Marijampolės savivaldybės gyventojai gali gauti asmeninę pagalbą.
Asmeninė pagalba – atsižvelgiant į individualius asmens poreikius, teikiama individuali pagalba asmeniui jo namuose ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant), kuri padeda jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse.
Kas gali gauti asmeninę pagalbą? Asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis, kuriems šis poreikis nustatytas. Asmeninės pagalbos poreikis vertinamas individualiai ir nustatomas vieneriems metams pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.
Asmeninės pagalbos teikimo ypatumai. Pagalbos teikimo laikas ir trukmė (dienų, valandų skaičius) nustatomi atsižvelgiant į individualius asmens poreikius. Asmeninė pagalba negali būti teikiama tuo pačiu laiku, kai teikiamos socialinės priežiūros arba dienos socialinės globos paslaugos.
Prioritetas gauti šias paslaugas teikiamas asmenims:
- besimokantiems pagal formaliojo švietimo programas;
- dirbantiems arba ieškantiems darbo, besinaudojantiems Užimtumo tarnybos prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar kt. organizacijų teikiamomis pagalbos įsidarbinant paslaugomis;
- gyvenantiems vieniems.
Kokią pagalbą teikia asmeninis asistentas? Atsižvelgdamas į konkretaus asmens poreikius:
- teikia asmeniui pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje, skatindamas jo savarankiškumą, būtiną kasdieniame gyvenime;
- teikia asmeniui individualią diskretišką pagalbą, susijusią su asmens higiena (padeda apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu ir kt.);
- lydi asmenį į sveikatos priežiūros ir (ar) kitas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas, organizacijas, užimtumo įstaigas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą ir kt., teikia pagalbą judant įvairiais paviršiais ir kt.;
- teikia asmeniui pagalbą maitinimosi procese (paruošia stalo įrankius, padeda juos pakelti ir palaikyti valgymo metu, planuoti mitybą ir kt.);
- teikia asmeniui individualią pagalbą, padedančią adekvačiai reaguoti į jį supančią aplinką, užmegzti ir palaikyti su ja socialinius santykius (kalbėti, orientuotis laike ir aplinkoje, laikytis dienos režimo, ugdytis savivoką, gebėjimą disponuoti finansiniais ištekliais, tinkamai vartoti vaistus, būti socialiai aktyviam, organizuoti poilsį, laisvalaikį ir kt.).
Kokios pagalbos neteikia asmeninis asistentas? Neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros dėl jo amžiaus procesu (pavyzdžiui: neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, mokytojo padėjėjo funkcijų, neteikia pagalbos priimant kasdienius sprendimus, nelydi vaiko iki 16 metų į sveikatos priežiūros įstaigas, nedalyvauja nepilnamečio ugdymo ar užimtumo veiklose, nepadeda teisėtiems vaiko atstovams užtikrinti jo priežiūros, kurią turi užtikrinti patys teisėti vaiko atstovai).
Ar asmeninė pagalba yra mokama? Jei asmeniui nustatomas asmeninės pagalbos poreikis, o jo pajamos neviršija 294,00 eurų, asmeninė pagalba asmeniui teikiama nemokai. Jei negalią turinčio asmens pajamos viršija 294,00 eurus, mokestis už asmeninės pagalbos teikimą negali viršyti daugiau nei 20 proc. asmeninės pagalbos išlaidų ir 20 proc. negalią turinčio asmens pajamų.
Kaip gauti asmeninę pagalbą? Jūs turite kreiptis į nuolatinės gyvenamosios vietos seniūniją ir pateikti tokius dokumentus: nustatytos formos prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos; asmens negalią patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją; tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę); dokumentus, pažymas arba jų kopijas, patvirtinančius asmens gaunamas pajamas; dokumentus ar jų kopijas ir (ar) kitą informaciją, pagrindžiančius prioriteto suteikimą (pavyzdžiui, moksleivio ar studento pažymėjimo kopiją, darbdavio pažymą, dokumentą ar pažymą, kad yra registruotas Užimtumo tarnyboje, ir pan.); dokumentus, patvirtinančius asmens atstovavimo pagrindą, ar jų kopijas (pavyzdžiui, gimimo liudijimą, teismo sprendimą (nutartį), įgaliojimą, asmens ar asmens atstovo raštišką sutikimą, kad asmeninės pagalbos gavimo klausimais asmeniui gali atstovauti kitas asmuo (taikoma, jei kreipiasi asmens atstovas).
Jei asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą ne savo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybėje, jis ar asmens atstovas turi teisę dėl asmeninės pagalbos gavimo kreiptis į savivaldybės, kurioje asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą, administraciją.
Dėl išsamesnės informacijos suteikimo, galite kreiptis į savo gyvenamosios vietos seniūniją.
Asmeninės pagalbos teikėjai ir jų kontaktai:
- Marijampolės socialinės pagalbos centras, tel. (8 343) 55 426, el. paštas [email protected];
- Vilkaviškio vyskupijos Caritas, tel. 8 655 16 739, el. paštas [email protected];
- Marijampolės krašto samariečių bendrija, tel. 8 688 94 458, el. paštas [email protected]