Daugelis esame girdėję apie aterosklerozę – lėtinę arterijų sienelės ligą, pasireiškiančią jų standėjimu ir siaurėjimu. Dažniausiai toks sutrikimas prasideda nepastebimai ir vystosi tyliai, todėl yra laikomas itin grėsmingu. Arterijomis keliaujantis kraujas perneša organizmo audiniams būtiną deguonį ir maisto medžiagas. Susiaurėjęs šių kraujagyslių spindis lemia kraujo tėkmės sulėtėjimą, o tai gali sukelti rimtą pavojų žmogaus sveikatai ir netgi gyvybei. Taigi pakalbėkime daugiau apie aterosklerozės priežastis, simptomus ir gydymą.
Kas gali sukelti aterosklerozę?
Galima išskirti keletą pagrindinių aterosklerozės priežasčių. Pirmoji iš jų – padidėjęs cholesterolio kiekis. Esant tokiai būklei, gali būti užkemšamos arterijos ir taip apribojama arba blokuojama širdies ir kitų organų kraujotaka.
Dar viena priežastis, galinti paskatinti aterosklerozės atsiradimą, yra netinkama mityba: didelis cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų vartojimas. Siekiant sumažinti jos atsiradimo riziką, patariama valgyti daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų, riešutų ir ankštinių augalų. Taip pat geriau rinktis nesočiųjų riebalų turintį maistą, paukštieną ir žuvį.
Priežastims, galinčioms sukelti aterosklerozę, priskiriamas ir senėjimas. Senstant, širdžiai tampa sunkiau pumpuoti kraują, o kraujagyslėms jį priimti. Arterijos gali susilpnėti ir tapti mažiau elastingos. Todėl jose labiau kaupiasi apnašos.
Kokie yra aterosklerozės požymiai ir simptomai?
Iki tol, kol arterija visiškai neužsikemša, neištinka širdies priepuolis arba insultas, gali būti nejuntami jokie aterosklerozės simptomai. Šią ligą išduodantys požymiai taip pat būna skirtingi. Paveikus vainikines arterijas, gali atsirasti aritmija, skausmas ar spaudimas viršutinėje kūno dalyje, įskaitant krūtinę, rankas, kaklą ir žandikaulį, taip pat dusulys.
Aterosklerozei pasireiškus arterijose, kuriomis tiekiamas kraujas smegenims, gali būti juntamas rankų ar kojų tirpimas arba silpnumas, sutrikti kalba, „nukristi“ veido raumenys, atsirasti paralyžius, stiprus galvos skausmas, suprastėti matymas viena arba abiem akimis.
Jei pakitimai yra susiję su kojų ir dubens arterijomis, gali būti juntamas kojų skausmas, tirpimas. Aterosklerozei paveikus arterijas, kuriomis tiekiamas kraujas į inkstus, gali atsirasti aukštas kraujo spaudimas ir inkstų nepakankamumas.
Kaip gydoma aterosklerozė?
Jei būklė nėra sunki, dažniausiai rekomenduojami gyvenimo būdo pokyčiai. Tokiu atveju svarbu sveikai maitintis, reguliariai mankštintis ir nerūkyti. Esant poreikiui, gali būti skiriami vaistai cholesterolio kiekio ir aukšto kraujospūdžio mažinimui. Sudėtingesniais atvejais, kai reikia atverti arba apeiti užsikimšusias arterijas, pagalbą suteikia angiochirurgai.
Norite užkirsti kelią rimtoms aterosklerozės pasekmėms? Tuomet spustelėkite ant aukščiau pateiktos nuorodos ir užsiregistruokite vizitui pas geriausius savo srities specialistus. Pasirūpinkite savo sveikata taip, kaip galite geriausiai.