Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos iniciatyva sušauktas pasitarimas, kuriame buvo siekiama išsiaiškinti, kokios priemonės taikomos švietimo įstaigose kovojant su elektroninių cigarečių rūkymu ir narkotikų vartojimu.
Susitikime buvo kalbėta, kokių galima imtis papildomų priemonių, kad būtų sustiprinta psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija, bei aktyviau bendradarbiaujama ieškant paveikesnių priemonių siekiant apsaugoti moksleivius ir jaunimą nuo narkotinių medžiagų vartojimo.
Pasitarime dalyvavo Savivaldybė meras Povilas Isoda, vicemerai Agnė Pavelčikienė ir Artūras Visockis, administracijos skyrių vedėjai, policijos ir ligoninės atstovai, vaikų teisių skyriaus apsaugos, Visuomenės sveikatos biuro ir Socialinės pagalbos centro specialistai, mokyklų vadovai ir psichologai, jaunimo organizacijų atstovai, kurie suinteresuoti stiprinti veiklą įgyvendinant psichotropinių medžiagų vartojimo prevenciją ir vykdyti glaudesnį ugdymo įstaigų, teisėsaugos, socialinių ir sveikatos paslaugas teikiančių institucijų bendradarbiavimą.
Kaip pasitarime akcentavo Marijampolės AVPK pareigūnas, pastarojo laikotarpio skaudūs įvykiai parodė, kad narkotinių medžiagų vartojimas žaibiškai plinta, svaiginasi įvairaus amžiaus jaunuoliai ir net vaikai, o skystis, kuris vartojamas elektroninių cigarečių užpildymui, yra sumaišytas su gyvybei mirtinai pavojingomis medžiagomis.
Ugdymo įstaigų vadovai atskleidė, kad mokyklos bendruomenės supranta, kad ši problema egzistuoja ir ją galima spręsti tik glaudžiai bendradarbiaujant bei kartu kuriant fiziškai ir emociškai saugią aplinką, užtikrinant pagalbą su priklausomybėmis susidūrusiems vaikams ir jų šeimoms.
Policijos pareigūnai džiaugiasi, kad mokyklos jau aktyviai stebi savo ugdymo įstaigos vaikus ir apie kiekvieną elektroninės cigaretės rūkymo atvejį ar pastebėtą apsvaigusį nuo kitų narkotinių medžiagų mokykloje praneša policijos pareigūnams. Pedagogų ir policijos pareigūnų pavojaus signalus pradeda išgirsti ir tėvai, tačiau vis dar pasitaiko daug atvejų, kai tėvai slepia šią problemą ir taip atveria kelią skaudiems įvykiams. Tai byloja ir statistika: vasaros metu gerokai sumažėja pranešimų apie rūkymo atvejus, o vaikams sugrįžus į mokyklas – pranešimai pasipila kaip iš gausybės rago. Būtent tėvų baimė pripažinti, kad jų vaikai užsiima neleistina veikla, yra pati didžiausia problema, su kuria kovoti labai sunku, nes tėvai turi vaidinti svarų vaidmenį užkertant kelią narkotikų vartojimui.
Savivaldybės meras Povilas Isoda susitikimo pradžioje pakvietė visus susitikimo dalyvius pripažinti, kad narkotikų vartojimas yra didelė problema ir savivaldybės mokyklose. Nežiūrint to, kad padidintas finansavimas prevencinėms programoms, to nepakanka, reikia imtis naujų griežtesnių priemonių: „Pritariame, kad, esant pagrįstiems įtarimams dėl apsvaigimo arba galimo narkotinių medžiagų ar elektroninių cigarečių turėjimo su savimi, būtų galima apieškoti vaiko kuprinę ir patį vaiką. Privalome mokyklos darbuotojams ir policijai suteikti reikalingus įrankius, kad mokykloje būtų saugi aplinka ir nebūtų galima svaigintis. Būtinas visos ugdymo įstaigų bendruomenės įsitraukimas sprendžiant šią problemą, nes tai yra mūsų visų rūpestis: turime matyti ir netoleruoti, informuoti ir reaguoti. Galima būtų į mokyklose vykstančius susirinkimus pakviesti dalyvauti policijos pareigūnus, kurie tėvams išsamiai ir profesionalai pristatytų narkotinių medžiagų žalą ir visus su tuo susijusius pavojus. Manau, kad tėvai tuomet aktyviau įsitrauktų į savo vaikų priežiūrą ir kovą su neteisėtų medžiagų vartojimu. Valstybiniu mastu būtina stiprinti prevenciją, kad mokytojai nebūtų palikti šioje kovoje vieni.“
Savivaldybė vicemerė Agnė Pavelčikienė akcentavo, kad apie šią problemą jau nuo pavasario buvo aktyviai ne tik kalbama, bet prisidedama prie jos sprendimo ir ieškoma alternatyvių prevencijos priemonių: padidintas finansavimas vasaros užimtumo bei prevencinėms programoms, tačiau narkotikų vartojimas tarp jaunimo kelia vis naujų iššūkių, todėl ketinama svarstyti, prieš tai išsiaiškinus efektyvumą, detektorių, kurie fiksuoja narkotines medžiagas, įsigijimą. Vicemerė atskleidė, kad šie detektoriai yra brangūs, todėl svarbu, kad būtų efektyvūs ir nebūtų pinigai leidžiami veltui, kaip kad pavyzdžiui vyksta su paviršių tyrimais. Šie tyrimai parodo, kas jau ir taip žinoma – mokiniai rūko elektronines cigaretes. Be to, jie negali nustatyti naudojamų medžiagų sudėties. Savivaldybė įsigis specialų droną, kurio pagalba institucijos galės stebėti aplinką ir aiškiai nustatyti neleistina veikla užsiimančius asmenis.
Pasak vicemero Artūro Visockio, reikia daugiau dėmesio skirti bendradarbiavimui su tėvais, skatinant juos stebėti, ar vaikas nerūko ar kitais būdais nevartoja draudžiamų medžiagų, suteikiant tėvams žinių, kaip elgtis tokiose situacijose, skatinant domėtis psichoaktyviųjų medžiagų poveikiu, kokią nepataisomą žalą medžiagos daro vaiko organizmui, bendradarbiauti su mokyklomis ir kartu ieškoti priemonių, sustabdančių vaikų eksperimentavimą su narkotinėmis medžiagomis ar įnikimą į jų vartojimą. Vicemeras viliasi, kad į šią kovą su narkotinėmis medžiagomis įsitrauks visos suinteresuotos institucijos ir tikisi, kad vaikų ir jaunimo pareigoms ir atsakomybėms bus skiriama ne mažiau dėmesio nei jų teisėms.
Pasitarimą moderavusi Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolita Žukelienė pakvietė visas institucijas dar glaudžiau bendradarbiauti, kalbėtis, keistis informacija, kad būtų galima išvengti skaudžių ir nepataisomų atvejų.