Kartu su įvestu trijų savaičių karantinu startuoja ir ypatingas Meno istorijos mokyklos (MIM) lapkričio mėnesio paskaitų ciklas, kuriame net penki žinomi lektoriai skaitys paskaitas apie šiuolaikinį meną. Pasirinkta paskaitų kryptis itin intriguoja: tai – tarptautinis kontekstas ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) patirtis.
Jau 2020 m. lapkričio 9 d. prasidėsiančiose paskaitose bus galima dalyvauti nuotoliniu būdu, o išklausiusiems bent 6 paskaitų kursą, bus išduotas baigimo pažymėjimas.
„Ruošdami MIM paskaitas, visada stengiamės pakviesti pačius geriausius lektorius ir pasirinkti intriguojančią tematiką, todėl ne kartą esame sulaukę prašymų transliuoti paskaitas nuotoliniu būdu. Tad nepaisant to, kad šis, ypatingas, laikotarpis į mūsų gyvenimą įnešė nemažai chaoso ir neapibrėžtumo, atsivėrė ir naujų galimybių. Neabejoju, kad jos nudžiugins daugelį MIM gerbėjų, juolab, kad šįkart studentų skaičiaus neribos nei erdvė, nei įvairūs saugumo reikalavimai“, – teigia Vilniaus aukciono namų, prie kurių įsteigta ir veikia MIM, vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.
MIM lapkričio mėnesio paskaitų ciklą sudaro iš viso 8 paskaitos, kurios vyks iki gruodžio 2 d. kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį 18.15 val. per „Zoom“ nuotolinio mokymo programą. Tai padaryti bus lengva: visiems norintiesiems prisijungti tereikės parašyti elektroninį laišką MIM organizatoriams ir gauti instrukciją kaip tai padaryti.
Lapkričio mėnesį vyksiančiame paskaitų cikle „Šiuolaikinis menas: tarptautinis kontekstas ir Šiuolaikinio meno centro patirtis“ lektoriais šįkart tapo ŠMC darbuotojai: direktorius Kęstutis Kuizinas ir jo pavaduotoja Virginija Januškevičiūtė, kuratorės Neringa Bumblienė, dr. Julija Fomina ir dr. Ūla Tornau. Jie šiuolaikinio meno mylėtojus supažindins su ŠMC istorija, veiklos kryptimis ir įdomiausiais projektais, tarp kurių yra ir vienas ambicingiausių – Baltijos trienalė. Paskaitose taip pat bus kalbama apie tarpdisciplininės kūrybos istoriją ir svarbą Lietuvos mene, pristatoma parodų kūrimo istorija bei kuratorystės vaidmuo, parodų architektūra, aptariamas Lietuvos šiuolaikinio meno tarptautiškumas ir dalyvavimas stambiausiuose pasaulio šiuolaikinio meno renginiuose. Šiame cikle bus skiriamas dėmesys ir atskiroms meno formoms bei menininkams: bus apžvelgtas nepriklausomoje Lietuvoje kuriamas videomenas bei rodomos jo ištraukos, bus galima susipažinti su viduriniąja šiuolaikinio meno kūrėjų karta, kuri susiformavo 2005–2015 m.
Pasak dr. S. Skaisgirytės-Makselienės, šių paskaitų ciklas išskirtinis tuo, kad net ir neišeinant iš namų, klausantis pasakojimų per nuotolį, tikrai neapleis jausmas, jog vaikštote po ŠMC su išskirtiniu gidu, kuris veda individualią ekskursiją. „Tikiuosi, kad tai padės užpildyti ir meno vakuumą, kuris gali natūraliai atsirasti dėl įvestų suvaržymų“, – sako ji.
Tai – jau 38-asis MIM paskaitų ciklas ir pirmasis, kuris organizuojamas tik nuotoliniu būdu, per šiek tiek daugiau nei penkerius metus. Ankstesniuose cikluose nagrinėtos Lietuvos ir pasaulio fotografijos istorijos, įvairių Lietuvos dailės istorijos laikotarpių, dailės ikonografijos, bažnytinio meno, viduramžių meno, Lietuvos dvarų kultūros, taikomosios dailės, kolekcionavimo, interjero dizaino istorijos, mados istorijos ir kitos temos. Paskaitas skaitė tokie žinomi specialistai kaip Stanislovas Žvirgždas, Laima Kreivytė, dr. Dalia Ramonienė, dr. Viktoras Liutkus, dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė, dr. Rūta Janonienė, dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, Erika Meškauskienė, Darius Pocevičius, prof. habil. dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė, prof. dr. Giedrė Mickūnaitė, Ilona Mažeikienė, Olga Prokofjeva, doc. Jonas Malinauskas, dr. Aistė Bimbirytė-Mackevičienė ir kt.
Daugiau informacijos apie paskaitas:
www.menorinka.lt/mimKontaktai norintiems gauti instrukciją kaip prisijungti:
Tel. +370 5 2307 200, +370 685 76500
El. p. [email protected]
TRUMPAI APIE LEKTORIUS:
Kęstutis KUIZINAS – dailėtyrininkas, ŠMC direktorius. Jis sudarė ir organizavo daugiau kaip 30 parodų Lietuvoje ir užsienyje, buvo 49-osios, 54-osios ir 57-osios tarptautinių Venecijos bienalių Lietuvos nacionalinio paviljono komisaras. Kuravo Lietuvos prisistatymą 26-ojoje San Paulo tarptautinėje meno bienalėje.
Virginija JANUŠKEVIČIŪTĖ – kuratorė, ŠMC direktoriaus pavaduotoja. Ji kuravo ir prodiusavo eilę meno projektų, tarp kurių — Valdo Ozarinsko retrospektyva „Architektas be architektūros?“ (2018), Antano Gerliko, Roberto Narkaus, Elenos Narbutaitės, Gintaro Didžiapetrio parodos, Michaelo Portnojaus projektas internetui („Wrixling“), XII Baltijos trienalė ir kt.
Neringa BUMBLIENĖ – parodų kuratorė, kurios patirtis siejama su daugeliu šiuolaikinio meno projektų, tokių kaip „Galva su daug minčių“ (2020), „Baltijos trienalė 13“ (2018) ir žinomų menininkų pristatymų – Alejandro Cesarco „Taktikos ir metodai“ (2019), Daniel Steegmann Mangrané „Fantomas“ (2018) ir Liam Gillick „Šviesos nėra ryškesnės centre (2017).
Dr. Julija FOMINA – meno kritikė ir kuratorė, apsigynusi disertaciją apie kuratorystės istoriją Lietuvoje. Kuruoja parodas, rašo kritinius tekstus į Lietuvos ir užsienio spaudą, domisi parodų istorija ir teorija.
Dr. Ūla TORNAU – kuratorė ir parodų architektūros tyrinėtoja, kurios patirtį įrėmina tokie projektai kaip Lietuvos paviljonas XXII-oje Milano dizaino trienalėje (2019), Lietuvos paviljonas 57-oje Venecijos bienalėje (2017), grupinė paroda „Laukiant kito atėjimo“ Varšuvoje (2018), taip pat Lietuvos paviljonų administravimas Venecijos (2011) ir San Paulo (2018 ir 2004) bienalėse.