Kačių sterilizacija yra labai svarbi ne tik laukinėms katėms, bet ir naminėms. Ypatingai toms, kurios eina į kiemą ir nesinori, kad vieną dieną grįžtų su dovanomis. Be to, tai vienas iš būdų apsisaugoti nuo teritorijos ženklinimo ir įvairių ligų. Specialistai teigia, kad sterilizavus kates sumažėja pieno liaukų, kiaušidžių navikų, pūlingų gimdos uždegimų rizika ir, žinoma, hormonų audrų morčiaus metu.
Deja, sterilizacija, kaip ir vaistai – vienam padeda, kitam kenkia. Šiuo atveju sterilizacija apsaugo katę nuo netikėtų „dovanų“ ir įvairių ligų, tačiau tuo pačiu kyla rizika nutukimui, šlapimo takų infekcijoms, akmenligei atsirasti. Sterilizuotų kačių maistas – viena iš svarbiausių prevencinių priemonių šių rizikų sumažinimui, todėl tokioms katėms svarbu taikyti atitinkamą mitybą.
Akmenligės ir šlapimo takų susirgimų prevencija
Šios problemos paprastai atsiranda ne dėl tam tikrų vidinių organizmo sutrikimų, bet dėl natūraliai pasikeitusių katės įpročių ir poreikių. Neretai pastebima, kad po sterilizacijos katės tampa tingesnės, daugiau miega, tampa mažiau žaismingos, todėl mažiau juda. Taip pat sumažėja vandens poreikis, kuris įtakoja retesnį šlapinimąsi, o tai dažniausiai pasireiškia smėlio, akmenų (struvitų) šlapimo pūslėje ar šlapimtakiuose atsiradimu.
Deja, priversti katę gerti daugiau yra neįmanoma, kadangi tas poreikis sumažėja natūraliai. Todėl būtina pakankamą drėgmės kiekį užtikrinti su maistu, į racioną įtraukiant šlapią maistą.
Nutukimo prevencija
Atlikus sterilizaciją katės medžiagų apykaita šiek tiek sulėtėja, dėl ko atsiranda jau minėta nutukimo rizika. Įprastais katės labai daug energijos sunaudoja morčiaus metu, kuomet padidėja lytinis potraukis. Tuo metu jos tampa aktyvesnės, daugiau juda, pasikeičia hormonų pusiausvyra, o atlikus sterilizaciją visa tai išnyksta. Riebalų sankaupos katei tikrai neprideda sveikatos, todėl būtina reguliuoti jos mitybą.
Jeigu viršsvorio problemos dar nėra pakanka tiesiog kontroliuoti ir normuoti pašaro kiekį, geriausia rinktis specialiai sterilizuotoms katėms skirtą maistą. Atsiradus nutukimui, būtina kreiptis į veterinarą, kad jis paskirtų specialų maistą, kuriame būtų atitinkamas kiekis riebalų, gausu ląstelienos. Toks maistas pagerina virškinimo procesus, skatina medžiagų apykaitą ir yra skirtas svorio mažinimui bei kontrolei.