystės. Nors mano šeimoje profesionalių muzikantų nebuvo, tėvai mėgo muziką, dainą. Tėvai ir močiutė mokėjo daugybę liaudies dainų. Namuose buvo gausu plokštelių. Šeimos rate vykdavo pirmi mano koncertiniai pasirodymai, po kurių netildavo gausūs plojimai. Prisimenu, dar net vidurinės mokyklos nelankiau… Nuoširdžiausią ačiū noriu tarti savo vyrui Aliui – už jo supratimą, dėmesį, neišsenkančią kantrybę ir palaikymą.“
Ne mažiau svarbus nei biografijų žinynas yra ir pirmasis šio leidinio tomas. Jame pateikiamos 37 autorinės apžvalgos, kuriose mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų, ir kiti ekspertai apibendrino per 25-erius metus Lietuvos nueitą kelią. Tai unikalūs straipsniai, kuriuose pirmą kartą apibendrinama naujoji Lietuvos istorija. Nors, atrodo, kalbama apie neseną laiką, tačiau apžvalgose gausu faktų, kuriuos jau esame primiršę ar nežinojome, čia gausu pavardžių ir istorinių, anksčiau niekur nepublikuotų nuotraukų. Greta įvairių sričių apžvalgų pateikiami ir valstybės institucijų, ministerijų bei didžiausių, seniausių, reikšmingiausių šaliai verslo įmonių pristatymai, kuriuose pasakojama šių įstaigų istorija, minimi svarbiausi čia veikę ar tebeveikiantys asmenys ir jų indėlis į Lietuvos pažangą.
„Valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. <…> Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai“, – specialiai knygai „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo Prezidentas Valdas Adamkus.
Specialiai knygai apie jau nueitą Nepriklausomybės kelią žodžius tai pat parašė Prezidentė D. Grybauskaitė ir Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis, cituojama istorinė Prezidento A. M. Brazausko inauguracinė kalba. „Šiandien galime didžiuotis tuo, kad sėkmingai išlaikėme savarankiškumo egzaminą ir nuveikėme daug prasmingų darbų. Esame laisvi, stiprūs ir gerbiami tarptautinės demokratinės bendruomenės nariai, priklausome Europos Sąjungos šalių šeimai, mus saugo NATO“, – šio laikotarpio pasiekimus apibendrina Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Leidėjai rudenį išleis ir anglišką šios knygos versiją, kuri taps puikiai valstybę pasauliui pristatančiu leidiniu. Be to, verslui aktualiausios ir Lietuvą kaip pažangios ekonomikos šalį pristatančios apžvalgos spausdinamos ir neseniai išleistame, bet po pasaulį jau keliaujančiame žurnale anglų kalba „Lithuanian Business Review“.
Leidybos idėjų centro inf.