Visi, kurie nors kiek domisi nekilnojamuoju turtu, yra girdėję tokią sąvoką kaip namo energetinis efektyvumas. Visi žino, kad kuo aukštesnė energetinio efektyvumo klasė, tuo geriau. Tačiau retai susimąstoma, kokios iš tikrųjų naudos suteikia energetiškai efektyvus namas.
Kas yra energetinis efektyvumas?
Remiantis apibrėžimu, namo energetinis efektyvumas yra rodiklis, atskleidžiantis, kiek energijos ir šilumos sunaudoja pastatas. Jis skaičiuojamas kaip sutaupyto energijos kiekio ir suvartoto energijos kiekio santykis. Paprasčiau tariant, naujo namo energijos sąnaudos yra lyginamos su standartiniu suvartojimu.
Didžiausią energetinio efektyvumo pagerinimo potencialą turi senos statybos namai – renovuojant pagerinamos jų izoliacinės savybės, diegiami ekonomiški šildymo sprendimai, todėl energijos suvartojimas drastiškai sumažėja. Vis dėlto aukščiausia energetinio efektyvumo klase pasižymi nauji modernios statybos pastatai.
Energetinės klasės
Energetinės klasės yra apibrėžiamos skalėje nuo A++ iki G. Žemos energetinės klasės pastatų galima rasti tikrai nemažai, tačiau renovuojant jų energetinė klasė keičiasi. Vis dėlto daug lengviau rasti A++ klasės pastatą, nei daug energijos suvartojanti G klasei priskirtą pastatą.
Aukštos energetinės klasės pastatai yra populiarūs ne tik dėl to, kad juose gyvenant reikia mažiau mokėti už šildymą. Namo energetinis efektyvumas yra reikalaujamas ir įstatymais – leidimai naujai statybai išduodami tik tada, jei pastatas atitinka A++ klasės reikalavimus. Tokia nuostata užtikrina patogumą gyventojams ir tvarią plėtrą: energetiškai efektyviems pastatams naudojamos kokybiškos modernios medžiagos.
Mažesnės išlaidos šildymui
Namo energetinė klasė išties reiškia mažesnes išlaidas šildymui, tačiau ne viskas yra taip paprasta. Visų pirma, tokie namai pasižymi puikia izoliacija. Tai reiškia, kad jų šilumos nuostoliai yra mažesni. Antra, juose reikia mažesnio kiekio šilumos, nes ji nėra atiduodama į aplinką, pavyzdžiui, kaip nutinka senuose nesandariuose pastatuose.
Mažesnis šilumos praradimas yra tiek pat svarbus kaip šildymo būdo pasirinkimas ir galbūt net svarbesnis. Užtikrinant geras pastato šilumines savybes naudojamos specialios medžiagos, langai, durys ir kiti elementai, kurie yra priskiriami energetinei klasei. Pavyzdžiui, ne visi langai taip gerai izoliuoja šilumą, o A++ klasės langai yra itin šilti, juose naudojamas itin sandarus stiklų paketas ir kiti sprendimai, užtikrinantys, kad šiluma liktų pastato viduje.
Tausojama gamta
Nedaugelis susimąsto, bet namo energetinis efektyvumas yra svarbus ne tik dėl išlaidų šildymui, o ir dėl mus supančios aplinkos tausojimo. Juk kuo mažiau energijos suvartosime, tuo gamtai bus geriau. Gaminant dujas, elektrą ar kitų rūšių kurą gamtai yra daroma žala, todėl turime prisiimti atsakomybę ir nešvaistyti energijos veltui – būtent taip nutinka žemos energetinės klasės pastatuose. Kuo mažiau energijos suvartosime, tuo geriau bus gamtai, tuo mažesnis pėdsakas bus paliekamas. Dėl to namo energetinis efektyvumas yra dažna tema ne tik statybų, bet ir aplinkosaugos srityje.