Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu šalyje nuo 2020 m. kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. paskelbtas visiškos parengties civilinės saugos sistemos lygis ir nustatytas karantino režimas. Jo laikotarpiu leidžiama taikyti neįprastus, radikalius ir nekasdienius veiklos ribojimus.
Įsigaliojus karantinui, kiekvienam iš užsienio grįžusiam asmeniui ir turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso atveju, reikia laikytis saviizoliacijos – 14 dienų likti namie. Policijos pareigūnai gauna pranešimus iš asmenų, kuriuose informuojama apie asmenis, nesilaikančius nurodymų, kurie nesisaugo patys, nesaugo aplinkinių bei nesilaiko saviizoliacijos. Grįžusieji iš užsienio šalių neretai elgiasi neatsargiai, nevengia jokių kontaktų nors jiems griežtai draudžiama eiti iš namų, vykti į parduotuves ar kitaip palikti izoliavimo vietą 14 dienų. Jie privalo save izoliuoti nuo kitų asmenų ir vengti tiesioginių kontaktų, nesilankyti jokiose viešose vietose.
Pareigūnai į pranešimus apie izoliacijos nesilaikymą reaguoja nuotoliniu būdu, stengiasi susisiekti su tais asmenimis telefonu ar per saugų atstumą žodžiu priminti apie atsakomybę bei pareigą izoliuotis. Pasikartojant pažeidimams, kai nesilaikoma saviizoliacijos sąlygų, bus taikomos įstatymu numatytos priemonės.
Karantino režimo įvedimo metu už teisėtų reikalavimų nevykdymą yra numatyta atsakomybė – taikyti tam tikras ANK nuostatas, o nesilaikant jų – užsitraukti baudžiamąją atsakomybę.
ANK 45 straipsnio 1 dalyje numatyta administracinė atsakomybė asmeniui, kuris pažeidė Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą, dėl kurio šalyje yra paskelbtas karantino laikotarpis bei nustatyti neįprasti, radikalūs ir nekasdieniai veiklos ribojimai. Ribojimų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę. ANK 45 straipsnio 1-3 dalyse, asmeniui, Visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 60 iki 140 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 140 iki 600 eurų. Asmeniui, sukėlusios pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 560 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1400 iki 3000 eurų.
Saviizoliacijos pažeidimas, kuris galėjo sukelti pasekmes kitų asmenų sveikatai užtraukia baudžiamąją atsakomybę. BK 277 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė už kovos su epidemijomis ar užkrečiamomis ligomis taisyklių pažeidimus. BK 277 straipsnio 1 dalyje numatoma baudžiamoji atsakomybė, asmeniui, kuris pažeidė teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimus ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisykles, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija. Šio straipsnio 2 dalyje numatyta atsakomybė asmeniui, kuris būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo būklę ir įspėtas dėl apsaugos priemonių laikymosi būtinumo, bendraudamas su kitai žmonėmis, sąmoningai jų nesiėmė, elgėsi rizikingai, kėlė pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga infekcine liga.
Šitaip besielgiantis asmuo gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.
Saviizoliacija šiuo metu yra svarbiausia priemonė, kuri reikšmingai gali padėti siekiant stabdyti koronaviruso ir jo sukeliamos ligos plitimą. Rekomenduojame laikytis nurodymų, būti drausmingiems, gerbti ir saugoti savo bei aplinkinių asmenų sveikatą.
Vilkaviškio savivaldybės administracijos informacija