Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus paminėjo muziejaus įkūrimo 90 metų sukaktį.
Muziejus atidarytas 1933 m. lapkričio 17 dieną. Kaip liudija ano meto šaltiniai, tą dieną 14 val. buvo gauta K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus prof. Pauliaus Galaunės siųsta sveikinimo telegrama, pažyminti, kad Marijampolėje įsteigtas muziejus. Jo pavadinimas buvo „Sodžiaus muziejus”, kaip rašė to meto vietos spauda „garbingo Suvalkų krašto sodžiaus atminimui”.
Jubiliejaus paminėjimo renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemerai Agnė Pavelčikienė ir Artūras Visockis, Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis, Tarybos nariai, LR Seimo nariai Vaida Giraitytė-Juškevičienė ir Dainius Gaižauskas, kolegos iš kitų regiono muziejų ir kultūros įstaigų bei gausus būrys muziejaus bičiulių.
Savivaldybės vadovų vardu, muziejaus kolektyvą jubiliejaus proga sveikino savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, kuris linkėjo nepamiršti ir puoselėti Sūduvos krašto tapatumą, bet kartu į savo veiklą įnešti ir modernumo bei naujų idėjų, kad muziejus būtų ne tik istorijos išsaugojimo, bet ir atvira erdvė diskusijoms apie naujas muziejaus veiklas bei pradžia naujiems darbams: „Nuoširdžiai sveikinu visą muziejaus kolektyvą su gražiu jubiliejumi. Smagu šiandien matyti aktyviai muziejinę veiklą vykdantį ir gausiai lankomą muziejų, kuris įvairiais gyvavimo etapais įveikia iškylančius iššūkius ir vis atsinaujina bei sulaukia vis didesnio visuomenės dėmesio. Džiaugiuosi, kad prie šios savivaldybės tarybos muziejui skiriamas didelis dėmesys, kuris duoda puikius rezultatus atnaujinant ekspozicijas ir organizuojant naujas veiklas, kurios įtakoja vis didesnį muziejaus žinomumą. Įstaigos veikla yra lyg gyvas mūsų savivaldybės metraštis, kur viskas dokumentuojama bei saugoma ateities kartoms. Džiugu, kad bėgant metams, kintant politinei situacijai, besikeičiant santvarkoms muziejus sugebėjo išsaugoti sukauptas vertybes, kurios dabar prieinamos visiems norintiems iš arčiau pažinti mūsų krašto istoriją. Manau, kad įstaiga eina teisingu keliu – atvirumo, modernumo ir didesnio visuomenės įtraukimo keliu. Linkiu, kad ateinantys dešimtmečiai atneštų pasididžiavimą ir pasitenkinimą savo darbo rezultatais bei naujų nuotykių ir atradimų, kurie padėtų muziejui pritraukti dar daugiau dėmesio bei lankytojų“.
Jubiliejaus proga muziejaus kolektyvui buvo perduoti LR Seimo narių Andriaus Vyšniausko bei Kęstučio Mažeikos sveikinimai, sveikino kolegos muziejininkai, kultūros įstaigų ir visuomeninių organizacijų atstovai bei projektų partneriai.
Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus – vienas seniausių muziejų Sūduvos krašte. Muziejuje saugoma apie 40 tūkst. buities ir etnografijos, dailės ir meno, raštijos, fotografijos, numizmatikos ir archeologijos eksponatų, atskleidžiančių suvalkiečių papročius, gyvenimo būdą, menančių Marijampolės krašto ir miesto raidos istoriją, partizaninio judėjimo bei tremties laikotarpio įvykius. Muziejus turi tris padalinius: Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejų, Lietuvos prezidento K. Griniaus memorialinį muziejų ir Vinco Mykolaičio-Putino memorialinį muziejų.
Muziejus ne kartą keitė patalpas, keitėsi jo vadovai. Jubiliejaus paminėjimo renginyje buvo galimą išgirsti buvusių muziejaus vadovų video pasakojimus. Sveikinimo žodį taręs buvęs direktorius Antanas Pileckas, džiaugėsi, kad visais gyvavimo laikotarpiais muziejui buvo svarbu saugoti istorinę atmintį ir su puikiu kolektyvu pavyko visuomenei pristatyti daug reikšmingų istorinių įvykių.
Dabartinė Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus direktorė Rima Striaušienė pasidžiaugė, kad muziejus jubiliejų pasitinka atsinaujindamas patalpas ir besiruošdamas išplėsti edukacinių užsiėmimų erdves ir veiklas bei su dideliu viso kolektyvo pasiryžimu ruošiasi naujų darbų pradžiai.
Šventiniame 90 metų veiklos sukakties paminėjimo renginyje muziejaus istorija buvo papasakota įdomiais istoriniais faktais, muzikos, šokio ir vaizdo reginiu. Buvo prisimintas nelengvas muziejaus gyvavimo kelias, parodyta archyvinė istorinė medžiaga, kurioje užfiksuoti buvę muziejaus direktoriai ir muziejuje istorinę atmintį puoselėję žmonės. Violončelės garsais džiugino Vilkaviškio vyskupijos Krikščioniško kultūros centro meno mokyklos moksleivė Luknė Šlekytė (mokytoja Irena Valiulienė), šokiu žavėjo Martyna Levanė.
Jubiliejui parengtos dvi parodos, skirtos muziejaus istorijos ir veiklos apžvalgai. Viena iš jų pasakojanti muziejaus 90 metų gyvavimo istoriją, kurioje eksponuojami pirmieji, dar „Sodžiaus muziejaus“ laikus menantys eksponatai, mažai visuomenei žinomi muziejaus veiklos dokumentai. Muziejaus rūsyje istoriją menantį fotografijų parodą „Fotografiniai atspaudai laiko juostoje”, kurioje įamžintas muziejaus renginiai, šventės, išvykos.
Muziejaus 90-mečiui skirti renginiai vyksta visą savaitę: marijampoliečiai galėjo dalyvauti muziejininkų organizuotoje ekskursijoje, apžiūrėti atvirus muziejaus fondus, lankyti edukaciniuose renginiuose, susipažinti su jubiliejui parengtomis parodomis.