Dirbti Kapsuko Specialiame konstravimo biure Antanas Rutkauskas pradėjo 1961 metais. Ką tik baigęs Kauno Politechnikumą ir pasiryžęs toliau mokytis, pusantrų metų padirbėjęs ir įgijęs tuo metu reikalingą gamybinį stažą, 1962 metais jis su SKB siuntimu įstoja į Kauno Politechnikos instituto (KPI) mašinų gamybos fakulteto stacionarą. Įmonės siuntimas garantuodavo padidintą stipendiją, kurią ir mokėdavo pati įmonė. Be to, buvo aišku, kad baigęs mokslą specialistas sugrįš į ją ir dirbti.
Antanas vos įstojęs į KPI pradeda dirbti institute veikusiame studentų projektavimo-konstravimo biure (PKB).Būdamas labai darbštus jis sėkmingai derina studijas su darbu PKB, kuris, beje, yra ir apmokamas, nes čia buvo atliekami konkretūs darbai pagal įvairių įmonių užsakymus. Taip mokytis ir dirbti stacionare galėjo tik labai gabus ir darbštus studentas. Antanas „studentauti“ laiko neturėjo, tačiau per 5 mokslo metus įgijo puikią praktinę konstravimo darbo patirtį ir į SKB 1968-aisiais sugrįžo jau subrendęs inžinierius-konstruktorius, galintis iš karto stoti prie braižymo lentos ir dirbti savarankiškai. Labai greitai jam buvo patikėtos projekto vyr. konstruktoriaus pareigos.
Pats pirmasis darbas šiose pareigose buvo polietileno plėvelės suvirinimo įrenginys M6-AP5- S, kurį jis projektavo kartu su konstruktorėmis B. Katkauskiene ir O. Bieliūnaite.
1970 metais Antanas pradeda dirbti prie gana sudėtingų valgomųjų ledų fasavimo linijų kūrimo. Pirmoji iš jų – M6-OLB skirta fasuoti ledų briketus porcijomis po 100 g. į laminuotą foliją arba pergamentą ir šias pakuotes grūdinti šaldymo kameroje. Liniją sudarė ledų fasavimo automatas M6-ARG ir šaldymo kamera M6-OLB/1. Linijos našumas – 60 briketų per minutę. MPA gamykloje tik pradėjus gaminti pirmąją seriją, šią liniją įsigijo Vilniaus pieno konservų gamykla, Baranovičių (Baltarusija) pieno kombinatas, Altajaus pieno pramonės susivienijimas.
Užsakovams pageidaujant kuriama analogiška linija M6-OLG, sudaryta iš fasavimo automato M6-AR2-G (briketai po 200 g.) ir šaldymo kameros M6-OLG/1. Linijos našumas – 85 briketai per minutę.
Paruošė A. Rutkauskas ir dar vienos ledų fasavimo linijos M6-OLE techninį projektą. Šio projekto tolimesnis vykdymas buvo perduotas kolegei Mildai Stonkuvienei, kadangi dėl didelės SKB darbų apimties Antanas buvo paskirtas dirbti prie kitos tematikos projektų.
Konstruojant ledų fasavimo–pakavimo linijas net 5 originalūs techniniai sprendimai apginti išradimų autoriniais liudijimais.
Ruošiant minėtų ledų fasavimo linijų dokumentaciją greta Rutkausko daugiausiai pasidarbavo S. Papartienė, M. Stonkuvienė, O. Bieliūnaitė, N. Kudrevičienė, N. Paramonova, Z. Ušakova. Šioje komandoje dirbo apie 15 darbuotojų, tačiau praėjus keletui dešimtmečių kitus „ledinukus“ prisiminti jau sunku…
1978 metais Antanas paruošė įrenginių komplekto M6-AUŽ techninę dokumentaciją. Komplekto paskirtis – pakuoti šalto rūkymo dešras į termiškai susitraukiančią rankovės tipo polivinilchloridinę plėvelę panaudojant vakuumavimą. Tokiu būdu įpakuotos dešros gali būti ilgiau laikomos, nepraranda savo skonio ir aromato, jas lengva transportuoti. Per minutę supakuojama 20 kg. dešrų. Prie šio komplekto brėžinių dirbo D. Matulevičienė, S. Papartienė, B. Katkauskienė, N. Paramonova, A. Urbanavičienė, Z. Petručenija.
Kitas Antano konstruotas įrenginių komplektas M6-AUG vienetiniams maisto produktams pakuoti į termiškai susitraukiančios plėvelės maišelius. Šį komplektą kūrė kartu su vadovaujančiąja konstruktore S. Papartiene, kuri buvo atsakinga už į maišelį įdėto produkto vakuumavimo įrenginį M6-AUG/1 ir uždarymo sąvaržėlės užspaudimo įrenginį M6-AUG/2, o termiškai susitraukiančių maišelių susodinimo kamerą M6-AUG/3 ir nuvedimo transporterio dokumentaciją paruošė Antanas. Prie šio komplekto techninės dokumentacijos ruošimo dirbo J. Grinius, N. Kudrevičienė. B. Katkauskienė, Z. Adomavičienė, O. Bieliūnaitė. N. Paramonova. Komplektas M6- AUG buvo demonstruojamas tarptautinėje parodoje INPRODTORGMAŠ-78 vykusioje Maskvoje.
Specializavosi A. Rutkauskas ir konstruojant automatus grupiniam produktu užpildytų indelių sudėjimui į kartonines dėžes. Šiam tikslui buvo paruoštas grupinio sudėjimo automatas M6-ŽUB ir banderoliavimo mašina M6-ŽOA, galintys dirbti prie automatų, fasuojančių produktą į indelius, pvz., pilstomo margarino fasavimo automato M6-ARK, arba majonezo fasavimo automato M6-ARL .
Sėkmingas Antano darbas – M6-ORG-3 mašina stambiems sviesto gabalams po 20 kg fasuoti ir pakuoti į kartonines dėžes. Ji taip pat demonstruota tarptautinėje parodoje INPRODTORGMAŠ-78.
Teko jam padirbėti ir prie licencinės sutarties su Benhil firma (tuomet Federacinė Vokietijos Respublika), pritaikant Benhil perduotą techninę sviesto fasavimo linijos dokumentaciją prie tuometinėje Sovietų sąjungoje galiojusių standartų. Antanas pertvarkė šioje linijoje esančio kartoninės dėžės išskleidimo įrenginio 8540 brėžinius.
Iš jo atliktų darbų matosi, kad tai buvo universalus konstruktorius, greitai sugebantis persiorientuoti skirtingos konstrukcijos įrenginių kūrimui. Ne veltui už savo darbus jis sulaukdavo daugybės padėkų, garbės raštų ir kitų tikrai svarių to meto apdovanojimų.
Nevengė jis ir visuomeninio darbo. Nuo 1978 metų iki 1988 metų jis buvo SKB profsąjungos komiteto pirmininkas. Tai buvo tas sudėtingas laikotarpis, kai per įstaigų profsąjungos komitetus darbuotojams reikėjo paskirstyti tuomet taip trūkstamas materialines vertybes, vadinamus „deficitus“. Daugumoje atvejų įstaigų profsąjungos komitetų pirmininkai buvo dažnai „verčiami“ iš postų, nes neatlaikydavo išbandymo sąžiningai šį paskirstymą atlikti. Tuo tarpu SKB darbuotojai per kiekvienus rinkimus atkakliai balsuodavo tik už Antaną Rutkauską, nes žinojo, kad jis labai sąžiningai ir be jokių asmeninių ambicijų stengsis objektyviai kiek tik įmanoma viską išsiaiškinti.
Antanas visuomet buvo labai kuklus, santūrus, o bene svarbiausias jo charakterio bruožas – tai geranoriškumas kiekvieno žmogaus atžvilgiu. Tuo jis ir nusipelnė SKB darbuotojų pagarbos. Būtina paminėti, kad jis buvo ir labai rūpestingas šeimos tėvas. Turėjo ir savo hobį – buvo radijo mėgėjas – trumpabangininkas. 1992 metais po SKB privatizavimo A.Rutkauskui buvo pasiūlytas darbas UAB PAKMA, kur, įvertinus jo gabumus ir patirtį, jis darbuojasi iki šiol kaip nepakeičiamas idėjų generatorius fasavimo-pakavimo įrengimų kūrimo srityje. Ne veltui dar dirbant SKB jis buvo priskiriamas prie pačių geriausių konstruktorių.
Sveikiname Antaną su nepertraukiamo darbo 60-mečiu.
Liusė Sakalauskaitė SKB patentų ir techninės informacijos skyriaus vedėja
Norėdami skaityti daugiau SKB darbuotojų prisiminimų spauskite čia: „Laiko dulkes nubraukus…“.
Vytauto Karsoko nuotraukos bei nuotraukos iš SKB metraščio
Parengė Ugnė Stanaitė