Krizės metu labai svarbu suteikti vaikams dėmesį ir nepalikti jų vienų. Vaikai nėra maži suaugusieji. Jie pasižymi gera vaizduote ir kuomet girdi savo tėvus ir kitus suaugusiuosius kalbant apie virusą, gali jaustis palikti vieni su savo nerimu ar imti įsivaizduoti baisius dalykus. Todėl su vaikais apie šių dienų situaciją kalbėkite paprastais žodžiais, suprantamai, optimistiškai.
Pagrindinės žinutės gali būti dvi:
„Vaikai dėl koronaviruso dažniausiai praserga labai lengvai, net patys to nesupratę. Komplikacijų rizika yra minimali. Todėl tai tau negresia.“
„Tavimi bus pasirūpinta, kad ir kas beatsitiktų“.
Jeigu esate saviizoliacijoje ar dėl savo darbo pobūdžio negalite būti su savo vaikais, pasistenkite reguliariai bendrauti su jais telefonu, sms ar kitomis ryšio priemonėmis.
Šeimoje aptarkite ir užrašykite vaikams matomoje vietoje telefono numerius žmonių, kurie jais pasirūpins, jeigu jūs susirgtumėte ar negalėtumėte būti kartu.
Stebėkite vaikų savijautą – dauguma vaikų, jausdami savo tėvų ar kitų šeimos narių palaikymą, jausis gerai. Tačiau jeigu pastebite ryškų jūsų vaiko elgesio pasikeitimą, kuris pasižymi vienu ar keliais toliau išvardintais požymiais ir tęsiasi ilgiau nei 2 savaitės, kreipkitės į specialistus:
Priešmokyklinio amžiaus vaikams: nykščio čiulpimas, šlapinimasis į lovą, „prilipimas“ prie tėvų, miego sutrikimai, apetito praradimas, tamsos baimė, užsisklendimas ar elgesys, lyg būtų jaunesnis amžiumi.
Pradinio mokyklinio amžiaus vaikams: irzlumas, agresyvumas, „prilipimas“ prie tėvų, naktiniai košmarai, vengimas mokytis, suprastėjęs dėmesio sukaupimas, atsitraukimas nuo draugų ar nenorėjimas užsiimti anksčiau džiaugsmą teikusia veikla.
Paaugliams: miego ir apetito sutrikimai, padidėjęs konfliktiškumas, ažitacija (netikslingas aktyvumas su pykčio ir dirglumo atspalviu), nusiskundimai dėl fizinių negalavimų, negalėjimas susikaupti ar elgesio normas pažeidžiantis elgesys.
VšĮ Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro informacija