Naujųjų metų proga pasižadėjote labiau rūpintis savimi ir daugiau judėti? Net pradedant nuo lengvų jogos pratimų namuose, tenka šiek tiek pasiruošti. Patogus kilimėlis, tinkami svareliai, ranka pasiekiama gertuvė – pagrindinės priemonės, reikalingos sėkmingai pradžiai. Tačiau net ir šie keli daiktai, jei skirti profesionalams, gali kaip reikiant paploninti piniginę. Todėl lietuviai, norintys sutaupyti, sporto reikmenų sausį pradeda dairytis prekybos tinkluose, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Mankštos kilimėlis: į ką atkreipti dėmesį?
Prieš vilkdamiesi sportinę aprangą, nuspręskite, kurioje namų vietoje mankštinsitės. Geriausia būtų pasirinkti tokią erdvę, kuri būtų vėdinama, joje užtektų vietos ne tik kilimėliui patiesti, bet ir laisvai judėti.
Kalbant apie jogos kilimėlį, rinkitės pakankamai ilgą ir platų, kuris būtų patogus atlikti didesnės amplitudės judesius, ant kurio galėtumėte atsigulti visu ūgiu. Be to, reikėtų patikrinti, ar kilimėlis nėra slidus, ar jo paviršius faktūrinis – tai svarbu dėl stabilios atramos.
Atkreipkite dėmesį ir į tai, ar kilimėlis patogiai susilanksto arba susiriša. Kitu atveju, kai bus nenaudojamas, jis užims daug vietos, apdulkės ir tiesiog maišysis.
Kokio svorio svarmenis pasirinkti?
Pratimai su svoriais – skirti ne tik pažengusiems. Specialistai sutaria, kad sveikatai palankiausia, kai kūnas atlieka įvairių rūšių judesius: tempimo, ištvermės, lankstumo, jėgos ir atpalaidavimo.
Taigi, svarmenys ypač reikalingi, jei planuojate pradėti nuo lengvos jogos ar tempimo mankštos. Bent minimalus pasipriešinimas iš kiekvieno pratimo išgaus papildomos naudos: padidins raumenų jėgą, spartins medžiagų apykaitą. Paprasčiau sakant, per mažiau laiko (ar pratimo pakartojimų) pavyks pasiekti geresnių rezultatų.
Tiesa, didesnio svorio svarmenys nereiškia daugiau naudos. Jei juos ketinate į mankštą įtraukti pirmą kartą, reikėtų pradėti nuo lengvesnių, o jų svorį didinti po truputį. Skaičiuojama, kad pradedantiesiems reikėtų pasirinkti tokius svarmenis, su kuriais jie lengvai, nejausdami diskomforto, galėtų atlikti 10–12 pratimo pakartojimų iš eilės. Tai dažniausiai būna svoriai iki 5 kg.
Vanduo ir sportas – ar galima gerti treniruotės metu?
Vandens svarba žmogaus organizmui neabejojama. Jis padeda kūnui reguliuoti temperatūrą, pernešti maisto medžiagas ir deguonį, užtikrinti normalų širdies bei kraujagyslių darbą, pašalinti nereikalingas medžiagas. Tiesa, dažnai galima išgirsti, jog treniruočių metu gerti vandens nereikėtų – esą jis gali per daug praskiesti natrio koncentraciją kraujyje. Tačiau taip nutikti gali tik dėl per didelio vandens kiekio, išgerto per itin trumpą laiką.
Įprastai rekomenduojama laikytis aukso vidurio – prieš, per ir po treniruotės išgerti tiek vandens, kiek skysčių sporto metu yra netenkama. Kęsti troškulio tikrai nereikėtų. Dehidratacija gali sukelti nuovargį, raumenų mėšlungį ir apsunkinti širdies veiklą.
Jei dar neturite gertuvės, prieš įsigydami atkreipkite dėmesį į kelis svarbiausius aspektus: jos svorį, talpą ir uždarymo būdą. Sportuojantys dažniau renkasi lengvas ir plastikines, kurias patogu sugriebti viena ranka. Ji turėtų nesudėtingai atsidaryti ir talpinti maždaug 0,75–1 l vandens. Tokio kiekio turėtų užtekti visai treniruotei.