Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrų dvišaliame susitikime Vilniuje – ES išorės sienos apsaugos, pagalbos Ukrainos karo pabėgėliams ir bendradarbiavimo civilinės saugos srityje klausimai.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras Mariusz Kaminski aptarė situaciją pasienyje su Baltarusija, šalių pastangas užtikrinti savo ir išorinės ES sienos saugumą ir ateityje laukiančius iššūkius šioje srityje. Ministrai taip pat diskutavo dėl galimybės surengti tarptautinio lygio civilinės saugos pratybas, siekiant stiprinti gebėjimus veikti kartu avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje atveju.
„Tiek Lietuva, tiek Lenkija stovėjo priešakinėse pozicijose atremiant Lukašenkos režimo hibridinę ataką. Dėl aiškios politinės valios gintis, veiksmingo atsako, bendros tarptautinės pozicijos ir reakcijos, planas užtvindyti Europos Sąjungą migrantais nepavyko. Mes ir toliau dirbsime išvien, siekdami pokyčių ES teisėje. Tikiu, kad vertybiniai regioniniai mūsų apsisprendimai – tokie, kaip rusų turistų neįsileidimas – taps pavyzdžiu ir kitoms ES šalims“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras M. Kaminski susitikime teigė, jog hibridinės atakos atrėmimas yra akivaizdi Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių sėkmė, tačiau pripažino, jog problema toliau egzistuoja.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pristatė situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje – užbaigtas statyti fizinis barjeras, iki metų galo planuojama padengti ruožą sienos stebėjimo sistemomis, dabar vidutiniškai per parą neįleidžiama apie 100 migrantų, iš viso šiais metais neįleista apie 6600.
Ministrė pabrėžė, jog jaučiamas Baltarusijos pasienio pareigūnų susikoncentravimas ties Lietuvos siena – jie ne tik toliau stumia migrantus, bet ir aktyviai gadina fizinį barjerą, ypač ten, kur dar neįrengtos sienos stebėjimo sistemos. Pasak A. Bilotaitės, taip siekiama diskredituoti Lietuvos investiciją į savo sienos apsaugą.
Po dvišalio susitikimo ministrė dalyvavo bendrame Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybių posėdyje, kuriame pabrėžė, jog Lietuvai ir Lenkijai būtina nukreipti bendras pastangas į politines, teisines ir technines priemones išorės grėsmėms atremti. Ministrė ragino toliau stiprinti išorės sienų apsaugą, taip pat bendradarbiavimą civilinės saugos ir reagavimo srityse. Ministrės teigimu, ypatingo dėmesio reikalauja tarptautinių branduolinės saugos standartų neatitinkanti Astravo atominė elektrinė. Ji kelia pavojų ne tik Lietuvai ir Lenkijai – ji yra grėsmė visam regionui.