Nenumaldomai artėja laikas, kai rinkėjai turės apsispręsti savivaldos tarybų ir merų rinkimuose. Vienos partijos jau patvirtino galimus kandidatus, kitos dar delsia. Arba tiesiog neranda tinkamų kandidatų. O ir patys kandidatai labai skirtingi. Nors dauguma stengiasi išlaikyti solidų įvaizdį. Tačiau tarp jų netrūksta ir spalvingų asmenybių. Nusprendėme peržvelgti partijų sąrašus ir pateikti jau žinomus kandidatus skaitytojų teismui.
Visi Marijampolės apskrities savivaldybių merai rinkimuose dalyvaus, ne išimtis ir Marijampolė, kurioje vietinis socialdemokratų skyrius spalio 14 d. patvirtino savo kandidatą – Povilą Isodą.
Tiesa, tai jokia staigmena. Kalbos, kad dabartinis Marijampolės meras sieks antros kadencijos, sklandė dar nuo pavasario. Vietiniai partijos nariai net juokavo, jog pats meras įsakęs skrupulingai prižiūrėti miesto vejas bei gėlynus. Pats esą apvažinėjęs Marijampolės miesto pakraščius savo paspirtuku, jog įsitikintų, kad žolė visur laiku nupjauta. Žinant situaciją Vilniuje, jei Povilas kandidatuotų sostinėje, jau vien dėl to gautų nemažai balsų.
Vėl gi, Marijampolės savivaldybė turi daugiau problemų nei nepjauta veja, tad rinkimai geriausiai atsakys ar gyventojai liko patenkinti mero nuveiktais darbais.
Kol partijos ir jų atrinktieji dar tik „tvarkosi rinkimines plunksnas“, medikas Gediminas Akelaitis vienas pirmųjų išbėgo į rinkiminę trasą. Jis socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino užsakomojo straipsnio maketu, kuriame yra įvardintas kandidatu į mero postą.
Žymus Marijampolės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas visą darbo laikotarpį aktyviai dalyvavo ir visuomeninėje veikloje bei politiniame gyvenime. Nuo 1990 iki 2000 m. buvo Marijampolės miesto tarybos deputatas, nuo 1997 m. valdybos narys, Socialinių reikalų ir sveikatos komiteto pirmininkas.
Visgi Gediminas Lietuvoje labiausiai tapo žinomas dėl savo kontraversiškų veiksmų. Pavyzdžiui, kaip parodė LRT tyrimas, prorusiška laikysena pasižyminčiame Minnfo portale griežtai pasisakė prieš skiepus. Taip „gydytoju – ne avinu“ pristatytas gydytojas tapo juoda avimi medikų pasaulyje.
Kita vertus, tai galėjo būti ir toliaregiškas politinis žingsnis. Medikas, nesisteminis politikas bei einantis prieš valdžią gali, surinkti dalies valdžios kritikų balsų. Aišku, jei tie gerbėjai pandemijos metu išgyveno.
Darbo partijai mero rinkimuose pasirinkta Seimo narė Vaida Giraitytė-Juškevičienė. 2019-aisiais ji buvo išrinkta į Marijampolės tarybą, tačiau 2020-aisiais pagal Darbo partijos sąrašą pateko į Seimą ir savo vietą taryboje užleido M. Ražinskui.
2008 metais baigė vadybą Vilniaus universitete ir vėliau dirbo Marijampolės socialinės pagalbos centre direktoriaus pavaduotoja. Iki šiolei neapleidžia ir savo gimtųjų Skaisčiūnų, kur vis dar yra aktyvi Skaisčiūnų kaimo bendruomenės narė.
Tiesa, tapti pirmąja mere gali sutrukdyti vieno partijos vyro šešėlis. Politiniai oponentai dažnai kimba už Viktoro Uspaskicho pavardės ir juodosios buhalterijos bylos istorijos.
Marijampolės mero rinkimams Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ siūlo Seimo nario Kęstučio Mažeikos kandidatūrą. Ko gero rimčiausią CV turintis kandidatas – Žemės ūkio mokslų daktaras, antrą kadenciją išrinktas Seimo nariu, padirbėjęs ir Aplinkos apsaugos ministru. Ne per seniausiai pranešė nusprendęs pasitraukti iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Matyt pajuto permainingus politinius vėjus, nes kita jo stotele tapo Sauliaus Skvernelio vadovaujama partija.
Visgi, iš pirmo žvilgsnio solidaus kandidato biografijoje galima rasti ir ne tokių linksmų įvykių. 2015 m. kovo 28 dienos vakarą, važiuodamas V. Kudirkos gatve Marijampolėje, perėjoje partrenkė ir mirtinai sužalojo pėsčiąjį.
Vaida Pituškienė yra dabartinė Marijampolės savivaldybės tarybos narė, TS-LKD partijos frakcijos seniūnė. Tai Lietuvos švietimo ir mokslo profesijos atstovė – mokytoja, dirbanti Sūduvos gimnazijoje. Istorijos mokytoja pirmą kartą yra iškeliama į tokias pareigas.
Vaida viena pirmųjų pradėjo rinkiminę kampaniją, stendus su jos nuotrauka jau galima pamatyti Marijampolėje. Rinkimuose dalyvauja su kiek netikėtu šūkiu „Merė kuri įsiklauso – kalbėkimės“, kuris gerai atitinka kandidatės asmenybę, bet gerokai skiriasi nuo atstovaujamos partijos įvaizdžio.
LVŽS partijos kandidatu planavo būti Seimo narys Dainius Gaižauskas, tačiau pasikeitus prioritetams, kandidatu iškeltas technologijų įmonėje „IT Pasaulis“ dirbantis Kęstutis Tumelis.
Tai bus pirmasis Kęstučio bandymas siekti mero posto, tačiau jam gali sutrukdyti tebesitęsiantis sunkus skyrybų procesas teisme, į sudėtingą procesą įtraukiant vaiko teisių apsaugos tarnybą ir kitas institucijas.
Kandidatų į merus registracija dar tęsiasi, tad kandidatų gali būti ir daugiau. Nors pats Tadas Račius Sūduvos gidui nepatvirtino, kad kandidatuos, tačiau yra žinių, kad jis gali atstovauti Lietuvos regionų partiją. Lietuvos Žaliųjų partija informavo, jog skyriaus Marijampolėje neturi ir greičiausiai savo kandidato čia nekels. O štai Laisvės partija dar tik tvirtins savo kandidatus ateityje.
Kaip jau rašėme anksčiau, Šeimų sąjūdžio tarybos narys Raimondas Grinevičius teigė, kad dėl iškeltų didelių reikalavimų politiniams komitetams, Šeimų sąjūdis rinkimuose dalyvaus po partijų vėliavomis.
Atnaujinta: VRK 2023 m. vasario mėn. paskelbus kandidatų informaciją – papildomai be aukščiau aptartų kandidatų, į merus kandidatuoja Gintaras Skamaročius ir Tadas Račius (atitinkamai vėliau papildyta ir apklausa).
Tad pasirinkti Marijampolės savivaldybės gyventojams tikrai bus iš ko. Tuo pačiu skelbiame ir apklausą, norėdami sužinoti už ką planuojate atiduoti savo balsą:
p.s. Gintaras Skamaročius į apklausą įkeltas vėliau.