Kai kurie žmonės mano, kad lytinis gyvenimas po 60-ies yra mažiau malonus ar reikalingas nei anksčiau. Tačiau yra keletas priežasčių, kodėl seksas vyresniame amžiuje gali būti tiek pat malonus bei aistringas kaip ir anksčiau. Šiame straipsnyje išsamiau apžvelgiama, ko tikėtis iš sekso po 60 metų, įskaitant naudą sveikatai ir emocinei gerovei. Čia taip pat pateikiama patarimų, kaip vyresniame amžiuje išlaikyti aktyvų ir malonų lytinį gyvenimą.
Emocinės ir fizinės būklės įtaka
Seksualumą dažnai veikia emocinė ir fizinė būklė. Tai, kaip jaučiatės fiziškai, gali turėti įtakos tam, ką gebate daryti. O tai, kaip jaučiatės emociškai, gali turėti įtakos tam, ką norite daryti.
Įdomu tai, kad daugelis vyresnio amžiaus porų jaučia didesnį pasitenkinimą seksualiniu gyvenimu nei būdami jaunesni. Jie turi mažiau trukdžių, daugiau laiko ir privatumo bei nebijo pastoti. Šios poros taip pat geba geriau išreikšti, ko nori ir ko jiems reikia, o tai suteikia galimybę stiprinti intymumą ir ryšį.
Žinoma, senėjimas sukelia fizinių pokyčių, kurie kartais gali trukdyti turėti lytinių santykių ir jais mėgautis. Su amžiumi keičiasi mūsų kūnas, įskaitant svorį, odą ir raumenų tonusą. Kai kurie vyresnio amžiaus suaugusieji nesijaučia patogiai savo senstančiuose kūnuose. Jie gali nerimauti, kad partneriui jie nebeatrodys patrauklūs. Sveikatos būklė gali sukelti fizinių problemų, taip pat stresą ir rūpesčius, kurie gali trukdyti intymumui ar mėgautis visaverčiu seksualiniu gyvenimu.
Kokių pokyčių galima tikėtis?
Dažniausi pokyčiai, kuriuos patiria vyresnio amžiaus žmonės, yra susiję su lytiniais organais. Makštis gali sutrumpėti ir susiaurėti, o makšties sienelės tapti plonesnės bei standesnės. Daugeliui moterų makšties lubrikacija bus mažesnė. Gali prireikti daugiau laiko, kad makštis natūraliai pati save lubrikuotų. Dėl šių pokyčių tam tikra lytinė veikla, pavyzdžiui, penetracija, gali būti skausminga arba mažiau pageidaujama.
Su amžiumi taip pat dažniau pasireiškia impotencija (dar vadinama erekcijos disfunkcija arba ED). ED – tai prarastas gebėjimas turėti ir išlaikyti erekciją. Ji gali būti nebe tokia stabili kaip anksčiau. ED nėra problema, jei ji pasireiškia retkarčiais, tačiau jei ji pasireiškia dažnai, verta pasitarti su gydytoju.
Menopauzė yra dar vienas pokytis, kuris gali turėti įtakos vyresnio amžiaus žmonių seksualumui ir intymumui. Menopauzės permainos gali trukti kelerius metus ir baigiasi, kai moteris 12 mėnesių nebesulaukia mėnesinių. Šiuo metu moterys gali patirti įvairių simptomų. Tai gali būti karščio pylimai, nemiga, nuotaikos pokyčiai. Gali padidėti arba sumažėti noras turėti lytinių santykių. Moterys, kurios karščio bangoms ar kitiems menopauzės simptomams gydyti vartoja hormoninius vaistus, gali patirti smarkų seksualinio susidomėjimo ir potraukio padidėjimą.
Patarimai, kad intymumas ir toliau liktų gyvenimo dalimi
Išplėskite savo sekso apibrėžimą. Lytiniai santykiai yra tik vienas iš būdų turėti visavertį seksualinį gyvenimą. Prisilietimai, bučiniai ir kiti intymūs kontaktai gali būti naudingi jums ir jūsų partneriui. Pavyzdžiui, vyrai gali išbandyti prostatos masažuoklius. Šis žaisliukas stimuliuoja prostatą ir padeda pasiekti itin didelį malonumą.
Pasikalbėkite su partneriu. Net jei drovu kalbėti apie seksą, atviras dalijimasis savo poreikiais, norais ir rūpesčiais gali padėti jums abiem labiau mėgautis seksu ir intymumu.
Prisitaikykite prie naujos dienotvarkės. Paprasti pokyčiai gali pagerinti jūsų seksualinį gyvenimą. Pakeiskite lytinių santykių laiką į tokį, kai turite daugiausiai energijos. Išbandykite lytinius santykius ryte, kai esate atsigaivinę po gero miego, o ne ilgos dienos pabaigoje.
Sukurkite romantišką atmosferą. Kadangi jums arba jūsų partneriui gali prireikti daugiau laiko susijaudinti, skirkite laiko pasiruošti romantikai. Išbandykite naują seksualinę pozą arba ieškokite kitų būdų, kaip užmegzti romantišką ir intymų ryšį.
Kreipkitės į sekso terapeutą. Terapeutas gali padėti jums ir jūsų partneriui spręsti konkrečias problemas.
Rūpinkitės sveikata. Valgykite sveiką maistą, reguliariai mankštinkitės, nevartokite per daug alkoholio, nerūkykite. Reguliariai lankykitės pas gydytoją, ypač jei sergate lėtinėmis ligomis arba vartojate receptinius vaistus.
Neatsisakykite meilės. Jei netekote partnerio, gali būti sunku įsivaizduoti, kad užmegsite naujus santykius. Tačiau bendrauti verta daugeliui vienišų senjorų – niekas nepraranda emocinio artumo ir intymumo poreikio.
Naudokite apsaugos priemones. Jei pradedate intymius santykius su nauju partneriu, naudokite prezervatyvą. Daugelis vyresnio amžiaus žmonių nežino, kad jiems vis dar gresia lytiškai plintančių infekcijų, tokių kaip herpesas ir gonorėja, pavojus.
Apsilankykite pas gydytoją. Gydytojas gali padėti valdyti lėtines ligas ir vaistus, kurie turi įtakos jūsų seksualiniam gyvenimui. Tarkim, jei jums sunku išlaikyti erekciją, pasiteiraukite gydytojo apie gydymo būdus.