Šventės yra džiaugsmo šaltinis ir atokvėpio būdas. Tikrai išgyventa šventė mus atgaivina ir sustiprina. Ji – didžiulis energijos potencialas, nes būtent švęsdami išgyvename stiprią jausminę sąsają su kitais žmonėmis. Tačiau ilsėtis ir švęsti nėra taip jau paprasta, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Prieš šventes šoktelėja vaistų nuo persivalgymo ir pagirių pardavimas, padaugėja traumų, savižudybių ir nelaimingų atsitikimų. Šventės turinčios pakylėti dvasią ir suteikti jėgų, vis dažniau turi atvirkštinį poveikį. Taigi šventes švęsti reikia mokėti.
Vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių – jausti, kad esi artimas. Švenčių metu pabuvimas kartu apima ne tik fizinį artumą, bet ir buvimą kartu mintimis ir širdimi, todėl žmogus turi galimybę patenkinti artumo poreikį. Dalinamės tuo, kuo užpildytas vidinis gyvenimas. Atsiduriame akistatoje su savimi bei savo gyvenimu. Jei nesame patenkinti savimi ar savo aplinka, tai išgyventi tikrą džiaugsmą ir pakylėjimą tampa sunku. Todėl šventės tampa nebeįsivaizduojamos be alkoholio ir gausaus maisto, nes tai akimirkai užpildo vidinę tuštumą, sumažina nerimą, nesaugumo jausmą. Būsena, kurią geriantys asmenys įvardina ypatingu linksmumu – tai taip vadinamas ,,narkotinis linksmumas“, nieko bendro neturi nei su laimės jausmu, nei su atsipalaidavimu. Tai tėra tik iliuzija, kad apsvaigus bendrauti su kitais linksmiau, greičiau atsipalaiduojama bei sumažėja įtampa. Vartodamas alkoholį ar persivalgydamas žmogus slopina baimes, todėl netenka galimybės susidoroti su baimės šaltiniu ir taip atsiriboja nuo problemos šaltinio.
Normalu, kad gyvenime nuolat iškyla gyvenimo vertybių, prioritetų ir prasmės klausimai, į kuriuos būtina rasti atsakymą. Atsakymo paieškos dažnai ilgos ir skausmingos, reikalaujančios esminių gyvenimo pokyčių. Bėgdamas nuo tų klausimų, žmogus neatsispiria žalingiems įpročiams, kurie nors akimirkai suteikia malonumo jausmą, tačiau naikina sveikatą ir tikro džiaugsmo pojūtį gyvenime. Dažnai netinkamų atsipalaidavimo būdų griebiasi stresui neatsparūs, pervargę žmonės. Todėl būtina atsiminti, kad nervų sistema tokia pat svarbi, kaip ir bet kuris kitas organas, todėl nereikia ignoruoti jos siunčiamų pavojaus signalų: prastos dvasinės savijautos (nerimas, baimė, beviltiškumo jausmas, nuotaikų svyravimas, mintys apie mirtį), nemigos, sumažėjusio ar padidėjusio apetito, vidurių užkietėjimo, galvos skausmo, virškinimo ir širdies veiklos sutrikimų. Būtina kasdien rūpintis savo psichologinės pusiausvyros palaikymu, todėl patartina lankyti streso valdymo ir atsipalaidavimo, terapijų užsiėmimus, reguliariai mankštintis, praturtinti dvasią kultūriniais renginiais.
Šventės duotos tam, kad atsikvėptume ir savo širdį pripildytume būties džiaugsmo, tačiau šito padaryti nepavyksta, jei kasdieninis gyvenimo būdas yra netinkamas. Lietuvių liaudies išmintis sako, ko neprivalgei, neprilaižysi. Todėl susilaikykite nuo alkoholio, nepersivalgykite, skirkite laiko poilsiui, kad šventės neapkarstų.
Informaciją parengė Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra Ralytė