Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK).
Šis nemokamai išduodamas dokumentas leidžia gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kai keliaujama po Europos Sąjungos šalis, taip pat Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną, Šveicariją ir Jungtinę Karalystę. Kelionėje prireikus būtinosios pagalbos, už ją sumoka ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
Būtinosios medicinos pagalbos kelionėje dažniausiai prireikia skubiai, pavyzdžiui, staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, patyrus traumą ar patekus į eismo įvykį. Kokios konkrečiai pagalbos reikia, sprendžia gydytojas.
„Jei keliaujant Europoje prireikia skubios medicinos pagalbos, su kortele ją nemokamai galima gauti tik tose gydymo įstaigose, kurios priklauso tos šalies valstybinei sveikatos apsaugos sistemai. Tai gali būti tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Visada pasidomėkite, ar įstaiga priima pacientus, turinčius Europos sveikatos draudimo kortelę. Svarbu žinoti, kad ligonių kasos nepadengs išlaidų, kurios nėra apmokamos pagal tos šalies sveikatos draudimo taisykles. Todėl dar prieš kelionę rekomenduojame pasidomėti konkrečios šalies, į kurią planuojama vykti, sveikatos draudimo taisyklėmis“, – pataria Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė.
Specialistės teigimu, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad ESDK negarantuoja nemokamos planinės sveikatos priežiūros, nedengia transportavimo išlaidų, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos pacientą reikėtų pargabenti į Lietuvą.
Kortelę galima užsisakyti sau ir savo nepilnamečiams vaikams. Ją patogu užsisakyti internetu, naudojantis Valstybinės ligonių kasos informacine sistema ar atvykus į ligonių kasą. Gyvai apsilankius teritorinėje ligonių kasoje, kortelė išduodama iš karto – vos per kelias minutes. Internetu užsakytą kortelę taip pat greitai galima atsiimti savo teritorinėje ligonių kasoje.
ESDK galima gauti ne tik atvykus į teritorinę ligonių kasą, bet ir paštomatu, jei toks siuntimo būdas pageidaujamas užsisakant kortelę. Kortelė siunčiama LP Express, Omniva ir VENIPAK paštomatais. Siuntimo išlaidas apmoka kortelės gavėjas.
Visais atvejais – užsakant ar atsiimant ESDK – reikalingas asmens tapatybės dokumentas.
Kortelė galioja penkerius metus, nepriklausomai nuo to, kokiai apdraustųjų grupei priklauso jos gavėjas. Trečiųjų šalių piliečiams ESDK išduodama iki leidimo gyventi Lietuvoje galiojimo termino pabaigos, bet ne ilgiau kaip penkeriems metams. Nurodytą laiką kortelė galioja tik privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam žmogui. Jei draudimas nutrūksta, kortelė tampa negaliojančia ir jos turėtojas šia kortele naudotis nebegali.
Jei viešėdamas kitoje Europos šalyje už būtinąją medicinos pagalbą pacientas susimoka pats, grįžęs į Lietuvą jis gali kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir pateikti išlaidų kompensavimo prašymą. Kartu reikia pateikti asmens dokumentą, medicinos dokumentų kopijas ir patirtas išlaidas patvirtinančius finansinius dokumentus.