Marijampolė pasižymi ne tik nuostabiai sutvarkyta infrastruktūra, kryptinga verslo ir savivaldos partneryste ar puikiais kultūriniais renginiais, bet ir tuo, kad Suvalkijos sostinėje jau daug metų veikia įkalinimo įstaiga.
Išgirdus žodį kalėjimas daugelį iš mūsų užplūsta nemaloni ir atstumianti atmosfera, baimės jausmas.
Visgi, siekiama, kad visuomenės stigmos palengva nyktų, o prie to prisideda aktyvus dialogas su vietos bendruomene, dalyvavimas socialinėse akcijose (vienos iš jų metu Marijampolės kalėjimo sieną papuošė rekordinis piešinys), naujausių technologijų kalėjime diegimas, siekiant šalia gyvenantiems marijampoliečiams sukelti kuo mažiau nepatogų – viena iš opiausių problemų laikomas blokuojamas mobilusis ryšys.
„Sūduvos gidui” Lietuvos kalėjimų tarnybos atstovai teigė, kad Lietuvos kalėjimų tarnybos Marijampolės kalėjime 2010 metais buvo įdiegta mobilaus ryšio blokavimo sistema „Nota Bene“, kuri buvo 2011 metais išjungta, nes nebuvo pritaikyta 3G ir 4G mobiliajam ryšiui, todėl nuteistieji, apsirūpinę išmaniaisiais telefonais ir toliau galėjo naudotis mobiliuoju ryšiu.
Visgi, spraga greitai ištaisyta ir nuo 2012 metų iki pat dabar, Marijampolės kalėjime vėl veikia mobiliojo ryšio blokavimo sistema.
Pripažįstama, kad tokios įrangos, kuri trukdytų neteisėtą mobilųjį ryšį visoje įstaigos teritorijoje, įdiegimas buvo pakankamai sudėtingas ne tik dėl finansinių galimybių, bet ir dėl technologinių specifikų ir sparčiai tobulėjančių technologijų, todėl pasitaikydavo ir gyventojų nusiskundimų dėl ryšio blokavimo, į kuriuos buvo nedelsiant reaguojama.
Svarbu pažymėti, kad šiuo metu už kalėjimo teritorijos ryšys nėra blokuojamas ir galima pasidžiaugti, kad pastaruoju metu tokių nusiskundimų negaunama.
Lietuvos kalėjimų tarnyba detalizuoja, kad mobiliojo ryšio blokavimo sistema yra užregistruota Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyboje, o mobiliojo ryšio trukdymo stotys yra sumontuotos ir įdiegtos taip, kad nesudaro trukdžių ryšio įrenginiams teisėtai veikiantiems už įstaigos teritorijos ribų.
Užtikrinama, kad Ryšių reguliavimo tarnyba reguliariai tikrina mobiliojo ryšio trukdymo sistemą ir pažeidimų nefiksuoja bei pretenzijų nereiškia.
Prakalbus apie tai, kokiais būdais kalinius pasiekia mobilieji telefonai, pareigūnai tikina, kad mobiliojo ryšio telefonų ar SIM kortelių patekimas į kalėjimo teritoriją neišvengiamai vykdomas permetimo per įstaigos tvorą būdu ar bandant perduoti atvykus į pasimatymą su nuteistaisiais, kadangi nuteistieji nestokoja išradingumo ir nuolat ieško prieigų ir vietų, kuriose mobilusis ryšys veiktų.
Visgi, efektyvi kontrolė duoda rezultatų ir matomas ženklus randamų telefonų sumažėjimas – nuo 2023 m. sausio 1 d. iki 2023 m. rugsėjo 1 d. Marijampolės kalėjime buvo rasta ir paimta 404 telefonai, o laikotarpyje nuo šių metų sausio 1 d. iki rugsėjo 1 d. rasta ir paimta 288 mobilaus ryšio telefonai.
Neslepiama, kad kitos draudžiamos medžiagos labiausiai keliančios „galvos skausmą“ yra narkotinės/psichotropinės medžiagos ir alkoholis ar jo surogatai, tačiau su tuo yra kovojama, ne tik minėtus daiktus konfiskuojant ar skiriant nuteistiesiems administracines baudas, ar drausmines nuobaudas, tačiau siūlant kompleksinę pagalbą, tai yra vykdant individualius ir grupinius pokalbius, siūlant užimtumą (pozityvaus užimtumo programas ir užsiėmimus, organizuojant dalyvavimą įvairiose šventėse ir minėjimuose), įtraukiant nuteistuosius į vykdomas socialinės reabilitacijos programas, skirtas pakartotinio nusikalstamo elgesio rizikai mažinti (programos numatomos individualiai kiekvienam asmeniui pagal išskirtus kriminogeninius poreikius, taip pat nuteistieji yra skatinami dalyvauti savipagalbos grupių veiklose.).
Svarbu pažymėti, kad nuteistiesiems yra suteikiama galimybė bausmę tęsti gydantis Marijampolės kalėjime esančiame priklausomybes turinčių asmenų Reabilitacijos centre.
Pastebima, kad svarbų indėlį nuteistųjų elgesio pokyčiuose lemia yra ir savanorių vykdomi užsiėmimai.
Lietuvos kalėjimų tarnyba džiaugiasi ir tuo, kad nuo 2012 metų Marijampolės kalėjime nuteistųjų masinių riaušių ar panašių incidentų nebūta.
Pažymėtina, kad tarnybą vykdantys pareigūnai yra pasiruošę ir pasirengę reaguoti į bet kokius atvejus, nuolat yra vykdomos pareigūnų fizinio ir specialiojo pasirengimo, savigynos pratybos.
Pareigūnų parengtis tobulinama Lietuvos kalėjimų tarnybos ir Viešojo saugumo tarnybos ypatingųjų situacijų likvidavimo laisvės atėmimo vietose vykdytojų pratybų metu, kuriose demonstruojamos įvairios taktinės operacijos, leidžiančios pamatyti, kaip pareigūnai dirba kartu komandoje, siekdami efektyviai spręsti krizinėse situacijose kylančias problemas.
Neabejojama, kad tokios pratybos padėjo tobulinti veiksmų koordinavimą ir bendradarbiavimą tarp tarnybų, o visa tai itin padeda užtikrinti tiek bausmę atliekančių asmenų, tiek tarnybą vykdančių pareigūnų ar kitų darbuotojų, bei aplinkinių gyventojų ir visos visuomenės saugumą.
Rugsėjo 5-osios dienos duomenimis Marijampolės kalėjime bausmę atlieka 661 asmenys, iš jų 18 – pusiaukelės namuose, 71 – atviroje kolonijoje.