Atsakingos Lenkijos institucijos praneša, kad per šių metų sausio mėnesį Lenkijoje jau užfiksuoti 14 labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) protrūkiai komerciniuose paukščių ūkiuose.
Šiuose ūkiuose sunaikinta daugiau nei 617 tūkstančių paukščių, atvejai fiksuoti ir trijuose mažuose ūkiuose. Lietuvos paukščių laikytojai raginami atsisakyti ketinimų įsivežti naminius paukščius iš LPPG apimtos šalies.
„Primename, kad ketinant į Lietuvą įsivežti bet kokį gyvūną, net ir vieną paukštį turi lydėti kompetentingos institucijos išduotas veterinarijos sertifikatas. Dėl didėjančio LPPG židinių skaičiaus raginame Lietuvos piliečius neplanuoti įsivežti naminių paukščių: vienadienių viščiukų, vištaičių, ančių, žąsų, kalakutų ir jų jauniklių ar kitų naminių ir laukinių paukščių. Neatsargus elgesys gali kainuoti labai rimtas pasekmes visai šaliai“, – įspėja Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
Paskutiniai protrūkiai užfiksuoti Lenkijos Puławy, Tarnowskie Góry, Kluczbork, Lubliniec, Góra regionuose. Visuose protrūkiuose, kuriuose nustatytas LPPG, įgyvendintos kontrolės priemonės: užkrėsti ūkiai buvo izoliuoti, užsikrėtę paukščiai ir jų produktai naikinami.
„Du pastarieji protrūkiai Lenkijoje nustatyti ūkiuose, kuriuose buvo laikoma virš 200 tūkst. paukščių. Tai ne tik didžiuliai ekonominiai nuostoliai, tačiau ir labai rimtas signalas kaimyninėms šalims. Lenkijoje žaibiškai plintantys protrūkiai kelią grėsmę ne tik vietiniam paukščių auginimo sektoriui, bet ir Lietuvos paukštininkystei. Turinčiuosius prekybinius ryšius su Lenkija įspėjame labai griežtai kontroliuoti prekybą su šia šalimi ir riboti naujų paukščių įsivežimą“, – ragina V. Kiudulas.
Kaip praneša atsakingos tarnybos, Lenkijos specialistai dirba protrūkių vietose: atlieka epizootinius tyrimus, siekiant nustatyti galimą viruso patekimą. Aplink protrūkių vietas nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.
Visi paukščių laikytojai raginami pastebėjus paukščių sveikatos pakitimus kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ar VMVT – užpildžius anketą arba paskambinus telefonais: 1879 ir +370 5 242 0108. Gyventojai, pastebėję nugaišusius laukinius paukščius, taip pat prašomi apie tai pranešti užpildant anketą ar aukščiau nurodytais telefonais.