Praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose kilo šaršalas dėl nepagarbos vienam žymiausių lietuviškų šaknų turinčių asmenų – Leonardui Koenui (Leonard Cohen). Jam skirta skulptūra Vilniuje perkelta į nuolatinę vietą – skverą prie Ligoninės ir Pylimo gatvių sankryžos. Skulptoriaus Romualdo Kvinto skulptūra pasaulyje garsiam žydų kilmės kanadiečių atlikėjui 2019-ųjų rugpjūčio pabaigoje laikinai buvo atidengta Šv. Mykolo gatvėje.
Meras Remigijus Šimašius pažadėjo ateityje rasti kūriniui nuolatinę vieta. Praeitą savaitę visuomenininkas Daniel Lupshitz pasidalino jam atsiųstomis susirūpinusių miestiečių nuotraukomis, kur pasimatė, jog ta vieta – prie šiukšlių konteinerių. Ir nors veiksmas – sostinėje, į tai turėtų atkreipti dėmesį ir Sūduvos krašto gyventojai.
Leonardas Normanas Koenas gimė 1934 m. rugsėjo 21 d. Monrealyje, Kvebeko provincijoje. Žinomas kaip poetas, dainininkas ir dainų tekstų kūrėjas, rašytojas, Juno premijos laureatas. Labiausiai žinomas savo dainomis ir yra tarp ryškiausių ir didžiausią įtaką XX a. antros pusės muzikai padariusių dainininkų. Leonard Cohen buvo įamžintas Amerikos Rokenrolo šlovės muziejuje, Kanados muzikos šlovės arenoje ir Kanados dainų autorių šlovės arenoje. 2011 m. jis apdovanotas Asturijos princo premija už pasiekimus literatūroje.
Mirė ne taip ir seniai – 2016 m. lapkričio 7 d. Los Andžele, JAV. Būtent tada ir susidomėta žymaus atlikėjo lietuviškomis šaknimis. Jau tada užsiminta apie jo iš Lietuvos emigravusią mamą Mašą bei jos tėvą (Leonardo Keono senelį) – Kauno rabiną Solomoną Klonickį (Solomon Klonitsky-Kline). Taip pat minimas iš Lenkijos kilęs Leonardo Keono senelis iš tėvo pusės – Lionas Koenas (Lyon Cohen). Jis tapo pirmuoju Kanados žydų kongreso pirmininku.
Tuo metu Lenkijos sienos apėmė ir dalį Sūduvos krašto. Iš tikrųjų garsiojo atlikėjo senelis Lionas Koenas 1868 m. gegužės 11 d. gimė Būdviečių kaime, Lietuvoje (dabartiniame Vilkaviškio rajone). Tuo metu Suvalkijos žemes valdė Lenkija (Lenkijos Kongreso karalystė, Suvalkų gubernija), o Būdviečiai vadinti – Budwitcher.
2016 metais 15min straipsnyje „Kas bendro tarp Leonardo Coheno ir Suvalkijos kaimo?“ pastebėjo, kad ir Leonardo Koeno prosenelis Lazaras Koenas (Lazarus Cohen) taip pat gimė visai šalia Būdviečių – vos už keliolikos kilometrų esančiame Virbalyje (Vilkaviškio r.).
Kilęs triukšmas internetinėje socialinėje erdvėje netruko išplisti ir į žinių portalus. Suskubo veikti ir Vilniaus miesto valdžia. Kita dieną buvo pasiųsti darbininkai konteineriams pašalinti. O štai Laisvės partijos kandidatas į Vilniaus merus Tomas Vytautas Raskevičius viešai įmetė jau sutvarkytos vietos nuotrauką – viskas gerai, nėra reikalo “bangų kelt”.
Tačiau, kaip pastebi Daniel Lupshitz, tai jau ne pirmas nepagarbos atvejis Lietuvos žydams Vilniaus mieste. Galbūt tai buvo paskutinis lašas visuomenininkui, o gal iš anksto suplanuotas veiksmas, bet po kelių dienų jis pats paskelbė ketinimus eiti su Liberalų sąjūdžiu į Vilniaus miesto taryba. Tad galime konstatuoti, jog Leonardo Koeno skulptūra davė startą agitacinei rinkimų kompanijai Vilniuje.
Vilniečiai reiškia nuogąstavimus, jog po kurio laiko, ji vėl gali būti užmiršta ir apstatyta konteineriais. Jei taip nutiktų ar nebūtų laikas mums pagalvoti ir apie Leonardui Koenui skirtos skulptūros perkėlimą į gimtinę Vilkaviškyje? Panašu Vilniaus dabartinei valdžiai tiek ji ir terūpi. O mes čia – Suvalkijoje – tikrai atrastume gražesnių vietų nei prie šiukšlių konteinerių.
Giedrius Iškauskas